Regl Sancısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Regl Sancısı ile Nasıl Başa Çıkılır? Regl Sancısı Nasıl Geçer? Regl Sancısını Geçirmenin Yolları Nelerdir? Adet Sancısı Nasıl Geçer? Regl Ağrısı Nasıl Geçer?

0 222

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadınlar her ay düzenli olarak regl olurlar. Bu dönemi bazı kadınlar normal şekilde atlatırken bazı kadınlar da ağrılı şekilde atlatırlar. Kimi kadın çok duygusal olur kimi kadın ise çok agresif… Her kadında farklı etkiler gösteren bu dönemde regl sancısı yaşayan kadınların regl sancısı ile nasıl başa çıkabileceklerini sizler ile paylaştık.

  • Regl sancısı ile başa çıkmak istiyorsanız yapmanız gerekenlerden biri yediklerinize dikkat etmektir. Regl döneminde kalsiyum almak ve kalsiyum açısından zengin bir diyet yapmak regl döneminde oluşacak ağrıların oluşmasını engeller ve ruh hali değişikliklerini azaltarak duygu bozukluklarına engel olur. Badem, incir, süt ürünler, somon, mercimek, portakal, balkabağı, ıspanak gibi besinler tüketerek yüksek oranda kalsiyum alabilirsiniz. Vegan ürünler tüketmek istiyorsanız, brokoli, roka, soya fasulyesi, mercimek gibi bakliyatlardan faydalanabilirsiniz.
  • Regl sancıları ile başa çıkmak için gerekli olan bir başka konu ise sağlıklı beslenmektir. Bu dönemde vücut ödem toplar ve kadın kendini daha rahatsız hisseder. Rahat hissetmek için bu dönemde sağlıklı ve hafif yiyecekler tüketmeli; kızartma, abur cubur gibi atıştırmalıklardan uzak durulmalıdır. Regl dönemi vücudun iyi bakılmaya, rahat hissettirilmeye en çok ihtiyaç duyduğu dönemlerden biridir. Bu nedenle de sağlıklı beslenmeli, sık ve hafif yiyecekler tüketmeli ve metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olarak vücuttaki ödemi ve yorgunluğu atmayı sağlamalısınız. Vitamin, kalsiyum açısından zengin besinler tüketmeli, gaz yapmayacak ve mevsimsel ürünler tercih etmelisiniz.
  • Regl sancıları ile başa çıkabilmek için yapmanız gerekenlerden biri de egzersiz, yoga, meditasyon ve pilatestir. Reglin yoğun olduğu günlerde fazla hareket etmek bize zararlı gibi gelse de aslında durum böyle değildir. Düzenli olarak yürüyüş, yoga, meditasyon yapmak regl sancılarına çok iyi gelecek ve regl kramplarını azaltacaktır. Egzersizler ağır olmamalı ve karın bölgesine baskı yapmamalıdır. Bunun haricindeki egzersizler sizin için faydalı olacaktır. Meditasyon yapmak ise sadece regl döneminde değil her dönemde insanlara iyi gelir. Meditasyon yaparak regl döneminde gelişen duygu bozukluklarını bastırarak aklınızı yoran düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz. Bu da sizi daha sakin ve rahat bir duruma getirecektir. Meditasyon yapmak aynı zamanda regl sancılarını da dindirir.
  • Sevdiğiniz sıcak içecekleri içmek, ayaklarınızı ve vücudunuzu sıcak tutmak bu dönemde karşılaşacağınız regl sancıları ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Sıcak su torbalarından destek alabilir ve ayaklarınızın altına bu torbalardan koyabilirsiniz.
  • Bu dönemde sevdiğiniz filmleri, dizileri izlemek, sevdiğiniz şarkıları dinlemek ve sevdiğiniz insanlar ile iletişimde olmak sizin ağrılarınıza ve regl dönemine odaklanmamanıza yardımcı olur. Bu nedenle regl döneminde size iyi hissettiren faaliyetlerde bulunun.
  • Ilık duş almak regl sancıları ile başa çıkabilmenizi kolaylaştırır. Isının regl sancılarını hafiflettiğine dair bilimsel araştırmalar yapılmıştır ve bu durum kanıtlanmıştır. Bu nedenle vücut ısınızı yükseltmek için ılık duşlar alabilirsiniz. Bu ruhsal olarak da sizi rahatlatacaktır.
  • Bu dönemde bol bol su içerek yorgunluğunuzu atabilir ve vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Özellikle ılık su tercihiniz kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olacak ve regl sancıları ile başa çıkmanızı sağlayacaktır. İçerisinde su oranı fazla olan meyve ve sebzeler tüketmek, bitki çayları içmek de sizi rahatlatacaktır. Adaçayı, yeşil çay gibi bitki çayları içebilir; karpuz, salatalık, çilek gibi sebze ve meyveler tüketebilirsiniz.
  • Güzel kokulu aromaterapik yağlar kullanmak ve masaj yapmak vücudunuzu inanılmaz derecede rahatlatacaktır. Karın bölgenize bu yağlarla yapacağınız masajlar sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olur. Aromaterapik yağlar kullanarak (lavanta, limon otu, adaçayı vb.) karın bölgenize hafif masajlar yapmayı mutlaka denemelisiniz.

Cevap bırakın