Rahimde Perde Nedir?

Rahimde Perde Nedir? Rahim Perdesi Nasıl Tedavi Edilir? Rahim Perdesi Sonradan Oluşur Mu?

0 150

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Rahimde Perde Nedir?

Rahimde perde sorunu rahim ile ilgili en çok görülen anomalilerden birisidir. Rahimde perde tıp dilinde seprum uterus olarak adlandırılmaktadır. Rahim içini yukarıdan aşağıya doğru bölen ve rahimi daraltan bu doku bağ ve kas hücrelerinden oluşur.

Rahim perdesi doğumsal olarak oluşan bir bozukluk olup sonradan gelişmez. Yani doğum sonrası böyle bir sorununuz görünmüyorsa ileriki hayatınızda beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkmaz.

Rahim perdesi sorununda, bebeğin vajina ağzı ve rahmi anne karnında gelişip birleşmeye çalışırken bir takım sorunlar nedeniyle tam olarak işlem gerçekleşmez. Rahim perdesi sorununun neden kaynaklandığı henüz tam olarak bilinmemektedir.

Bu konuda en çok akıla takılan sorulardan biri rahim perdesi sorunu varken hamile kalınabilir mi sorusudur. Rahim perdesinin yarattığı en büyük sorunlardan biri ise hamilelik oluşumuna engel olmasıdır. Rahim perdesi rahmi ikiye böldüğü için bebek içeride gelişemez. Çünkü gelişebileceği bir ortam yoktur. Rahim perdesi problemi yaşayan kişilerin bu bölgesinde yeterince damar bulunmadığı için de bebek tutunamaz ve beslenemez. Bu nedenle doğumlar gerçekleşmez.

Rahim perdesi problemi yaşayan kişilerde hamilelik durumu görülmez, görülse bile düşük ve ya erken doğum riski yüksektir.

Rahim problemi olan kişiler kesinlikle bir doktor müdahalesine ihtiyaç duyacaktır.

Rahimde perde, genelde herhangi bir belirti göstermez. Tesadüfen çekilen rahim filmi ile ya da pelvik muayene esnasında fark edilebilir. Ayrıca tekrarlayan düşükler ya da korunmasız ilişkiye rağmen hamilelik oluşmaması durumda yapılan muayenelerde rahimde perde sorunu ile karşılaşılabilir.

Rahim perdesi HSG filmi, ultrasonografi, MR gibi yöntemler sayesinde teşhis edilebilir.

Cerrahi müdahale sayesinde ise rahim perdesi problemi ortadan kaldırılabilir. Genellikle ise histeroskopi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde rahim perdesi problemi yaşamış kişilerde de hamilelik görülebilir hale gelmektedir.

Cevap bırakın