Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir?

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir? Romatoid Artrit Neden Olur? Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir? Romatoid Artrit Nasıl Tedavi Edilir?

0 339

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir?

Halk arasındaki adıyla iltihaplı romatizma, kronik bir inflamatuar bozukluktur. Bu bozukluk nedeni ile bireylerde cilt, göz, akciğer, kalp ve kan damarları gibi birçok vücut sisteminde hasarlar oluşabilmektedir.

İltihaplı romatizma, otoimmün sistemindeki bir bozukluktan kaynaklanmaktadır. Bireylerin bağışıklık sitemi vücudun kendi dokularına saldırması ile meydana gelir. Bu saldırı özellikle eklem dokularına olur. Romatoid artrit de bireyin eklem zarı etkilenir ve ileri aşamalarda da eklem ve kemikler ağrılı şekilde şişmeye başlar.

Romatoid artritin şiddetli seyretmesi kişilerde fiziksel engellere neden olabilmektedir. Ancak artık günümüzde ilaç türleri ile tedavi seçenekleri artmış ve iyileşmiştir.

Romatoid Artrit Neden Olur?

Romatoid artrit bireyin bağışıklık sisteminin esasen eklemleri çevreleyen zarların astarına saldırması nedeniyle ortaya çıkar. Saldırı sonucunda çıkan iltihaplanmalar sinovyumun kalınlaşmasına neden olur. Sinovyum eklemleri çevreleyen zarların astarına denmektedir. Kalınlaşan sinovyum sonucu eklemdeki kıkırdak ve kemik dokusu yok olmaya başlar. Bununla birlikte eklemleri bir arada tutan bağlar zayıflamaya başlar ve zamanla eklem doğal şeklini kaybeder. Bu da düzgün bir hareket konumunu yitirmeye kadar gider.

Romatoid artritin oluşma sebebi tam olarak bilinmese de virüsler ve bakterilerden kaynaklanabilecek enfeksiyonlar ve ya buna benzer çevresel faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

Romatoid artritin gelişme olasılığı erkeklere oranla kadınlarda daha fazladır. Ayrıca her yaşta meydana gelebilmektedir. Orta yaş grubunda daha sık görülür. Aile üyelerinde iltihaplı romatizma öyküsü varsa bireylere geçme ihtimali de olabilmektedir.

Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir?

Romatoid artrit belirtilerinin en başında hassaslaşmış, şişmiş ve sıcak basması gibi hissedilen eklemler bulunmaktadır. Uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra da daha kötü hal alabilmektedir. Bu durumda eklem sertliği, yorgunluk, iştahsızlık, ateş gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

Romatoid artrit bireyin küçük eklemlerini yani öncelikle parmakları, elleri ve ayakları, ayakları bağlayan eklemleri etkiler. İlerleyen aşamalarda ise bilekler, dizler, ayak bilekleri, omuz, dirsek, kalça etkilenmeye başlar. Ancak romatoid artritte sadece eklemler etkilenmez. Diğer etkilenebilecek vücut yapıları;

 • Tükürük bezleri
 • Sinir dokusu
 • Kemik iliği
 • Kan damarları
 • Kalp
 • Göz
 • Cilt
 • Böbrek
 • Akciğer

Şeklinde sıralanabilir.

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nasıl Tedavi Edilir?

Romatoid artritin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle zamanla eklemleri deforme ederek doğal şeklini kaybetmesine sebep olabilir. Eklemlerde sürekli olarak şişlik, rahatsızlık gibi problemler yaşayan kişiler muhakkak bir doktora başvurmalıdır. Romatoloji uzmanı, ortopedi uzmanı, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı sizlere yardımcı olabilir.

Romatoid artrit probleminde yapılabilecek en iyi şey şikayetlere neden olan ağır semptomların hafifletilmesi ve bireyin yaşam kalitesinin artırılmasıdır.

Bazı ilaçlar  iltihaplı romatizma problemine iyi gelebilmektedir. Hastalığın şiddetine göre ilaç türleri de farklılık gösterir.

İltihaplı romatizma hastalığında birey eklemlerini esnek tutmak amacıyla egzersizlere yönlendirilebilir. Bunun için ise bir fizik tedavi uzmanından yardım alması gerekebilir. Fizik tedavi yöntemi ile iltihaplı romatizma hafifletilebilir.

Romatoid Artrit ameliyatı da bir tedavi yöntemidir. Kullanılan ilaçlar eklem hasarını önlemek ve ya yavaşlatmak adına etkili olmaz ise doktor hasarlı eklemleri onarmak için cerrahi müdahale yapabilmektedir. Bu ameliyat sonucu eklemlerin yeteneği yeniden yerine gelebilir ve ağrı, şişliklerde azalma görülür.

İltihaplı romatizmada farklı cerrahi işlemler uygulanabilmektedir;

 • Eklem füzyonu
 • Sinovektomi
 • Tendon oranılması
 • Tümden eklem değişimi

Bunlardan bazılarıdır.

Romatoid artriti olan bireylerin vücutlarına bakım yapmaları gerekir. Düzenli egzersizler, dinlenme ve rahatlamaya zaman ayırma, Tai Chi gibi hareket terapileri, sıcak ve soğuk uygulama iltihaplı romatizma semptomlarını hafifletebilmektedir.

 

 

Cevap bırakın