Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın Faydaları Nelerdir? Safranın Sağlığa Etkileri Nelerdir? Safranın Yararları Nelerdir?

0 209

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Keskin bir tada sahip olan ve ana vatanı Güneybatı Asya olan safran birçok rahatsızlığa iyi gelen faydalı bir baharattır. Safran yemeklere renk ve tat katmak amacıyla da kullanılan bir bitkidir. Safran baharatı ülkemizde de yemeklere tat ve renk vermek amacıyla sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Safran birçok özelliği ve faydası ile herkesin tercih ettiği lezzetli bir bitkidir. Sağlığa olan faydaları göz ardı edilemeyecek kadar fazla olan safranın faydalarını birlikte inceleyelim.

Safran güneşi seven bir bitki olduğu için sıcak bölgelerde yetişir. Güneş ışığı alan bölgelerde yetişen bir bitki olmasıyla da sağlığa etkileri katlanır. Dünya üzerinde en çok safran yetiştirilen bölgeler ise Fransa, İspanya, İtalya ve İran olarak sıralanabilir. Ülkemizde ise en sık Safranbolu’da yetiştirilmektedir.

Safran çok sağlıklı bir baharat olmakla beraber birçok hastalığında tedavisinde kullanılmaktadır. Antioksidan bakımından zengin bir bitki olan safran yaşa bağlı gelişen zihinsel bozuklukların tedavisinde oldukça etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra hafıza kaybı gibi sorunların da üstesinden gelir. Safranın diğer önemli faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • İltihap giderici etkisi ile iltihap tedavisinde kullanılır.
 • Kanserli tümörlerin küçülmesini sağlar ve tümörün yayılmasını engeller.
 • Safran, astım vb. solunum problemlerinin tedavisinde etkilidir.
 • Sindirim sistemi bozukluklarını tedavi eder ve sindirimi destekler.
 • İştah açıcı etkisi vardır.
 • Kokusu ile kişinin üzerindeki stresi alır, yatıştırır ve sakinleştirir. Bu nedenle safran yağı da ferahlık vermesi için sıklıkla tercih edilir.
 • Kadınların sıkça yaşadığı sorunlardan biri olan regl ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Safran diş etlerini güçlendirir ve dişlerde oluşacak çürük ve ağrıların önüne geçer.

Her bitkide olduğu gibi safranın da bazı yan etkileri görülebilmektedir. Safran bir çok hastalığa iyi gelen bir bitki ve baharattır. Fakat safran fazla tüketildiğinde bazı olumsuz sonuçlara yol açabilir;

 • Hamile kadınlar fazla safran tükettiğinde düşük problemi ile karşı karşıya kalınabilir. Her bitkide olduğu gibi hamilelik döneminde de safranın dikkatli ve denetimli kullanılması gerekir.
 • Safran fazla tükettiğinde vücutta oluşan kanamaların artmasına neden olabilmektedir.
 • Safran fazla tüketildiğinde zehirlenmelere yol açabilmektedir. Safranın fazla ve saf olarak tüketimi zehirlenmeye ardından ise ölüme yol açabilir. Fakat bu kadar fazla safran tüketmek akıl karı bir davranış değildir.

Safranın bu olumsuz etkileri bünyeden bünyeye değişebileceği gibi genellikle fazla tüketiminden kaynaklanır. Bu nedenle aşırı tüketiminde kaçınmak gerekir. Özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar muhakkak doktora danışarak safran tüketmelidir.

Safran bu aşırı tüketiminden kaynaklanan zararları dışında oldukça faydalı bir bitkidir. Çok güçlü bir renk ve kokuya sahip olan safran yiyeceklere de sıklıkla katılır ve tüketimi tavsiye edilir. Safran birçok farklı şekilde kullanılabilir. Toz hali ile yemeklere katılabilir ve kurutulmuş hali ile de çayı tüketilebilir.

Safranın bu faydalarının yanında bir de cilde etkileri vardır. Safran vücutta bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Bunlardan biride cilt problemleridir. Uzun yıllardır doğal bir ilaç olarak kullanılan krem cilt sağlığı içinde oldukça faydalı bir baharattır. Ergenlik döneminde oluşan sivilce ve sivilce izlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca safran cildin parlamasına ve canlanmasına yardımcı olur. Düzenli safran tüketen kişilerde cilt yaşlanmaları yavaşlar. Safran güneşin zararlı etkilerine karşı koruma görevi görür ve ciltte oluşacak lekelerin önüne geçer.

 

Cevap bırakın