Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Salisilik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? Salisilik Asitin Cilde Etkileri Nelerdir? Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

0 203

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son zamanların popüler olan, cilt tedavilerinde ve iyileştirmelerinde sıklıkla kullanılan salisilik asit birçok cilt bakım ürünün içerisinde de yer almaktadır. Salisilik asit faydalarının da keşfedilmesiyle cilt bakımı için herkes adına çok talep edilen bir ürün oldu. Salisilik asit nedir ve faydaları nelerdir sizler için araştırdık. Gelin birlikte inceleyelim.

Salisilik Asit Nedir?

Salisilik asit son yıllarda özellikle dikkat çekmeye başladı. Faydalarının keşfedilmesiyle birlikte cilt sağlığı ve güzelliği için her bireyin vazgeçilmez parçası haline geldi. Cilt bakımı için faydalı olan salisilik asit, bir beta hidroksi asiti olarak adlandırılmaktadır. Salisilik asit yağda  çözünebilmekte ve bu sayede cilt gözeneklerine rahatlıkla nüfuz edebilmektedir. Bu özelliği sayesinde de ciltteki tıkanmış gözenek görünümünü yok etmeye yardımcıdır.

Salisilik asit yukarıda saydıklarımız haricinde anti bakteriyel fonksiyonlara da sahiptir. Yani aslında barındırdığı özellikler ile cilt sağlığı için oldukça gerekli bir ürün haline gelmiştir.

Salisilik asit, birçok meyve ve sebzenin çerisinde de bulunmaktadır. Sadece dışarıdan değil, içerisinde bulunduğu meyvelerin tüketimi ile de faydalanılabilir bir asit olmasıyla faydalarından yararlanmamak bizi geride bırakacaktır. Salisilik asit barındıran meyve ve sebzeleri sayacak olursak;

Enginar, karnabahar, brokoli, yonca, salatalık, mısır, turp, patates, rezene, patlıcan, ıspanak, mantar, biber gibi sebzeler; greyfurt, portakal, kivi, şeftali, karpuz, muz, kayısı, avokado, domates, ananas, erik, üzüm, çilek, böğürtlen, yaban mersini, nar, mango ve limon gibi meyveler olarak sıralayabiliriz.

Sebze ve meyveler dışında fıstık, Antep fıstığı, susam tohumu, yer fıstığı, kabak çekirdeği gibi kuru yemişlerde ve çay, kahve gibi içeceklerde de bol miktarda bulunmaktadır. Bunca meyve sebze ve farklı gıdalarda bulunmasıyla salisilik asitten her şekilde faydalanabiliriz.

Salisilik asitten faydalanmanın bir başka yöntemi ise yukarıda saydığımız ürünleri içerisinde barındıran cilt kremleri, cilt serumları vb. cilt bakım ürünlerinin kullanılmasıdır. Bu sayede cilde faydalı olan salisilik asitin yanında cildin nemlenmesine ve gençleşmesine yardımcı serum ve kremlerle cilt sağlığını daha iyi korumuş oluruz. Tabi ki içeriklerinin sağlıklı olup olmadığı kontrol edilerek ve ciltte herhangi bir tahrip yaratmayacağından emin olduğumuz noktada bu cilt bakım ürünlerinden faydalanmalıyız.

Salisilik Asitin Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Salisilik asit yağda ve suda çözünebilir bir özelliğe sahiptir. Sahip olduğu bu özellik sayesinde gözeneklere rahatlıkla nüfuz edebilir. Böylece gözenek görünümünü azaltır ve gözenekleri sıkılaştırarak zamanla yok eder. Arınmış bir cilt görüntüsüne salisilik asit sayesinde sahip olabilirsiniz.
  • Gözenek oluşumunu, görünümünü azaltması sayesinde ise ciltte oluşan siyah nokta oluşumunu da engellemiş olur.
  • Salisilik asitin peeling özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde cildi temizler ve ciltteki ölü derilerin yok edilmesini sağlar. Böylelikle ölü derilerden arınmış canlı bir cilde sahip olursunuz.
  • Salisilik asit cildin yağ dengesini sağlamak konusunda da oldukça etkilidir.
  • Salisilik asitin sivilceler üzerinde önemli ve olumlu anlamda etkileri vardır. Düzenli kullanımı ile birlikte sivilceleri yok eder ve sivilce oluşumunu engeller. Çıkmış olan sivilcelerinden küçülerek zamanla yok olmasına yardımcı olur.
  • Cilt lekelerinin tedavisinde salisilik asitten faydalanmak oldukça yerinde bir tavır olacaktır. Salisilik asit düzenli kullanımda cilt lekelerini ortadan kaldırır ve olası cilt lekelerine karşı koruyucu etki yaratır.
  • Kırışıklık önleme özelliği ile de sıklıkla tercih edilmektedir. Düzenli bir salisilik asit kullanımı ciltte gençlik hücrelerini canlandırır ve bu sayede ince çizgi görünümünü engelleyerek kırışıklıklara meydan okur.
  • Salisilik asitin cilde faydaları yanında saçlara da faydaları bulunmaktadır. Salisilik asit içeren şampuanlar ve ya saça uygun hazırlayacağınız karışımlar düzenli bir kullanım ile birlikte kepek oluşumuna engel olacaktır. Yine kepek problemi yaşıyorsanız da salisilik asit kullanarak kepek oluşumunu azaltmış olacaksınız. Dışarıdan aldığınız salisilik asiti şampuanlarınıza ekleyebilir ve ya direkt salisilik asit bulunduran şampuanlar tercih edebilirsiniz.

Cevap bırakın