Sığır Kuyruğu Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sığır Kuyruğu Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

0 481

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yüzyıllardır sağlık için tüketilen bir çok hastalıkta faydası saymakla bitmeyen sığır kuyruğu otu günümüzde de bir çok alanda hala aktif olarak kullanılmaktadır. Sığır kuyruğu otu bitkiler aleminde sıracagiller ailesinin bir üyesidir. Daha çok Avrasya da ve sıcak bölgelerde rastlanılan bir bitki türü olup boyutları 60 ile 200 cm e göre yetiştiği ortamın şartlarına göre değişmektedir.

Sığır Kuyruğu Otu Faydaları

Sığır kuyruğu otu faydaları ise ilk olarak solunum yolları rahatsızlıklarında daha çok etkili olduğu görülmektedir. Nefes darlığı astım gibi rahatsızlıkların tedavisinde ilaç olarak birkaç farklı şekilde kullanılabilir. Solunum yollarında oluşan iltihaplanmalar içinde iltihap sökücü görevi görmektedir.

Sığır kuyruğu otunun faydalı olduğu bir diğer organ ise karaciğerdir. Karaciğer üzerinde dolaşımı hızlandırıcı bir etkisi vardır. Dolaşımı hızlandırıcı etkisinden dolayı karaciğer üzerinde temizleyici etkisi yapar. Karaciğer kanserine karşıda önleyici bir etkisi vardır.

Yaz aylarında en çok yaşanılan sıkıntılardan biri olan güneş yanıkları içinde deri üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Deri hastalıkları bakımından güneş yanıkları dışında diğer deri hastalıklarına karşı da deriyi besleyici ve onarıcı etkileri vardır. Güneş yanıkları dışındaki bu rahatsızlıklar sivilce oluşumu, egzama, akne gibi rahatsızlıklardır.

Başlıca diğer iyileştirici etkisinin bulunduğu nokta ise kış aylarında yakalanılan grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda ilaçla tedavinin yanına destek olarak kullanılabilmektedir. Destek olarak kullanıldığı bu alanda sığır kuyruğu otu çay yapılarak akciğerlerde rahatlamaya sebep olur ve genel vücut üzerinde bağışıklığı destekleyici etkisi vardır.

Sığır kuyruğu otunun genel sağlık alanındaki iyileştirici etkilerinin dışında spor yapan kişilerde metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi de bulunur. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde bir saat yapılan bir antrenmanda normalde 1 saatte 300 kalori yakılacakken sığır kuyruğu otu sayesinde 1 saatte 450 500 kalori yakılabilir. Bu artan kalori yakımı daha fazla terlemeye ve daha hızlı gelişime sebep  olur.

Sığır kuyruğu otunun en önemli olarak bahsedebileceğimiz faydası ise  damar sertliğini önlemesidir .Damar sertliğini önlemesi sayesinde kalp krizi, kalp ritim bozukluğu gibi rahatsızlıkları içinde önleyici bir etkisi vardır. Sığır kuyruğu otunun daha bu şekilde saymakla bitiremeyeceğimiz bir çok faydası bulunmaktadır.

Cevap bırakın