Regl Ağrıları Nasıl Geçer?

 Regl Ağrıları Nasıl Geçer? Regl Ağrıları Nasıl Hafifler? Dismonere Nasıl Tedavi Edilir?

0 371

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

 Regl Ağrıları Nasıl Geçer?

Regl ağrıları her 2 kadından birinde görülmektedir. Her kadında her regl haftasında ağrı olmaz fakat bazılarında olabilir. Kimi kadında ise tüm regl haftaları ağrılı geçer. Regl ağrıları kadından kadına değişen bir durumdur.  Regl ağrıları fiziksel gibi görünse de ruhsal sorunları da beraberinde getiriyor. Zaten regl haftasında farklılaşan duygular bir de üzerine ağrı eklenince biz kadınları daha çok yıpratıyor. Regl ağrılarında ağrı tipine göre hareket edilmelidir. Egzersizler, sıcak uygulamalar, bitki çayı kullanımı gibi çözümler üretilebiliyor. Şimdi birlikte regl ağrıları nasıl geçer birlikte inceleyelim.

Regl ağrılarının tip dilindeki adı dismoneredir. Regl ağrıları kasıklara, bele hatta bacaklara yansır. Oldukça rahatsızlık vericidir. Bu nedenle her kadın regl ağrılarını bir an önce çözüme kavuşturmak ister. Regl ağrıları yaşanması doğal bir süreçtir. Bunlara “primer dismonere” adı verilir. Fakat 20-30 yaşlarında ortaya çıkan ve artarak devam eden “sekonder dismonere” de vardır. Bunlara miyom, endometriozis, yumurtalık kisti, polip, genital enfeksiyonlar, servikal darlık, rahim içi yapışıklık, bası yapan tümörler neden olabilmektedir. Ağrının nedeni belirlenmeli ve ona göre bir çözüme gidilmelidir. Mesela hormonla dalgalanmaların neden olduğu kasılmaları gidermek için doğum kontrol hapı kullanılabilmektedir.

Regl ağrılarını geçirmek için;

  • Düzenli olarak spor ve egzersiz yapılmalıdır. Yürüyüşleri bisiklet turlarıi yüzme gibi hafif sporlar ve egzersizler vücutta endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Böylece adet ağrıları azalabilir.
  • Sıcak su uygulaması da ağrıların geçmesine yardımcı olmaktadır. Sıcak bir duş almak, karın üzerine ısıtılmış havlu koymak ve ya ayaklara sıcak su torbası koymak ağrıları hafifletecektir.
  • Akupunktur tedavisi adet ağrılarını geçirmeye yardımcı olabilmektedir.
  • Karın kaslarının kanlanması arttığında ve gevşeme sağlandığında ağrılar hafifler. Bu nedenle ağrılı bölgeye masaj yapmak faydalı olacaktır.
  • B vitamini, magnezyum takviyeleri, balık yağları nöro kimyasalları artırır. Bu kimyasallar ise adet ağrılarının geçmesine yardımcı olur.
  • Bitki çayları regl ağrılarının geçmesine yardımcı olmaktadır. Papatya çayı, civan perçemi, sarı kantaron, nane, adaçayı, safran, maydanoz suyu hem ağrıları giderir hem de vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur. Kas kramplarının hafiflemesi için bitki çayı içilmelidir. Ayrıca kişinin ruhsal olarak da rahatlamasına yardımcı olacaktır.
  • Sigara tüketimi regl ağrılarının artmasına neden olur. Sigara içmeyen kadınlara göre sigara içen kadınlarda regl dönemi daha ağrılı geçmektedir. Ayrıca sigarayı bırakanlarda da regl ağrılarının hafiflediği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bu nedenle sigara tüketimi azaltılmalı ve bırakılmalıdır.
  • Lifli gıdalar ve sağlıklı besinler tüketmek regl ağrılarının geçmesine yardımcı olur. Regl ağrılarına baş ağrıları, karında şişlikler eşlik edebilir. Bu durumlarda tuz kullanımını kısıtlamak gerekir.
  • Cenin pozisyonunda yatmak adet ağrılarının geçmesine yardımcı olmaktadır. Karın kaslarıı bu pozisyonda rahatlar ve gevşer. Bu pozisyonda sıcak havlu ve sıcak su torbaları ile üzerinizi sıkı örtüp biraz dinlenmek ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Karanlık bir ortamda dinlenirseniz dinlenmenize uykuyu da ekleyerek daha fazla rahatlarsınız.
  • Meditasyon, yoga ve ya pilates yapmak ağrıların hafiflemesini sağlar. Kaslar gevşer ve kasların gevşemesi ile de ağrılar hafifler.

 

Cevap bırakın