Sağlıksız İlişkinin Göstergeleri Nelerdir?

Sağlıksız İlişkinin Göstergeleri Nelerdir?

0 242

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlıksız bir ilişki deneyimleyen kişilerin daha sonrasında bütün insanlara karşı güven eksikliği olabiliyor ve kişi hayattan eskisi kadar zevk almamaya başlıyor. Sağlıksız ilişkinin birçok nedeni vardır. Bunlar karşı taraftan da kaynaklanabilir kişinin kendinden de. Her ilişki bazı dönemlerde çıkmaza girer. İlişkiniz yolunda gitmiyorsa ve size zarar verdiğini düşünüyorsanız bir takım işaretlere bakarak ilişkinizin sağlıklı mı sağlıksız mı olduğuna karar verebilirsiniz.

Sağlıksız İlişkinin Göstergeleri

Sağlıksız bir ilişkideyseniz genellikle enerjinizi tükenmiş hisseder, günlük hayat akışınızı yolunda ilerletemezsiniz. Karşınızdaki kişi sizin adeta hayat enerjinizi sömürüyordur. Ona harcadığınız enerji yüzünden başka şeylere yapacak enerjiniz kalmaz ve kendinizi bitkin, mutsuz hissedersiniz. Bu noktada kesinlikle oturup ilişkinizi sorgulamanız gerekmektedir.

Karşınızda öfke problemleri yaşayan biri varsa ve sizi sürekli bir şeylerden dolayı suçluyorsa bu durumda ilişkiniz sizi yıpratır. Ya da tam tersi siz karşınızdaki kişiye karşı öfkenizi kontrol edemiyorsanız ve sürekli onu bir konuda suçlu buluyorsanız Kar karşınızdaki kişi bir noktadan sonra kendini mutsuz ve çok enerjisiz hissedecektir. Bu ilişkinize yansıyacak ve daha büyük bir çıkmazın içine girmiş olacaksınız. Karşınızda sizi anlamamak için programlanmış biri varsa bu kişi sizi yorar ve yaptığınız açıklamaların hiç bir faydası olmaz. Siz çabalasanız da sonuç değişmeyeceğinden bu durum size ve algılarınıza zarar verir. İnsanlara olan güveniniz azalır.

Sağlıksız bir ilişkide kişilerden biri kendini hep haklı görür. Hiçbir koşulda kendini haksız bulmaz ve her şeye bir sebep üretir. Bu durumda karşıdaki kişi ne anlatsa nafile olur. Bunun haricinde ilişki içerisinde olan kişiler birbirlerine bir şeyler katmalıdırlar. Ayrıca kişilerin kendi gelişimine de katkı sağlamaları için fırsatları olmalıdır. Birey özgürlüğü ve kişisel gelişim sağlıklı bir ilişki içerisindeyken de mümkündür. Fakat ilişki içerisinde kişisel gelişimin durmasına neden olan kişiler, ilgi odağının hep üzerinde olmasını isteyen egolu insanlardır. Bu durum da kişileri birbirine bağımlı ve karşısındaki olmadan eksiklik hissedecek kıvama getirir. Böyle olduğunda ortaya sağlıksız bir ilişki çıkar.

İlişki içerisinde kendiniz hakkında kötü düşünüyorsanız ve kendinizi tanıyamıyorsanız bu da ilişkinin sağlıksız olduğunun ve artık o kişinin hayatınızdan çıkması gerektiğinin göstergesidir. Eğer sürekli kendinizi bir konuda eksik hissediyor, kendinizi sorguluyor, kendinizle ilgili bir şeyler düşündüğünüzde o konuda kötü olduğunuzu düşünüyorsanız ve bu partnerinizin psikolojik baskılarından ve eleştirilerinden kaynaklanıyorsa o kişiyi hayatınızdan bir an önce çıkarmalısınız. İlişkide sorunlu taraf partneriniz ise buna rağmen  bunun farkında olmadan ve asla kendinin sorunlu olacağını düşünmeden hep sizi hatalı buluyorsa, sizin kendinizi değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsa yanlış kişi ile birliktesiniz. Kendisinin iyileşmesi gerekirken bunu başkalarına yaptırıyor olması onun sağlıklı bir birey olmadığı anlamına gelir.

Karşınızdaki kişiyi kafanızdaki ideal insana dönüştürmeye çalışmak ilişkilerde yapılan en büyük hatalardan biridir. Öncelikle karşınızdaki kişiyi olduğu gibi sevebiliyorsanız sevmelisiniz eğer sevemiyorsanız onu değiştirmeye çalışmamalısınız. Birincisi karşınızda belirli bir yaşa gelmiş bir birey olacak ve başkalarının demesiyle değişmeyecektir. İkincisi ise karşınızdakini değiştirmek sizi yorar ve değiştirmeden sevmemeniz gerçek sevgi değildir.

Sürekli tartışma olan ilişkilerde bağışlama eksikliği vardır. Eğer partnerinizle kırıcı kavgalar ediyorsanız sağlıksız bir ilişkide olduğunuzun göstergesidir. İlişkide partnerler birbirlerine her anlamda güvenmelidir. Sevginin göstergesi olduğunu düşünülen kıskançlıklar, sahiplenici tavırlar aslında hiç de göründüğü gibi masum değildir ve ileride çok daha büyük sorunlara neden açabilir.

Unutmayın mutlu olmak için kimseye ihtiyacınız yok. Kimse sizi buyruğu altına sokarak, kendi istediklerine göre hareket ettirip sizi yapmak, giymek, görmek, eğlenmek istediklerinizden mahrum etme hakkına sahip değildir. Hiçbir ilişki, sizin kişisel gelişiminize engel olacak tavırlar sergileyen ve bazı kişisel sınırlarınıza saygı göstermeyen bir bireyle yürütülmemelidir. Kendiniz için kendiniz yetersiniz. Sizi buyruğu altına sokmayan, kısıtlayan hiç kimseye boyun eğmemelisiniz. Cinsiyet fark etmeksizin bu bireyin ruh sağlığı ve öz saygısı için iyi olmayacaktır. Böyle durumlar yaşıyorsanız bu durumları göz ardı etmeyin ve ilişkinizi sonlandırın.

Cevap bırakın