Rahim Egzaması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim Egzama Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 292

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Rahim egzaması her kadının hayatının belli bir döneminde başına gelebilecek ve tedavisi çok zor olmayan ama kendini tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Rahimden gelen iltihaplı akıntı rahim egzamasına neden olmaktadır. Rahim egzaması görülen kişilerde vajina çevresinde kızarıklık ve şişlikler görülür. Bu şişlikler belli bir noktadan sonra su topar ve kabuklanmaya başlar ardından şiddetli kaşıntıya ve yanmaya neden olur.

Rahim egzaması kolaylıkla tanısı konulabilen bir hastalıktır. Başka hiçbir belirtisi olmasa bile en belirgin belirtisi olan kızarıklık egzama şüphesini uyandırır. Egzama bakılmadan hastanın bulunduğu şikayetler ile bile tespit edilebilir. Fakat yine de vajinal muayene yapılmalıdır. Bazen doktorlar tarafından vajinal kültür alınır ya da mikroskobik incelemeler yapılarak egzama tanısı konur.

Vajinal Egzama Neden Olur?

Egzama çoğu kadında belli bir dönemde, stresli bir zaman diliminde görülebilir bir rahatsızlıktır. Tedavisi kolaylıkla yapılabilmektedir. Rahim egzamasına kullanılan kozmetik ürünler sebep olabilmektedir. Vajina temizliği kozmetik ürünler kullanılarak yapılıyorsa bu egzama oluşumuna çok rahat bir ortam oluşturur. Ayrıca bazı kadınlar genital bölge temizliği için intim jeller kullanmaktadır. Bunlarda vajinal egzamaya sebep olabilir. Kozmetik ürünlerinin içerisinde birçok kimyasal madde bulunur. Egzama sırasında ya da egzama oluşmadan kullanılan bu kozmetik ürünlerden biri bireye alerji oluşturabilecek bir kimyasal ise o zaman egzama değil de daha büyük sorunlar yaratan vajinal enfeksiyonlar oluşabilir. Bunların tedavisi daha fazla zaman alır ve daha zorlu bir süreç geçirilir. Vajinanın ph düzeyi bu tarz ürünlerle bozulur. Fakat doğal bakteri ortamı bozulmamalıdır. Vajinanın doğal bakteri ortamı bozulduğunda bu tarz sorunlar meydana gelmektedir.

Rahim egzamasına ve ya vajinal mantar enfeksiyonuna kadınlar genellikle hamilelik döneminde yakalanır fakat sadece hamilelik döneminde yaşanacak diye bir kural yoktur. Her yaştan kadında bu rahatsızlıklar görülebilmektedir. Hamilelik döneminde olmasının sıklığı bu döneme vajina koruyucu laktobasil bakterisinin üretiminin azalmasından kaynaklanır. Doğal ortam değişikliğe uğrar bu nedenle egzama ve ya mantar enfeksiyonu oluşabilir.

Rahim Egzaması Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim egzaması tedavisi doğru yapılmadığı ve ya yarım bırakıldığı durumda yıllar boyu kaşıntı ve kuruluk ile egzama devam edebilir. Doktora görünmeli ve gerekli görülen tedaviye düzenli olarak devam edilmelidir. Krem tedavisi ve ya ilaç tedavisi görülebilir. İlaçlar tam olarak bitirilmeli, kremler gerekli görüldüğü süre boyunca sürülmelidir. Aksi taktirde rahim egzamanız sadece bir kaç gün kaşıntı ve ya yanma yaratmayacak ama sonrasında tekrar bu belirtiler başlayacaktır.

Egzama kronik bir rahatsızlıktır. Tedavisi tam olarak yapılamayan ve bu nedenle kendini tekrarlayabilen ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Egzamanın bir çok farklı neden olabilir. Bunların başında vajinanın doğal ortamını bozmak gelir. Ardından ise stres faktörü…

Rahim egzaması genellikle ilaç ve antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınır. Alerjik egzama görülüyorsa kortizon uygulanabilir ve ya kortizonlu kremler kullanılabilir. Bu krem ve ilaçlar o bölgeyi kullanıldığı süreçte hassaslaştırır. Bu sebeple cinsel ilişki ile ilgili ve ya merak ettiğiniz konularda doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Egzama tedavisinde bir takım koruyucu ve nemlendirici kremler kullanılabilmektedir. Bu noktada doktorunuzun tavsiye ettiği ve ya sorduğunuzda size önereceği markaları kullanabilirsiniz.

Rahim Egzaması Olan Kadınlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Rahim egzaması yaşayan hastalar Su yerine ise hastalar permanganatlı su ve rivanolllu su kullanmalıdır. Beslenmeye çok dikkat etmeli, acıdan ve baharattan uzak kalmalıdır. Beslenme perhizi yaparak rahim egzamasının artmasını önlemelidir. Rahim egzama yaşayan kadınlar pamuklu iç çamaşırı kullanmalı ve özel günler haricinde o bölgenin hava almasını engelleyecek iç giyim ürünleri giymemelidir. Geceleri yatarken ve günlük hayatta da dar giysiler tercih etmemeli ve o bölgenin hava almasına izin verilmemelidir. Günlük ped kesinlikle kullanılmamalıdır. Sık sık iç çamaşırı değiştirilmelidir. Regl dönemlerinde de ped tercih ediliyorsa pedler sıklıkla değiştirilmelidir.

 

 

 

Cevap bırakın