Pregeroksiya Nedir?

Pregeroksiya Nedir? Pregeroksiyanın Tedavisi Nedir? Pregoreksiyanın Riskleri Nelerdir? Pregoreksiyanın Belirtileri Nelerdir?

0 530

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Pregeroksiya Nedir?

Pregeroksiya hamilelik döneminde yaşanan bir yeme bozukluğudur. Bu sorun günümüzde daha sık görülmeye başlanan bir sorundur. Pregeroksiya hamilelik sırasında meydana gelen ve kadınların bu dönemde kilo alma kaygısından kaynaklı ortaya çıkan bir sorundur. Hamilelik döneminde doğal olarak tüm kadınlar kilo alır. Bu dönemde ise kilolarını korumak ve ya kilo vermek isteyen kadınlar bulunmaktadır. Bu nedenle de kilo verme arzusuyla birçok yöntemler denenir.

Hamilelik döneminde kadınlar kilolarını korumak ve ya kilo vermek için aşırı fiziksel egzersiz yapmaya başlayabilir. Bu bile aslında pregeroksiyanın bir başlangıcıdır. Bu psikolojideki kadınlar yiyecek alımlarını azaltır hatta ileri seviyelerde yediğini kusmaya bile başlayabilir. Bu yemek yedikten sonra oluşan büyük bir pişmanlıktan kaynaklanır. Bu pişmanlık ve takıntı ile kadınlar kalorileri fazlasıyla takip etmeye ve ya yeme öğünlerini atlamaya başlarlar.

Hamilelik döneminin ilk 3 ayında kadınlarda hamilelikten kaynaklanan mide bulantıları ve kusmalar meydana gelmektedir. Bu nedenle 2. trimesterden itibaren pregeroksiya daha açık bir şekilde kendini göstermeye başlar.

Hamilelik döneminde anne adayı kilo alabilir ve doğal bir süreçtir. Bu dönemde ideal kilo alımı ise 12 kilogram olarak belirlenmiştir. Bu nedenle hamilelikte olan kilo alımı bir noktaya kadar gayet doğal karşılanır. Kadınlarda başlayan pregoreskiya bebeğin de hayatını ve sağlığını riske atar.

Pregoreksiya problemi genellikle iştahsızlık problemi yaşayan kadınlarda görülür. Ayrıca hamilelik dışında da farklı bir yeme bozukluğu öyküsü olan kadınlarda da rastlanma oranı daha yüksektir. Ancak herhangi bir öykü olmadan da ortaya çıkabilen bir sorun olan pregoreksiyanın bazı öncülleri bulunmaktadır. Bu öncüller sıklıkla karşılaşılan öncüllerdir. Şimdi birlikte bunları biraz inceleyelim.

  • Kadının kendine olan özgüveninin düşük olması ve güvensizlik sorunları, anksiyete, depresyon pregoreksiya doğurabilir.
  • İstenmeyen bir hamilelik gerçekleşmesi durumunda ve ya annelikle ilgili şüpheler hissedilmesinde meydana gelebilir.
  • Cinsel ilişki yaşanan ve hamile kalınan kişi ile olan ilişkinin kötü ilerlemesi ve ya baba adayının bu dönemde desteğini görememek pregoreksiyaya neden olabilir.
  • Alışıldık güzellik algıları insanların kendilerini kötü hissetmelerine neden olmaktadır. Bu sadece hamile kadınların değil tüm insanların sorunudur. Bu nedenle hamilelik dönemindeki kadınlarda magazinlerde, dergilerde gördükleri ince vücut porsiyonuna girmeye çalışabilirler. Bu da pregoreksiyaya neden olabilir.

Toplumda giderek zayıflığa ve standar güzellik algılarına göre hareket etmeye çalışan insanların takıntıları artmaktadır. Bu hamilelik döneminde de devam edebilen bir sorundur. Ancak pregoreksiyanın birçok riski bulunmaktadır. Bunları da inceleyecek olursak;

  • Bebeğin gelişimi annenin sağlığına ve beslenme alışkanlıklarına göre şekil değiştirir. Anne yeterli ve ya sağlıklı beslenmezse bebek bundan olumsuz etkilenir. Ayrıca annenin de hayatı riske girmektedir.
  • Pregoreksiya anemiye neden olabilmektedir. Kadınlarda ise endometriozis ve ya solunum yolu enfeksiyonları bu durumla alakalıdır.
  • Pregoreksiya yaşayan kadınlar hamilelik sürecini başarılı bir şekilde geçirseler bile bu kadınlarda doğumdan sonra lohusa depresyonu riski çok yükselir.
  • Pregoreksiya hamilelerde düşüğe, gebelik suyunun erken gelmesine neden olabilmektedir.
  • Pregoreksiya problemi yaşayan bazı anneler bu durumdan dolayı emzirmeyi de başarılı şekilde gerçekleştiremez çünkü yeterli şekilde beslenmedikleri için süt oluşmaz. Bu da bebeğin gelişimini olumsuz anlamda etkiler.

Pregoreksiyanın üstesinden gelmek mümkündür. Bu yeme bozukluğunu çözmek için asıl gereken şey, en kısa sürede tespit edilmesidir. Anne adayının hamilelik döneminde kontrolleri düzenli olarak devam etmelidir. Risk faktörünün belirlenmesi halinde ise kontroller sıklaştırılmalıdır.

Bir diğer önemli nokta ise hamilelik sırasında kilo takibi yapmaktır. Ayrıca anne adayının bu dönemde kilo almasının gayet doğal olduğunu bilmesi gerekir. Etrafındaki insanlar anne adayına bu durumu kabullendirmeli ve destek olmalıdır.

Anne adayında pregoreksiya semptomları görülmeye başlandığında anne adayına özel psikolojik tedavi uygulanmalıdır. Bu durumda bebeğin kontrolü çok önemlidir. Bebeğin herhangi bir risk altında olup olmadığı tespit edilmelidir.

Cevap bırakın