Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? Nasıl Engel Olunur?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? Saç Dökülmesi Hangi Nedenlerden Kaynaklı Olarak Meydana Gelir? Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

0 174

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Saç dökülmesi her yaştan insanın başına gelen bir sorundur. Genetik etkenlerinde saç dökülmesine etkisi vardır. Saçlarımızın döküldüğünü farketmeye başladığımızda panikleriz ve bir şeyler yapmak isteriz. Farklı farklı yöntemler, maskeler, kürler uygularız ve ya kimyasal içerikli kremler kullanırız. Fakat bu durum saça daha fazla zarar verip saç dökülmesini arttırabilmektedir. Saç dökülmesi ile karşı karşıya kaldığımızda yapmamız gereken bir uzman doktora görünüp saç dökülmesinin sebebini analiz etmek ve sonuca göre hareket etmektir.

Uzman dermatolog saç dökülmesini belirli testlerle çözümler ve hastaya buna yönelik bir tedavi başlatır ve buna uygun bakım kremleri  önerir. Bu sebeple saç dökülmesi sorunuyla karşılaşıldığında mutlaka önce uzman bir doktora danışılmalı.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde saç dökülmesinin %50!lik kısmı genetik faktörlerden kaynaklanır. Topumun genelinde ise erkek tipi saç dökülmesi görülmektedir. Saç dökülmesi ilerleyen yaşlarda kelliğe de dönüşebilmektedir. Genetik faktörlerden kaynaklanan saç dökülmesinde bir noktaya kadar saç dökülmesi engellenebilir fakat gerçekçi olmak gerekirse genetiğin etkilediği saç dökülmesi tedaviye göre daha baskın kalacaktır.

Saç derisinden kaynaklanan saç dökülmesi de görülebilmektedir. Sedef hastalığı, mantar hastalığı, egzama, akne vb. nedenlerden dolayı saç dökülmesi meydana gelebilir. Bunun çözümü öncelikle saç derisini olumsuz etkileyen sorunları çözmekten geçer. Tedavi edilebilir ve saç dökülmesi engellenebilir.

Yanlış beslenme de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Az su içmek, karbonhidrat tüketiminin fazla olması, fazla yağlı yemek, fast food tüketmek sağlığı olumsuz etkiler ve saç dökülmesi yaşanabilir.

Vitamin ve mineral eksikliği saç dökülmesine neden olur. B12 vitamini, çinko, demir gibi vitaminler vücudun bağışıklığını yüksek tutar. Eksik olması durumunda da vücutta bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Bunlardan birisi de saç dökülmesidir. Çünkü saç beslenemez. Takviye ilaçlarla ve ya vitaminlerle bu durum düzeltilebilir.

Hormonal sebepler saç dökülmesine neden olur. Gebelik, aşırı akne, adet düzensizliği, kistler, aşırı yağlanma ve kilo problemi gibi hormonal problemlerden saç dökülebilir. Kan tahlili yaparak bu sorunların olup olmadığına karar verebiliriz. Gerekli tedavi uygulanarak saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

Stres ve depresyon saç dökülmesine neden olur. Depresyon, anksiyete, stres saç dökülmesini tetikler. Ruhsal olarak sağlıklı bir hale geldiğimizde saç dökülmemiz duracaktır.

Çeşitli bazı hastalıklar ve tedavisinde kullanılan ilaçlar da saç dökülmesi için bir etkendir. Kemoterapi süreci, tiroit bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kullanılan hormon ilaçları, zayıflama hapları, böbrek üstü bezi hastalıkları, diyabet, doğum kontrol hapları  saç dökülmesini tetikler.

Kozmetik ürünlerde saç dökülmesine neden olur. Fön işlemleri, sıkı bone kullanmak, saç rengini açmak ve saçı sürekli kimyasala maruz bırakmak saç dökülmesini tetiklemektedir.

Saçkıran saç dökülmesi olarak bilinen saçın belli bir bölümünde saçın dökülmesiyle meydana gelen bir boşluk oluşur. Buna saçkıran denir ve ilaçla, kremle tedavisi vardır.

Saç dökülmesi her insanın başına gelebilir ve sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yaşanıldığında bu kişiye rahatsızlık verebilir. Fakat stres yapmak daha fazla dökülmesine neden olacaktır. Bir uzmana görünerel tedavi olabilirsiniz.

Cevap bırakın