Sağlıklı Kilo Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı Kilo Almak İçin Neler Yapılmalıdır? Nasıl Sağlıklı Kilo Alınır? Kilo Almak İçin Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

0 264

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kilo vermek isteyen insanlar kadar kilo almak isteyen insanlarda bulunmaktadır. Kilo almak isteyen insanlara her zaman kilo vermek isteyenlere göre daha farklı bakılır. Çünkü istenip kilo alamamak insanlara garip gelir. Bunun gibi kilolu insanlara zayıf insanlar “Ne kadar kilolusun!” demediği gibi kilolu insanlar zayıf insanlara “Ne kadar zayıfsın!” dediğinde bu normal karşılanır. Ancak nasıl ki kilolu olduğunu vurgulamak ayıpsa birinin fazla zayıf olduğunu vurgulamak da ayıptır. Bu nedenle zayıf insanlar daha fazla psikolojik baskı altında kalabilir. Şimdi kilo almak isteyen, fakat bunu sağlıklı  şekilde yapmak isteyen kişiler için sağlıklı kilo nasıl alınır bunu açıklayacağız. Hadi birlikte inceleyelim.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kalori Defteri Tut

Öncelikle vücut kitle indeksinizi hesaplayıp ideal kilonuzun ne olduğunu öğrenmelisiniz. Ardından ise kendinize bir kalori defteri hazırlayıp yediğiniz, içtiğiniz her şeyi bu deftere günlük ve ya öğünlük olarak yazmalısınız. Böylelikle daha düzenli bir beslenme planı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu deftere sadece günlük aldığınız kaloriyi değil, size kilo aldırabilecek yüksek kalorili fakat sağlıklı besinlerin neler olduğunu ve içerdikleri kaloriyi de yazabilir bu defteri kendinize özel bir sağlıklı kilo alma defterine dönüştürebilir, kilonuzu aralıklarla kaydedebilirsiniz. Günlük almanız gereken kaloriye ulaşamadığınız durumlarda bu defter sayesinde ne kadar almanız gerekiyorsa besinlerle tamamlayabilirsiniz.

Yüksek Kalorili Besinler Tüket

Kilo almak isteyen sizler, kilo vermek isteyenlerin uzak durduğu herşeyi yiyebilirsiniz. Kilo vermek isteyen bir insanın günlük aldığı kaloriyi siz öğle yemeğinin sonunda almış olmalısınız. Ana ve ara öğünlere eklenecek kuru yemişler, taze meyve suları, pudingler sizlere kilo almak konusunda yardımcı olacak yüksek kalorili besinlerdir.

Meyve Suyu Tüket

Kendinize elektronik bir meyve sıkacağı almak sizin için bu dönemde oldukça kurtarıcı olacaktır. Gün içerisinde taze meyvelerden sıktığınız meyve suları içmek içerisinde bulunan doğal şekerler sayesinde kilo almanıza yardımcı olacaktır. Her öğün meyve suyu tüketebilirsiniz. Meyve sularınızın içine soda da ekleyebilirsiniz.

Öğün Sayını Artır

Kilo almak istiyorsanız yüksek kalorili ve daha fazla beslenmeniz gerekir. Bu nedenle de öğünlerinizi artırmanız yerinde olacaktır. Ana öğünlerinizin aralarında ara öğünleri de kesinlikle atlamamanız gerekiyor. 1 kase kuru yemiş, meyve suyu ve yanında atıştırmalık yüksek kalorili yiyecekler ile ara öğününüzü zenginleştirebilir ve hazırlayacağınız yüksek kalorili ara öğün tarifleri ile güzel bir ara öğün geçirebilirsiniz. Ayrıca kahvaltıyı çok sıkı yapmalısınız. Bu hem güne zinde başlamanızı sağlayacak hem de kalori almanızı sağlayacaktır. Reçel, bal, kaşar, ekmek, tereyağı, ceviz, badem gibi birçok besini kahvaltı da tüketebilirsiniz.

Ağır Antrenmanlar Yapma

Kilo almak istiyor olabilirsiniz fakat akşama kadar oturarak sürekli yemek yiyerek aldığınız kilolar vücut şeklinizin bozulmasına, göbek çevrenizin genişlemesine neden olur. Unutmayın, bizim hedefimiz sağlıklı kilo almak! Bu nedenle elbette spor yapmalısınız. Ancak bu sporlar zayıflamak isteyen bir insanın yaptığı kadar ağır olmamalıdır. Gereğinden fazla enerji harcamayacak şekilde egzersizler, vücut şekillendirme hareketleri yapabilirsiniz.

