Sağlıklı Kilo Almanın Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Almanın Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Sağlıklı Kilo Alınır? Zayıflık Problemi Yaşayanlar Nasıl Sağlıklı Kilo Alır? Neden Kilo Alınmaz?

0 274

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlıklı Kilo Almanın Yöntemleri Nelerdir?

Diyet denilince çoğu kişinin aklına zayıflama ve kilo verme gelir. Ancak kilo almak için uygulanan diyet programları da mevcuttur. Çünkü kilo vermek isteyen bireyler kadar kilo almak isteyen ama bir türlü alamayan bireyler de vardır.

Kilo alma konusunda problem yaşayan kişiler öncelikle kilo almayı engelleyici bir hastalıklarının olup olmadığını öğrenmelidir. Kilo alımına engel olacak bir sağlık problemi ile karşılaşılması durumunda ise bazı planlama ve beslenme şekilleri ile sağlıklı kilo almak mümkündür.

Hepimiz orantılı ve formda görünen bir vücuda sahip olmak istiyoruz. Bu belki dayatılan güzellik algılarından kaynaklanıyor ama fazla ve ya eksik kilo da insan vücudunda bazı olumsuz sonuçlar doğurarak günlük hayatımızı etkiliyor. Kilosu fazla olan kişilerde diyabet gibi sorunlar görülürken kilosu az olan kişilerde de halsizlik gibi sorunlar baş gösterebiliyor. Şimdi birlikte sağlıklı kilo almanın yöntemlerini inceleyelim.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, ilk önce kilo almaya engel olacak bir sağlık probleminin olup olmadığı tespit edilmelidir. Bunun için bir iç hastalıkları ve ya endokrinoloji uzmanı ile görüşmekte fayda vardır. Muayene sonrası kilo almaya engel olacak bir sağlık probleminin olup olmadığı tespit edilir ve buna göre bir yol izlenir. Sağlık problemlerinden dolayı kilo alamamanın sık karşılaşılan nedenleri bağırsak sistemindeki bozukluklar, tiroit bezlerinin fazla çalışıyor olması, yeme bozuklukları, aşırı fiziksel aktivite, stres, genetik faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aşırı zayıflık birçok hastalığa neden olabilmektedir. İdeal vücut kilosunu hesaplamak için beden kitle indeksi hesaplanmalıdır. Çıkan sonuçlara göre normal değerlerin altında bir zayıflıktaysanız bunun için harekete geçmeniz gerekmektedir. Çünkü yeterli kiloda olmamak, bağışıklığın zayıflamasına, vitamin ve mineral eksikliğine, saç dökülmesi, tırnak kırılmaları, adet düzensizlikleri gibi problemlere yol açabilmektedir.

Sağlıklı kilo almak için beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Çoğu insan kilo almak için makarna, mantı, abur cubur gibi yiyeceklere başvurmaktadır. Fakat bu kilo almanıza neden olsa bile sizin sağlığınıza olumsuz etkide de bulunur. Fazla yemek, aşırı karbonhidrat almak, yağlı beslenmek, yatmadan önce yemek yiyip yatmak tercih edilmemesi gereken kilo alma yöntemleridir. Asıl amacımız sağlıklı kilo almak olmalıdır. Şimdi sağlıklı kilo almanın yöntemlerini maddeler halinde inceleyelim;

  • Sağlıklı kilo almak için uyandığınızda güne 1 su bardağı ve ya 1 çay bardağı sade kefir ile başlamalısınız. Bunu alışkanlık haline getirmeli ve uyanır uyanmaz tüketmelisiniz.
  • Kahvaltı temel öğündür. Bu nedenle kahvaltı yapmayı kesinlikle ihmal etmemek gerekir. Kilo alamama sorunu yaşayan kişilerin de en zorlandığı öğün kahvaltı öğünüdür. Kahvaltı saatlerinde iştahsız olurlar ve zorla yemek yerler. Kendinizi fazla zorlayıp dopdolu bir kahvaltı yapamasanız da yumurta, muz, 1-2 dilim peynir, 1-2 adet grisini, 1 avuç badem gibi besinlerle öğününüzü tamamlamalısınız.
  • Kahvaltı gibi öğlen ve akşam öğünleri de oldukça büyük öneme sahiptir. Zayıflıktan yakınan kişiler genellikle öğle öğününü atlamaktadır. Ayrıca yemek yemeye başlarken öncelikle çorba içmek yerine ana yemekten başlamanız gerekmektedir.
  • Kilo almak isteyen kişiler günlük alması gereken protein miktarını tamamlamalıdır. Mesela 60 gr protein almak için 1 yumurta, 2 dilim peynir, 1 su bardağı kefir, 1 kase yoğurt, 150 gr kırmızı ve ya beyaz et yemeniz yeterlidir. Kilonuza göre almanız gereken proteini hesaplamalısınız.
  • Karbonhidrat alımı yaparken kompleks olanları seçmenizde fayda vardır. Şeker ve şeker içeren ürünler, beyaz un ve ürünler, glikoz şurubu içeren besinlerden uzak durmanız gerekmektedir. Tam tahıllı un ve ürünleri, kuru baklagiller tercih etmelisiniz.
  • Günde 1 yemek kaşığı bal/reçel/pekmez tüketmeniz yeterlidir. Daha fazlasını tüketmemelisiniz.
  • Günde en az 1 avuç kuruyemiş tüketmelisiniz. Ceviz, fıstık, fındık, kaju, kabak çekirdeği vb. seçeneklerden faydalanın.
  • Günde 1-2 parsiyon taze meyve yemeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Kilonuza göre de hesaplayarak günde 8-10 bardak tu tüketmeyi unutmamalısınız. Ancak su tüketimini öğünlerde değil öğün aralarında yapmalısınız.

Zayıflık problemi yaşayan ve sağlıklı kilo alma yöntemleri arayan birçok kişi mevcut. Fakat öncelikle tüm beslenme tedavilerini kişiye özel olduğu bilinmelidir. Bu yöntemler işe yaramıyorsa mutlaka bir diyetisyenden yardım almanız gerekmektedir.

Cevap bırakın