Sinüzit ve Migrenin Farkları Nelerdir?

Sinüzit ve Migrenin Farkları Nelerdir? Sinüzit Mi? Migren Mi? Sinüzit Belirtileri ve Migren Belirtileri Nelerdir?

0 146

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birçok insan gün içinde baş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Bu baş ağrıları  gündelik yorgunlukla, stresle, hava değişimleriyle ilgili olduğu gibi sinüzit ve ya migren sorunundan da kaynaklanabiliyor. Fakat çoğu insan bu baş ağrısı sorununun neyden kaynaklandığını tam olarak bilmemektedir. İnsanlar sinüzitken migrenden şüphelenmekte, migrenken sinüzitten şüphelenmekte olabiliyor. Bu nedenle sizlerle sinüzit ve migrenin farklarını paylaşmak istedik. Şimdi birlikte inceleyelim…

Ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalara göre her 4 kadından biri migren ile karşı karşıya kalmaktadır. Genel olarak düşündüğümüzde ise ülkemizde kadınların %24’ünde erkeklerin ise %8.5’uğunda migren sorunu görülmektedir. Ayrıca yapılan bu bilimsel araştırmada migren sorunun büyük şehirlerde, köy ve kasabalara göre daha yaygın olduğu görülmektedir. Bölgesel olarak ayrıldığında da Doğu, Güneydoğu, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde diğer bölgelere göre migren hastalığı ile karşılaşma oranı daha yüksektir. Araştırma sonuçlarına göre migren sanıldığından çok daha yaygın bir hastalıktır. Fakat bu sorunu yaşayan bireylerin yaklaşık %30’luk kısmı bir doktora görünüp bilgi almamakta ve bu sorunu gündelik bir sorun olarak algılamaktadır.

Migren de sinüzitte, baş ağrısı da bir hastalık olarak nitelendirilmektedir ve kolay kolay tedavi edilemezler. Migrenli hastaların bir çoğu bu konuda bir doktora danışmakta erteleyici davranıyor. Fakat sık sık ve özellikle aynı ve ya benzer tipte baş ağrıları yaşıyorsanız bir doktora başvurmak sizin için faydalı olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre baş ağrılarının %90’ının birincil nedeni migren ve ya gerilim baş ağrısıdır. Bu oran oldukça yüksek bir orandır. Hormonsal nedenleri stres, genetik özellikler erkeklere oranla kadınların migrene daha yatkın olmasına sebep olmaktadır. Migren problemi yaşayan kadınların %75’lik kısmında adet dönemleri faktör olabilmektir. Bu da hormonsal faktörlerin gerçekten migrene neden olduğunun belirtisidir.

Sinüzit ve Migrenin Farkları Nelerdir?

Bir çok insan migren, sinüzit ve  baş ağrısını ayırt etmek konusunda sorun yaşamaktadır. Bu nedenle bu ağrıların nasıl ayırt edilebileceğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu noktada baş ağrılarının başlangıç şekli, ağrının şekli, stresin azalıp artma nedenleri ve tetikleyen sebepler ağrıları birbirinden ayırmaya yardımcı olan faktörlerdir. Bu ayırıcı özellikler ile sinüzit ve migrenin farklılıkları aslında rahatça bulunabilir. Ayrıca tanının konulmasında en önemli etken hastanın kendini iyi analiz etmesi ve doktora doğru bilgiler aktarabilmesidir. Tanıyı koymak konusunda bu oldukça önemlidir. Baş ağrısı beyin tümöründe önemli bir belirti olarak görülmektedir. Fakat bu oran oldukça düşüktür.

Migrenin nedenleri arasında bireylerin çocukluk döneminde yaşadığı bazı olaylar öne çıkmaktadır. Çocukluk döneminde geçirilen taşıt tutma, alerji, baş dönmesi gibi rahatsızlıklar, migrenin önemli parçalarıdır. Ailede görülen baş ağrısı ve özellikle annede görülen baş ağrısı çocuk için bir risk taşımaktadır. Migren ve baş ağrısını tetikleyici unsurlar arasında ise ilk sırada stres yer almaktadır.

Migren hastalarına sıklıkla hatalı tanı konulmaktadır. migren yerine bireylerde sinüzit ve ya sinirsel baş ağrısı olduğu düşünülmektedir. Hastalar ayda 6 gün ağrı yaşamakta ve atakların süresi yaklaşık olarak 35 saat sürmektedir. Hastaların yüksek bir oranında ise ataklar orta ve ya ciddi şiddetle geçmektedir. Ayrıca yine aynı oranlarda bu atakların devamlı ya da kısmi olarak hayat kalitesini düşürdüğü görülmektedir. Bu sorunu yaşayan bireylerin yarısında aile içi ilişkiler, arkadaşlık ilişkileri, iş ilişkileri, kariyer, okul hayatı etkili oluyor ve bu sorunu yaşayan bireylerin bu ortamlarını olumsuz etkiliyor.

Migren rahatsızlığı olan kişiler ayda ortalama olarak 7 gün ağrı kesici kullanmaktadır. Eğer kendinizde böyle bir durum görmüyorsanız ağrılarınızın migren olmadığını anlamış olursunuz. Birçok insan ağrılarla başa çıkmak için ilaç kullanmanın yanı sıra bir tülbent ile başı sıkıştırma, masaj, soğuk-sıcak kompres ve patates ile masaj gibi yöntemler kullanıyor. Bilinçsiz şekilde ilaç kullanmak ağrılarınızı tetikleyebilir ve ya daha farklı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ağrılarınızı ayırt edebilmek için bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

 

Cevap bırakın