Protein Ağırlıklı Beslen

İdeal kilonuza ulaşana kadar protein ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Böylelikle sağlıklı ve sabit kalacak bir kiloya sahip olursunuz. Hem protein alıp, hem de ağır olmayan vücut şekillendirme hareketleri yaptığınızda vücudunuzda yağ değil kas oluşacaktır. Bunun için süt, yumurta, balık, peynir, fıstık ezmesi, kuru yemiş, beyaz et, kırmızı et ve bakliyat tüketmelisiniz.

Düzenine Gece Öğünü Ekle

Genel olarak hepimizde gece uyumadan önce bir acıkma hissi oluşur. Siz bu his oluştuğunda bunu bir öğüne rahatlıkla çevirebilirsiniz. Zaten yukarıda da dediğimiz gibi öğün sayınızı artırmalısınız. Bu da o öğünlerden biri olabilir. Gece yemeğinde hazmetmesi zor olmayacak gece uyurken sizi rahatsız etmeyecek yiyecekler tüketebilirsiniz. Ayrıca gece öğününe gelene kadar da akşam yemeğinden sonra ara öğünlerle bu boşluğu doldurmaya devam etmelisiniz.

Süt İçmeyi Unutma

Bol bol süt tüketmek oldukça önemlidir. Süt yüksek kalorili ve sağlıklı bir içecektir. Sütü meyvelerle, çikolatalarla, fıstık ezmeleriyle tatlandırabilir ve kendinize smoothie, froozen gibi içecekler de hazırlayabilirsiniz. Sütün yanında sağlıklı atıştırmalıklarda yiyebilirsiniz.

 Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüket

Sağlıklı atıştırmalıkları her zaman tüketmek de fayda var. Süt, kuru yemiş, fındık/fıstık ezmesi, meyve suyu, tahin-pekmez, çikolata, peynir çeşitleri, yulaf ezmesi, kuru üzüm/kayısı bunlardan bazılarıdır. Kilo almak isteyen insanlar için bazen kaçamaklar yapmak sakıncalı değildir. Ara sıra pizza, hamburger gibi yiyecekleri kendiniz hazırlayıp tüketebilirsiniz. Bunlarda oldukça yüksek kalorili besinlerdir.

 Sağlıklı Yağlar Tüket

Kilo almak isteyen insanlar rahatlıkla yağlı yiyecekler tüketebilirler. Fakat bunlar sağlıklı yağlar olmalıdır. Zeytinyağı, tereyağı gibi sağlıklı yağları salatalarınıza yemeklerinize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Karbonhidrat Tüket

Yüksek kalorili besinler tüketmeniz gerektiğinin üzerinde yeterince durduk. Yüksek kalori deyince ise karbonhidratlardan bahsetmemek mümkün değil. Aşırıya kaçmamakla birlikte karbonhidrat tüketmelisiniz. Evde hazırlayacağınız, pastalar, kurabiyeler, tam tahıllı ekmekler, tam tahıllı makarnalar, terayağı sizlerin tüketmesinde sakınca olmayan besinler. Abartmadan rahatlıkla tüketebilirsiniz. Karbonhidratlar demişken pasta, kurabiyelerden bahsettik. Bunların yanına haftada 3 kez dondurma da eklemelisiniz. Günlük ara öğünlerinizden biri haline de getirebilirsiniz. Dondurma sağlıklı kilo almak için oldukça mantıklı bir hamle olacak.

Porsiyonları Büyüt

Midenizi alıştırarak yavaş yavaş yemek porsiyonlarınızı büyütmelisiniz. Böylelikle mideniz de zamanla büyüyecek ve zaten siz artık eskisi kadar zorlamadan kendisi daha fazla besin isteyecektir. Böylelikle kilo alımınıza katkı sağlamış olacaksınız.

Diyetisyene Başvur

Bunların hepsini denediniz, çılgınca yemek yiyorsunuz ama yine de kilo alamıyorsanız artık bir diyetisyene başvurmanız gerekiyor demektir. Bu sizin vücudunuzdaki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bunun için en iyi çözümü size bir diyetisyen üretecektir.

Cevap bırakın