Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Nedir? Gebelikte Yüksek Risk Neden Ortaya Çıkar?

0 24

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Perinatologlar tarafından özel bir alan olarak incelenen ve bu hekimlerin uzmanlık alanlarından sonra üst İhtisas gerçekleştirdikleri perinatoloji yani riskli gebelik uzmanı eğitimi verilmektedir. 3 yıldan daha uzun bir süre üst uzmanlık eğitimi verilmektedir ve bu eğitim süresi boyunca riskli gebelikler için tanı, takip ve tedavi konusunda bilgi birikimi elde edilir. 3 yıl sonunda yüksek riskli gebelik uzmanı yani diğer adıyla perinatolog olarak görev alırlar. Yüksek riskli gebelikler neden ortaya çıkar?

Yüksek Riskli Gebelikler Ne Anlama Gelir?

Yüksek riskli gebelikler oldukça geniş bir grubu kapsamaktadır ve bu grup içerisinde pek çok tür bulunuyor. Yüksek riskli gebelik geçirme ihtimali olan hastalar için sınıflandırma yapılarak inceleme gerçekleştirilir. Bu kategoriler;

 • Anne adayı için mevcut riskler,
 • Önceki gebelik nedeniyle ortaya çıkan riskler,
 • Şimdiki gebelikle oluşmuş riskler,
 • Doğuma ait riskler ve
 • annenin diğer sağlık sorunları olmak üzere kategoriler halinde incelenmektedir.

Anne Adayına Bağlı Riskler

 • Anne adayından kaynaklı mevcut risklerin birçoğu etkenler ile ortaya çıkar. Özellikle;
 • 18 yaş altı kadınlarda ve 35 yaş üstü olan bireylerde
 • Aşırı kilolu ve zayıf kadınlarda
 • Akraba evliliği ile ortaya çıkan riskler düşünüldüğünde pek çok etkene bağlı bir ürünün olduğu gözlemlenmektedir.
 • Ameliyat geçirmek ve
 • Gebelik öncesinde şeker, tansiyon, kalp, epilepsi, tiroid bezi ve diğer hastalıklardan birisine sahip olmak da riskli gebelik oluşmasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Daha Önceki Hamilelikten İleri Gelen Riskler

Bazı riskler önceki gebelikten ileri gelmektedir. Bu gebelik riskleri arasında;

 • Düşük olan anne adayında tekrarlanan gebelik kayıpları,
 • 28 hafta altı erken doğum yapan anne adayları
 • Gebelik zehirlenmesi geçiren anne adayı
 • Aşırı zayıf bebek doğumu ortaya çıkan anne adayı
 • Aşırı kilolu bebek doğumu ortaya çıkan anne adayı
 • Son 3 ayda bebek kaybetmiş anne adaylarında ve
 • Doğumda aşırı kanama meydana gelmiş anne adaylarında bazı problemler ortaya çıkmaktadır.
 • Rahim yırtılması yaşamış kadınlarda
 • Miyom ameliyatı geçirmiş olanlarda ve
 • Rahimde perde açma ameliyatı olan anne adaylarında ya da
 • Dış gebelik problemi ortaya çıkmış anne adaylarında riskler devam etmektedir.

Eski gebelikten gelen problemler ve bu isklerden herhangi birinin gerçekleşmesi hem annenin hem de bebeğin sağlığı için ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Yüksek Riskli Gebelik Nedenleri
Yüksek Riskli Gebelik Nedenleri

Devam Eden Gebelikten Gelen Riskler

Gebelikte düşük riski ve kanaması olan anne adaylarında düşük riski yüksek olarak görülmektedir. Ayrıca çoğul gebeliklerde de bu problem yaşanabilmektedir. Tarama testleri gerçekleştirilirken risk beliren anne adaylarında tanısal testi ihtiyaç duyulan durumlarda ve anne karnında tedaviye ihtiyacı olan anne adayları için riskler oldukça fazla görünüyor.

Bebeklere kan verilmesi gereken durumlar ve anne ile bebeğin mikrobik hastalıklarının tedavisi, rahim ağzı yetmezliği olan annelerde ileri gelen riskler, erken doğum riski olan anne adayları, miyom olan anne adayları, hipertansiyon hastası olan anne adayları, bebek gelişiminde gerilik meydana gelen petal gelişme engeli olan anne adayları ve suyun normalden az olan anne adaylarında bazı problemler baş gösterebilir. Bu anne adayları riskli gebelik geçiriyor anlamına gelir. Diğer olası risk durumlu anne adayları da görülmektedir ve fetusa ait riskleri olan anne adayları da bulunmaktadır. Mesela bebekte ileri gelen bazı problemler riskin ortaya çıkması nedeniyle gebelik süresi boyunca uzman hekim önerileri ile devam ettirilmektedir.

Doğuma Ait Riskleri Olan Gruptaki Hastalar

Yüksek riskli gebelikler arasında en önemli gruba dahil olan konu doğuma ait riskleri olan hastalardır.

