Rahat Bir Doğum İçin Neler Yapılmalıdır?

Rahat Bir Doğum İçin Neler Yapılmalıdır? Doğumun Rahat Geçmesi İçin Neler Yapılabilir? Doğumda Rahat Hissetmek İçin Nasıl Davranılmalıdır?

0 31

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Her kadın için hamilelik dönemi çok özel ve anlamlıdır. Bu 9 ay telaşlarla, heyecanlarla, anılarla geçer. 9 ayın sonuna gelindiğinde ise artık doğum gerçekleşir. Doğum anı stresli bir an olabilir. Fakat doğumda rahat olabilmek de bir o kadar önemlidir. Bu rahatlığı sağlayacak olan en önemli şey güvendir. Kişinin kendine, doktoruna, hastanesine, eşine, yakın çevresine güvenmesi bu süreci kolay kılar. Şimdi birlikte rahat bir doğum için neler yapılmalıdır birlikte inceleyelim.

Rahat Bir Doğum İçin Neler Yapılmalıdır?

Doğum İçin Hastane Seçin

Doğum yapacağınız yeri özenle seçmeniz gerekir. O hastane hakkında bilgi edinmeli ve doğumdan önce hastaneyi ziyaret etmelisiniz. Böylelikle doğuma giderken yanlış yere mi gidiyorum kaygısı olmaz ve bildiğiniz bir alan olduğu için kendinizi rahat hissedersiniz. Ayrıca evinize yakın bir hastane olmasına gayret göstermek de yararınıza olacaktır.

Doğumla İlgili Eğitimlere Katılın

Doğumla ilgili eğitimlere ve kurslara katılmanız sizin için hem yararlı hem de bir anlamda prova gibi olacaktır. Zihninizde büyüttüğünüz doğumun aslında o kadar da zor olmadığını anlayacak ve kaygılarınızdan kurtulacaksınız. Ayrıca doğum anında, öncesinde ve sonrasında ne yapmanız konusunda daha çok bilinçleneceksiniz.

Eşiniz Doğuma Katılmalı

Artık eşlerin doğuma katılması önemli bir detay oldu. Bu heyecanlı anda eşinizin yanında olması sizin sakinleşmenizi sağlayacaktır. Eşinizin sizi rahatlatması ve yanınızda bu anı paylaşmanız gereken kişinin bulunması kaygılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur ve psikolojik açıdan çok daha rahat hissedersiniz.

Doğum Hakkında Kitaplar, Makaleler, Eğitici Yazılar Okuyun

Doğumla ilgili yazılmış birçok eğitici yazı, makale ve kitap bulunur. Bunları okumanız, internetten araştırma yapmanız sizin doğumla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmanızı ve hazırlıklı olmanızı sağlar. Belki de öğrendiğiniz bir bilgi sayesinde gördüğünüz bir yanlışı düzelteceksiniz. Ancak özellikle internette birçok faydalı bilgiye erişebileceğiniz gibi yanlış bilgilere de ulaşma ihtimaliniz var. Bu nedenle güvenilir sitelerden araştırma yapmanız önemlidir.

Annenizle Doğum Hakkında Konuşun

Anneler, bu konuda tecrübeli oldukları için bilgilerini, tecrübelerini sizlere aktarabilirler. Kendi doğumunuz ile ilgili annenizle sohbet etmeniz rahatlamanızı sağlayacaktır.

Kaygılarınız Varsa Doktorunuzla Bu Durumu Paylaşın

Elbette her anne adayının doğumla ilgili kafasında soru işaretleri bulunabilir. Bunlar cevaplanmadığında anne adayı daha fazla kaygıya kapılır. Bunun önüne geçmek için doktorunuza aklınıza takılan her detayı sormalı, vücudunuzda oluşan değişiklikler konusunda onu bilgilendirmeli ve düzenli kontrollere gitmelisiniz.

Doğum Sonrası Bebeğinizi Hayal Edin

Hamilelik dönemi zorlu geçebilir, doğum esnasında neler olacağını tatmadan bilemezsiniz. Ancak doğum sonrası bebeğinizi kucağınıza aldığınızda hepsi geçecek ve kendinizi çok rahatlamış hissedeceksiniz. 9 ay sonunda bebeğiniz artık kucağınızda olacak ve dünyanın en mutlu insanı o an siz olacaksınız. Bu anları hayal etmek, bebeğinizle iletişiminizin hayalini kurmak sizi çok daha rahatlatacak ve sabırlı olmanızı sağlayacaktır.

Hamilelik Yogası Yapın

Hamilelik döneminde yoga yapmak, gevşeme egzersizleri yapmak size çok iyi gelecektir. Eğer hamilelik sürecinde böyle bir imkana sahipseniz bu durumdan faydalanmalısınız. Çünkü hamilelik yogası hem rahatlamanızı, hem esnemenizi, hem de doğru nefes almanızı sağlayacaktır. Hamileliğin ilk aylarından itibaren bu egzersizlere başlamanız hamileliğin sonuna geldiğinde sizin işinizi çok daha kolaylaştırmış olacaktır.

Doğumun Nasıl Bir Süreç Olduğunun Bilincinde Olun

Günümüzde her yerden rahatlıkla hamilelikle ilgili bilgi edinebilir, videolar bile izleyebilirsiniz. Bunlar bazen kaygılarınızın azalmasına neden olacakken bazen de daha fazla stres olmanıza neden olabilir. Bu nedenle öncelikle doğum videoları izlemenizi önermiyoruz. Ancak şunu kabul ederek herşeye başlanmalı ki doğum her kadının doğasında bulunan bir durumdur. Kadın her çağda doğurandır. Eski zamanlarda evlerde bile doğumlar gerçekleştirilmiştir. Bu ve bunun gibi gerçeklerin bilincinde olun. Bu dönemin kah eğlenceli kah stresli bir dönem olabileceğini unutmayın ve herşeyi kabullenerek paniğe kapılmayın.

Hekiminizin Önerdiği Egzersizleri Yapın

Egzersiz yapmak sadece hamilelikte değil, her zaman iyidir. Hamilelik döneminde egzersiz yapmak doğum vakti geldiğinde kaslarınızı çok daha rahat çalıştırır ve strese karşı koyabilmenize yardımcı olur. Bu nedenle hekimizin önerdiği egzersizleri yapmalı ve kendinizi doğuma hazırlamalısınız. Egzersizlerinizin ağır hareketlerden oluşmamasına dikkat edin.

Doğum Hikayelerine Sürekli Kulak Vermeyin

Bir önceki maddede de bahsettiğimiz gibi bilgi sahibi olmak sizi daha güvende hissettirir ama her bilgiyi almak da daha çok kaygılanmanıza yol açar. Her hamilelik kişinin kendine özeldir. Bir arkadaşınız doğum esnasında çok zorlandı diye sizde zorlanacaksınız ve ya bir akrabanız doğumu çok rahat atlattı diye siz de çok rahat atlatacaksınız diye bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle anneliği tecrübe etmiş her kişinin lafına kulak asmamalısınız.

Hayatınıza Devam Edin

Hamileliği gözünüzde çok büyüterek normal yaşantınızın bir parçası haline getirmemeniz sizin daha çok telaşlanmanıza sebep olacaktır. Eğer özel bir durumunuz yoksa hekiminizin de kararıyla normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Ancak normal yaşantınız derken sigara ve ya alkol tüketen biriyseniz bunları tüketmeye devam edin anlamı çıkmamalıdır. Hamileliğin gereksinimleri yerine getirilerek normal yaşama devam etmekten bahsediyoruz.

Cevap bırakın