Selülitlerden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Selülitlerden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

0 26

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Selülitler kadınların hep isteyip bir türlü kurtulamadığı cilt sorunlarının başında gelmektedir. Selüliti olan insanlar bu durumdan fazlasıyla rahatsızlık duyarlar ve kendilerini saklayacak kıyafetler giyme isteğinde bulunurlar. Toplum içinde bir özgüvensizlik yaşarlar. Özellikle yaz aylarında kadınları en çok rahatsız eden konuların başında selülit gelir. Vereceğimiz bazı öneriler ile selülit probleminin önüne geçebilirsiniz. Bu önerilere birlikte bakalım.

Şeker Kullanımı

Şeker ve şeker içeren gıdalar sağlığımız açısından oldukça zararlıdır. Selülit sorunundan uzak kalmak isteyen kişiler, şeker kullanımından uzak durmalılar. Selülit oluşumunu engellemenin ve selülitleri yok etmenin ilk adımı şeker tüketimini bırakmakla başlıyor. Şeker kullanımının fazlası bacaklardaki yağ oranını artırır ve kan dolaşımını azaltır. Böylelikle vücudumuzda, özellikle bacaklarımızda selülitler oluşur. Şeker grubunda esmer, beyaz, pekmez ve ya bal fark etmeksizin her türlü şeker içeren besin selülit oluşumunu desteklemektedir. O yüzden beyaz şeker kullanımını sıfıra indirmeli, diğer besinlerden alacağımız şekeri de dengelemeliyiz. Şeker grubundaki en zararlı gıdaları ise; kola, hazır meyve suyu, gazoz, çikolata, şuruplu içecek ve yiyecekler olarak sıralayabiliriz. Bir şeker detoksuna girmeli ve selülitlerden kurtulmak için bir an önce şeker tüketiminizi ortadan kaldırmalısınız. Bilindiği üzere meyvelerde de şeker bulunmaktadır. Meyve tüketimi de 2-3 porsiyonu geçmemelidir.

Beyaz Un ve Beyaz Şeker Tüketimi

Beyaz ekmek, pasta, poğaça, kurabiye gibi beyaz un içeren yiyeceklerden bir an önce vazgeçilmeli ve tüketimi minimalize edilmelidir. Selülit baş edilemeyecek bir cilt problemi değildir fakat öncelikle bu sorunu yaşamak istemeyen kişiler beyaz un ve beyaz şeker kullanımından vazgeçmelidirler. Beyaz pirinç tüketimi en aza indirilmeli ve bunun yerine karbonhidrat ihtiyacı daha sağlıklı besinlerden karşılanmalıdır. Beyaz ekmek yerine tam buğday ve ya tam çavdar ekmeği tüketilmelidir. Yulaf, bulgur, kinoa gibi besinlerden de karbonhidrat alımı tamamlanmalıdır.

Kızartma ve Aşırı Yağlı Yiyecek Tüketimi

Sebzeleri ve etleri kızartmamak selülit oluşumunu engellemek demektir. Sebzeler ve etler; ızgara, fırın ve ya haşlama teknikleriyle hazırlanarak tüketilmelidir. Yağlı yiyecekler sağlığımız için oldukça zararlıdır ve selülit oluşumuna neden olmaktadır. Vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Fakat bu yağ ihtiyacı fıstık, ceviz, fındık, badem gibi sağlıklı ürünlerden alınmalıdır.

Alkol Kullanımı

Alkol kullanımı da minimalize edilmeli ve tüketimi tercih ediliyorsa çok nadiren tüketilmelidir. Haftada maksimum almamız gereken alkol düzeyini 2 kadeh şarap olarak ölçeklendirebiliriz. Üzerine çıkıldığında vücutta selülit oluşumu için zemin hazırlanmış olacaktır.

Düzenli Egzersiz

Selülit en çok kalçada ve üst bacak bölgesinde görülür. Bu bölgelerde selülit oluşumunu engellemek için kalça ve bacak sıkılaştırıcı egzersizler yapılmalıdır. Pilates, yoga ve yürüyüş selülit oluşumunu engellemek için oldukça faydalı egzersizler olacaktır. Tempolu yürüyüş ve ya yüzme egzersizi yaparak da kalça ve bacak kaslarını çalıştırmış olursunuz. Bu sayede selülit oluşumunu engeller. Var ise de daha iyi hale gelmesi sağlanır. Bu egzersizler düzenli olarak yapıldığında güzel sonuçlar vermektedir.

Kafein Tüketimi

Kahve tüketmenin selülite sebep olduğu hakkında söylentiler halk arasında dolanmaktadır. Fakat kahve tüketimi selülit oluşumuna neden olmaz. Kahvelerin içerisinde bulunan şeker ve şeker grubu ürünler, kahve beyazlatıcılar, kremalar kahveleri zararlı hale getiren ve selülit oluşumuna sebep olan asıl tehlikelerdir. Az sütlü ve ya sade filtre kahve içmek, Türk kahvesi tercih etmek sağlığınız için  zararlı olmayacaktır.

Kahve Telvesi İle Peeling

Türk kahvemizi içtikten sonra kahve telvesini dökmek yerine selülitli bölgeye sürüp masaj yapabilirsiniz. Eczanelerde satılan ve ya piyasada bulunan selülit kremlerinin içerisinde de kafein bulunduğundan bu sizler için faydalı olacaktır. Telveyi alıp o bölgeye sürün ve masaj yapın. Kahvenin yağı da o bölgeyi nemlendirere çatlak oluşumunu engellemiş olacaktır.

Kan Dolaşımının Artırılması

Vücuttaki yağ oranı arttıkça selülit oluşumu da artmaktadır. Yağ oranı arttıkça yine kan dolaşımı yavaşlamaktadır. Bu da selülit oluşumunun sebepleri arasına girer. Bunu düzeltmek istiyorsanız düzenli olarak, kuru fırça, kese, peeling aletleri ve selülit giderici masaj aletleriyle kan dolaşımı hızını artırmalısınız. Kan dolaşımının hızlanması selülit oluşumunu önlemiş olacaktır.

 

Cevap bırakın