Şarbon Hastalığı Nedir?

Şarbon Hastalığı Nedir? Şarbon Hastalığı Nasıl Oluşur? Şarbon Hastalığının Tedavisi Nedir? Şarbon Hastalığı Ölümcül Bir Hastalık Mıdır?

0 42

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Şarbon hastalığı dönem dönem ortaya çıkabilen ve ölüme neden olan bir hastalık türüdür. Son dönemlerde ülkemizde sık sık rastlanan ve gündeme gelen bir hastalıktır. Bir diğer adı anthrax‘tır.

Şarbon hastalığı hayvan ve hayvan ürünlerinden bulaşır. Şarbon hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis konulduğunda ve hemen müdahale edildiğinde tedavi edilebilmektedir. Fakat aksi taktirde ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Şarbon hastalığı bakteriyel bir hastalıktır. Ot yiyen hayvanlara temas ile ve ya hayvan ürünleri ile insana bulaşabilir. Toprak ve ya meralarda bulunan bacillus antracis adındaki bir bakteriden bulaşan şarbon hastalığı temas ve solunum ile de bulaşabilmektedir.

Şarbon hastalığı direkt olarak hayvana temas edildiğinde, mikrobu taşıyan hayvanın etinin yenilmesiyle, mikrobu taşıyan hayvanı keserken ki temasta ve bu hayvanların yünleri, derileri ile temasta bulaşabilir.

Şarbon Hastalığı Türleri

Akciğer Şarbonu

Akciğer şarbonunda bacillus antracis mikrobu solunum yolu ile bulaşır. Akciğerde yara oluşumu görülür. Birey nefes almakta zorluklar yaşamaya başlar. Bu bakteri vücuda girdikten 1 hafta sonrasında belirtilerini göstermeye başlar. İlk belirtileri soğuk algınlığı belirtileri gibidir. Daha sonrasında ateşin yükseldiği ve nefes almak konusunda zorluk çekildiği fark edilir. Bu durum farkedilip, teşhisi erken konulduğunda tedavi edilebilir. Fakat bu durum erken teşhisi edilmediğinde akciğer şarbonuna yakalanan bireylerin ölüm riski çok yüksektir. Durum ilerlediğinde kişide şok geçirme, menenjit geçirme ve solunum yetmezliği görülür.

Deri Şarbonu

Deri şarbonu da hayvanda bulunan bacillus antracis bakterisinin deriye temas etmesi ile meydana gelir. Deride bir yara var ise mikrop vücuda bu açık yaradan girer. Vücutta siyah yaralar oluşmaya başlar. Yaralarda bir ağrı olmaz. Fakat fark edilir düzeyde yaranın çevresi sertleşmiş ve şişmiştir. Ateş, bulantı ve kusma görülür. Tedavi edilmediği ve erken fark edilmediğinde ölümle sonuçlanabilir. Şarbon türlerinin en hafif olanı deri şarbonudur. Şarbon vakalarının %95’i deri şarbonu geçirmektedir.

Sindirim Sistemi Şarbonu

Sindirim sistemi şarbonu, şarbonlu hayvanın etinin yenilmesiyle bireye geçer. Hastalığın bulaşmasında etlerin iyi pişmemiş olması, çiğ tüketilmiş olması önemli bir etkendir. Bu şarbon türleri arasındaki en tehlikeli ve en ölümcül olanıdır. Sindirim sistemine yerleşir, kanamalara sebep olur, kan kusma ve kanlı dışkı görülür. Bu çok ağrılı bir süreçtir. Sindirim sistemi ile bulaşan şarbon hastalığında, hastalık çok hızlı yayılır. Erken tedavisinde bile ölüm riski yüksektir.

Bunların haricinde bir de yeni keşfedilmiş ve daha önce sadece Avrupa’da karşılaşılmış olan bir şarbon türü vardır. Bu türün adı enjeksiyon şarbonudur. Yasa dışı uyuşturucu enjekte edilen maddenin içinde şarbon sporunun olmasından kaynaklanmıştır. Bu şarbon türünün belirtileri enjeksiyon bölgesinde şişlik ve çok ciddi derecede şişkinlik ile kendini gösterir. İlerlemesi durumunda çoklu organ yetmezliğine, menenjite hatta ölüme gidebilir.

Şarbon Hastalığının Tedavisi Nedir?

Şarbon için standart tedavi, siprofloksasin veya doksisiklin gibi 60 günlük bir antibiyotik kürüdür. Hangi antibiyotik veya antibiyotik kombinasyonunun hasta için en etkili çözüm  olacağı şarbonun nasıl bulaştığına, hasta yaşına, genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Tedavi en kısa sürede başladığında etkilidir. Akciğer şarbonunda antibiyotik kullanımı tedaviye yanıt olmayabilir.

 

Cevap bırakın