Saçların Kabarması Nasıl Önlenir?

Saçların Kabarması Nasıl Önlenir? Saçların Kabarmasına Engel Olacak Tüyolar Nelerdir? Saç Kabarması Neden Olur?

0 583

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Duştan çıktığımızda ve ya kış aylarında yünlü kazaklar giydiğimizde saçlarımız kabarır. Bu hepimizi rahatsız eder. Sürekli saçlarımızı düzeltmek zorunda hissederiz ve bulunduğumuz ortamda huzursuz oluruz. Bu nedenle saçların kabarmaması, evden çıkarken ki güzel haliyle kalması hepimizin istekleri arasındadır. Sizde kabaran saçlara sahipseniz bunu önlemenin pratik yollarını bulabilir ve rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu pratik yolları sizinle paylaşacağız;

Saçlarınızı Fazla Yıkamaktan Kaçının

Cildimiz, saçlarımızı koruyabilmek için koruyucu yağlar üretir. Bizler saçlarımızı şampuanladığımızda bu yağların saçlardan uzaklaşmasına neden oluruz. Her gün yıkanan saçlarda şampuanların etkisiyle bu koruyucu yağlar hiç üretilmez ve saçların korunmasına izin verilmez. Bu nedenle kuru ve kabaran saçlara sahip oluruz. Bunun önüne geçmek için saçlarımızı gün aşırı yıkamalı ve saçlarımızın beslenmesine izin vermiş olmalıyız. Ayrıca duştayken fazla şampuanlamak da saçın doğal dengesini bozar.

Saçınız Kendi Kendine Kurusun

Saçlarınızı duştan çıktıktan sonra fön makinası ile kurutmayın. Saçlarınızı kendi haline bırakın ve kendi kendine kurumasını bekleyin. Kış aylarında bu pek mümkün olmayabilir. Hele ki duş alıp evden çıkacaksak bizim için daha zararlı bir hale gelebilir. Kış aylarında da ılık ve ya soğuk ayarda saçlarınızı saç kurutma makinası ile kurutlmalısınız. Bu sayede saçlarınız kabarmasını önlemiş ve şekil vermek daha kolay olur.

Saçınızı Besleyin ve Nemlendirin

Saçlarınızın kabarmasını önlemek istiyorsanız saçınızı ağırlaştıracak ürünlere ihtiyacınız vardır. Bu ağırlaştırma saça yağ boca edip sönük bir saçla gezmek tabii ki değil..

Saçlarınıza duştan sonra kabarma önleyici saç kremleri kullanabilirsiniz. Saç kremleri saçlarınızı daha nemli hale getirir ve saçlarınızın kabarmasını önler. Saçları besleyen serumlar kullanmak da hem saçınızı besler ve daha ipeksi hale getirir hem de saçı nemlendirerek kabarmasına engel olmuş olur.

Genellikle kuaförlerde gördüğümüz saç serumları vardır. Saça baştan aşağı bu serumlardan kullanılır ve saçın daha sağlıklı hale gelmesi sağlanmış olur. Derinlemesine bakım sağlayan bu saç maskeleri de saçları canlandırır, nemlendirir, besler ve bu sayede kabarmasına engel olmuş olur. Bu maskeleri kendiniz evde hazırlayıp yapabilirsiniz. Onun haricinde dışarıdan maskeler alıp yine evinizde saçınıza uygulayabilirsiniz. Bir kuaföre gidip saç bakımı yaptırmak şart değil.

Saçlarımıza uygun şampuanı seçmekte oldukça önemlidir.  Kuru bir saç yapısına sahipseniz saçlarınızı nemlendiren, içerisinde saç kremi bulunan, kuru saçlara uygun saç şampuanları seçmelisiniz. Dönemsel olarak da saçlarınız kuruyor olabilir. Yaz mevsiminde normal bir saç yapınız varken kış mevsiminde saçlarınız kuru hale geçebilir. Böyle zamanlarda da şampuan değişikliğine gidip saçınıza uygun şampuanı kullanmaya başlamalısınız.

 Saçınızı Ilık Su İle Yıkayın

Saçlarınızı yıkarken ve durularken sıcak su yerine ılık su tercih etmelisiniz. Ilık su ile saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınızın kabarmasının önüne geçmiş olursunuz. Saçınızı şampuanladıktan sonra durulayacakken dayanabildiğiniz kadar soğuk su ile durulama yapın. Üşüdüğünüz taktirde de sıcak suya değil ılık suya geçin.

Saçınızı Tararken Ahşap Tarak Seçin

Plastik taraklar saçların çok daha fazla kabarmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle saçlarınızı tararken ahşap tarakla taramalısınız. Bu sayede saçlarınız elektriklenmez ve şeklini kaybetmez. Saçlarınızın kabarmasının önüne geçmiş olursunuz. Eğer saçlarınızın tararken kabaracağını düşünüyorsanız tarağınızı ıslatarak da kullanabilirsiniz.

 

Cevap bırakın