Polikistik Over Sendromunda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Polikisik Over Sendromunda Beslenme Nasıl Olmalıdır? Polikistik Over Sendromu Hastaları Nasıl Beslenmelidir? PKOS Hastalığında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

0 357

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Polikistik Over Sendromu üreme çağındaki her 10 kadından birinde görülen, görülme oranı yüksek olan bir hormonal bozukluktur. Polikistik Over Sendromu doğru yönetilmesi gereken bir hastalıktır. Bu nedenle de beslenme alışkanlıklarına ve düzenine dikkat etmek gerekir.

PKOS hastaları mümkün olduğunca egzersiz yapmalı ve beslenme düzenine dikkat etmelidir. Polikistik Over Sendromu kadınlarda kanda daha yüksek bir insülin seviyesinin oluşmasına neden olur. Bu da sağlıklı kiloyu korumayı zorlaştırır ve ilerleyen dönemlerde diyabet gibi hastalıklara neden olabilir. Bunun önüne geçmek için egzersiz yapılmalı, karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durulmalı, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalı ve gerekiyorsa diyet yapılmalıdır. PKOS hastası kişilerin ideal kiloyu koruması büyük önem arz eder.

Her insanda yemek yenildikten sonra insülin hormonu seviyesi artmaktadır. İnsülin seviyesini artıran besinlerin başında ise karbonhidratlı yiyecekler gelir. Bu nedenle de Polikistik Over Sendromuna sahip olan kişiler karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Karbonhidratın en çok bulunduğu besinler ise tahıllar, baklagiller ve sağlıksız abur cuburlardır. Bu nedenle PKOS hastaları ekmek, pilav, makarna, çikolata, cips gibi besinlerden uzak durmalıdır. Ayrıca şekerli ve gazlı içecekler yerine de evde hazırlanmış doğal meyve suları, kompostolar tercih edilmelidir.

İnsülin seviyesini belirli bir düzeyde tutmak için tam tahıllı besinler, kuru baklagiller, meyve ve sebzeler tüketmelisiniz. Herkes için geçerli olduğu gibi Polikistik Over Sendromu hastaları da şekerli ve işlenmiş, karbonhidrat kaynaklı yiyecek ve içeceklerden uzak kalmalıdır. Özellikle, beyaz un, hazır pastane yiyecekleri, abur cuburlar uzak kalınması gereken yiyeceklerin başında gelmektedir.

PKOS hastaları, işlenmiş karbonhidratlı besinler tükettiklerinde insülin seviyelerini artıracakları gibi, kısa süreli doyma hissi yaşayacak ve kısa bir süre sonra yeniden acıkacaklardır. Bu da kilo kontrolü sağlamayı oldukça zorlaştıran bir durumdur. İşlenmiş karbonhidratlı besinler insülin seviyesini ani şekilde yükseltir, anlık doyma hissi yaratır fakat bir kaç saat sonra yeniden acıktığınızı hissedersiniz. Bunlara engel olmak için yüksek lif içeren, düşük şeker seviyesine sahip karbonhidrat kaynakları tüketilmelidir.

Polikistik Over Sendromuna sahip kişilerin sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmaları ve buna bağlı olarak bir beslenme programı hazırlamaları gerekir. PKOS hastalığına sahip kişilerin özel besinler tüketmesine gerek yoktur. Bunun yerine yeterli ve dengeli beslenmeye, tam tahıllı besinler tüketmeye, meyve ve sebze tüketimini aksatmamaya, bitkisel ve hayvansal kaynaklı proteinler almaya ve sağlıklı yağlar tüketmeye özen gösterilmelidir.

Polikistik Over Sendromuna sahip bireyler paketli gıdalardan uzak durmalıdır. Eğer tüketmek durumunda kalacaksanız da tükettiğiniz paketli ürünün kalitesine, içeriğine dikkat etmeli ve etiket bilgilerini okumalısınız. Sağlıklı olduğunu düşünsek bile paketli ürünler yerine mümkün olduğunca bu ürünlerin en doğal haline yönelmeliyiz. Kuruyemişi paketli şekilde tüketmek yerine kavrulmamış halde tüketmek bu duruma güzel bir örnektir. İşlenmiş gıdalar tüketmek ve doğal besinlere yönelmek bu konuda yapılacak en iyi tercihtir.

Marketlere gittiğimizde yağsız olmasından dolayı light ve ya şekersiz ürünler tercih edebiliyoruz. Ancak bunlara fazla aldanmamak gerekiyor. Çünkü bu ürünlerde yağ oranını düşürmek için az yağ kullanılırken karbonhidrat içeriği artırılabilmektedir. Bunun gibi şekersiz olarak satılan yiyecek ve ya içeceklerde ise beyaz un kullanılıyor. Ayrıca şeker tadını farklı şekilde vermek için yüksek miktarda meyve şekerleri ve tatlandırıcılar, şeker alkolleri kullanılıyor. Bunlarda bir noktadan sonra mide ve bağırsak problemlerine yol açıyor.

Meşrubat olarak tercih etmek istediğimiz içecekleri dışarıdan paketli almak yerine evde kendimiz, vişne, ayva, kayısı gibi meyvelerden hoşaflar ve kompostolar yapabiliriz. Ayrıca evimizde doğal limonatalar hazırlamak da oldukça kolay.

Polikistik Over Sendromuna sahip kişiler hazır meyve suları, nişastalı sebzeler, beyaz unlu ürünler, şekerli tahıl gevrekleri, şekerli içecekler, şekerli besinler, cips yerine taze meyve, nişasta içermeyen ıspanak, brokoli ıspanak gibi sebzeler, tam tahıllı besinler, şekersiz ve ya esmer şekerli komposto ve hoşaflar, soğuk çaylar, tam buğday unlu şekersiz atıştırmalıklar tercih etmelidir.

Karbonhidratlar da elbette vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bize enerji veren kaynaklardan biridir. Ancadk bazı karbonhidratlı ürünler kilo almaya neden olabilmektedir. Bu nedenle fazla karbonhidrat tüketiminden uzak kalmak gerekir. Karbonhidratlar vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içerisinde barındırır. Bu nedenle tamamen zararlıdır demek mümkün değildir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu yüksek lif içeren karbonhidratlar tüketmek ve doğru miktarda almaktır. Doğru miktarda ve doğru kaynaktan alındığı sürece Polikistik Over Sendromunda karbonhidratların zararı olmamaktadır. Bu durumda yüksek lif içeren karbonhidrat kaynaklı besinler tüketmeyi tercih etmeli ve tüketeceğimiz miktarı kısıtlamalıyız.

Cevap bırakın