 • Bebeğin eşinin önde gelmesi
 • Bebeğin eşinin rahim duvarına anormal bir şekilde yapışık olduğu durumlar
 • Doğumda kanama riskinin fazla olduğu anne adayları
 • Doğumda rahim alma riski olan anne adayları
 • Çoğul gebelikler
 • Önceki doğumun normal doğumla yapılmış olması ve sezeryanın de problem olan anne adayları gibi pek çok kategoride oluşturulmuş ve bu kategoriler üzerinden anne adaylarının maruz kaldıkları riskler araştırmakta ve bu araştırmalar sonucunda büyük bir alanda çalışmalar yürütülüp sonuçlar elde edilmektedir.
 • Gebelik öncesi danışmanlık hizmeti ve gebelik öncesi hasta risk analizi yapılan hastalarda bireysel tedavi planlaması gerçekleştirilir.

Yüksek Riskli Gebelikler Ve Perinatoloji Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Perinatoloji ve yüksek riskli gebelikler gebelik öncesinde ve sonrasında hatta gebelik esnasında ve lohusalık döneminde anne veya bebekte meydana gelebilecek tüm problemlerin daha önceki dönemlerde taranması ve erken tanısı konularak tedavisini amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Bu grupta pek çok hasta yer alıyor ve yüksek riskli gebelikler bölümünde bu hastaların takibi sürdürülüyor. Riskli olan bir gebelikte olumsuzlukları teşhis eden ve gerekli tedaviyi uygulayan uzmanlık dalına perinatoloji denmektedir.

Perinatoloji hem anne hem de bebek sağlığı ile ilgili olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek riskleri önlemek amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Doğumun sağlıklı şekilde sonuçlanması hem annenin hem de bebeğin sağlıklı olarak bu süreci atlatması hedeflenerek çalışmalar düzenlenmekte ve pek çok hastanın özel olarak durumu incelenmektedir. Perinatoloji uzmanı ve bölümü olan hastaneler de sizlerden bu konuda destek alabilirsiniz.

Riskli gebelikler veya yüksek riskli gebelikler gebelikte, gebelik öncesinde veya ek olarak ortaya çıkan hastalıklar da, düşük riski veya bebekte sakatlık riskinin ortaya çıkması durumudur. Bu risklerin sınıflandırılması yapılır ve bu sınıflandırmalar üzerinden tedavi uygulanır.

Perinatoloji uzmanı olan hekimler ve tıp merkezlerinde gebelik ve gebelikte oluşabilecek problemler ile ilgili daha rahat hissedebilirsiniz. Anne adayları özellikle rutin testlerini gerçekleştirilirken gebelik bir perinatolog tarafından takip edildiğinde içiniz daha rahat edecektir. Kadın doğum doktorları tarafından ikili ve üçlü testler ile gebelikte diyabet problemine yönelik araştırmalar yapılıyor. Ayrıca ultrason incelemeleri de rutin olarak gerçekleştiriliyor. Bu testler, bebeğin genel durumu ve anne adayının fiziksel değişimi üzerine tüm muayeneler gebelikte risk olup olmaması konusunda fikir vermektedir. Annenin genel sağlık durumunun iyi olması ve gebelik boyunca herhangi bir problemin yaşanmaması hedeflenir. Ancak çoğu zaman bu riskler söz konusu olur ve bu risklere yönelik yapılabilecek tüm tedavi yöntemleri uygulanır. Yüksek riskli gebelikler konusunda uzman olan perinatologlar her hastanede bulunmazken bu tür durumu olan hastaların alanında uzman hekimlerden destek almaları gerekir.

Yüksek Riskli Gebeliklerde En Büyük Etken Stres

Yüksek riskli gebelik oluşmasında en büyük etken anne adayının gebelik öncesinde veya sonrasında karşılaştığı zorluklar olarak gösterilebilir. Gebelik oluşmasında etkili olacak stres kaynaklı problemler hem annenin sağlığı için hem de bebeğin sağlığı adına ciddi riskler taşır. Yüksek riskli gebelik için risk faktörleri oldukça fazladır. Kimi zaman bu gebeliğe stres kaynaklı problemler neden olurken kimi zaman yaşam tarzı, tıbbi geçmiş, yaş aralığı ve tetikleyici diğer haftalık unsurları sebep olabilir.

Yüksek riskli gebeliklerde sağlıklı bir hamilelik geçirebilmek için atılması gereken bazı adımlar bulunuyor. Bu başta düzenli muayene ve kontroller olurken diğer taraftan yardımcı doğum teknolojileri konusunda dikkatli olmak gerekir. Düzenli olarak gebelik öncesi bakımları incelemek ve sağlıklı beslenmek de en önemli konular arasında yer alıyor.

Gebelik döneminde kendinizi aşırı şımartmak ve dengesiz ve sağlıksız beslenmek yerine düzgün ve düzenli beslenme ile ideal kilo alımı sağlamanız da önemli bir etken olacaktır. Riskli ve stresli ortamlardan uzak durmak özellikle alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerden bu dönemde kesinlikle kurtulmak gerekmektedir.

Cevap bırakın