Şişmiş Ayak ve Ayak Bilekleri Ağrıları Nasıl Dindirilir?

Şişmiş Ayak ve Ayak Bilekleri Ağrıları Nasıl Dindirilir?

0 282

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ayaklar ve ayak bilekleri farklı sebeplerden kaynaklı olarak şişebilir. Akşama kadar ayakta durmak zorunda kaldığımız günler olmaktadır. Bazı insanlar ise işleri gereği her gün hayatlarına böyle devam ederler. Bu nedenle de ayaklar ve ayak bilekleri şişer ve ağrır. Bu durumda ayak ve ayak bilekleri şişliklerini dindirmek için bazı yöntemleri sizinle paylaşacağız.

Ayak ve ayak bileklerine herhangi bir müdahalede bulunmadan önce bu sorunun nedeni çözülmelidir. Eğer yoğunluktan, sürekli ayakta durmaktan olmadığını düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken bir doktora gitmektir. Aksi durumlarda ödemden kaynaklı vb. sebeplerden ise evde size önereceğimiz tavsiyeler ile bu duruma çözüm getirebilirsiniz.

Şiş ayaklar ve şiş ayak bilekleri genelde kadınlarda hamilelik döneminde görülür bunun dışında da en çok yaşlılarda görülmektedir. Spor yapan kişilerde ve işi gereği ayakta durmak zorunda olan bireylerde de ayak şişliği yaygındır.

Ayak ve ayak bileği şişliği kötü kan dolaşımı, enfeksiyon gibi farklı sebeplerden ortaya çıkabilmektedir. Fakat genel olarak şişlikler genelde bazı temel önlemler ile iyileştirilebilir.

Şişmiş Ayak ve Ayak Bilekleri İçin Öneriler

Ayaklarınızın şiştiğini fark ettiğinizde bu egzersizleri uygulayarak ayak ve ayak bileklerinizi rahatlatabilirsiniz. Fakat şişlikler şiddetli ağrılar ve semptomlar gösteriyorsa bu durumda yapılacak egzersizler tamamıyla yeterli olmayabilir. Bir doktora görünmeli ve ondan destek almalısınız. Çekilen röntgenler ile şişliklerinizin sebebi belirlenir ve sizde ona göre tedavi görürsünüz.

Doktor müdahalesi gerektirmeyecek durumdaysanız ve evde çözüm üretebilecek ayak şişlikleriniz olduğunu düşünüyorsanız aşağıda sayacağımız egzersizleri denemelisiniz. Şimdi egzersizleri inceleyelim;

Ayakları Havaya Kaldırma

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, işinizden ve ya spordan dolayı sürekli ayakta kalmanız gerekiyorsa eve geldikten sonra ayaklarınızı havaya kaldırın. Bacaklarınızın kalp hizanızın daha ilerisinde olduğu pozisyonda ayaklarınızı havada tutmak şişliği hafifletecek ve bundan kaynaklı olan rahatsızlık hissini azaltacaktır. Ayak bileklerinizde ödem toplanmış olabilir. Bacaklarınızı havaya diktiğinizde ödem toplanan bölgede rahatlama hissedeceksiniz. Ayaklarınızı kalp hizanızın ilerisinde tuttuğunuzda ve o pozisyonda bir süre kaldığınızda kan dolaşımınız hızlanır ve ayak bileklerinde oluşan ağrı azalır. Kan dolaşımının hızlanması ile de şişlikler iner. Ayakları havaya dikmek ve bu şekilde ayak ve ayak bileklerini rahatlatmak ağrı ve şişlik konusuna çözüm getiren en hızlı yöntemlerden biridir. Düz bir yatak ve ya spor matı üzerine uzanın ve bacaklarınızı tavana dikin. Ardından bacaklarınızı 10-15 dakika kadar havada tutun ve indirin.

Orta Seviyede Egzersizler

Orta seviyede yapacağınız fiziksel egzersizler ayak ve ayak bileklerinin şişmesine neden olan lezyonlar üzerinde olumlu etki yaratır.  Kan dolaşımını hızlandırır ve tekrar aktif hale getirir. Egzersiz yapmak vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Haftada en az bir kaç saat orta seviye egzersiz yapılmalıdır.

Eğer ayak bileklerinizde bir sorun var ise ayaklarına ve ayak bileklerinize iyi gelecek egzersizleri doktorunuzdan ve ya fizyoterapistinizden öğrenmeli ve tavsiye almalısınız. Yürüyüş yapmak, vücut esneme hareketleri yapmak, yüzmek ayaklarınızın ve ayak bileklerinizin şişliğine iyi gelecektir.

Dinlenme

Dinlenmek sakatlık ve ya yorgunluk dolayısıyla şişmiş ayak ve ayak bileklerinizi rahatlatır. Eğer sürekli hareket etmek ve ayakta durmak zorunda kaldıysanız dinlenmek size en iyi gelecek şeylerden biri olacaktır. Dinlendiğinizde vücudunuzun ayak ve ayak bileklerine yüklediği ağırlığın basıncını bileklerinizden alır. Kaslarınız gevşer ve rahatlarsınız. Eğer ki bir sakatlık yaşadıysanız 2-3 gün boyunca evinizde dinlenmenizi tavsiye ederiz. Eğer yorgunluktan ve sık ayakta kalmaktan kaynaklı ise de eve geldikten sonra bolca dinlenmeniz ve iyi bir uyku size iyi gelecektir.

Soğuk Kompres Yöntemi

Eğer ayaklarınız ve ayak bilekleriniz şiştiyse hızlı çözüme ulaşacağınız yöntemlerden biri de ayak bileklerine buz torbası koymaktır. Masaj ile soğuk kompres uygulanması ağrıyı hafifletir ve kas spazmlarının azalmasına yardımcı olur. Bir torbaya birkaç küp buz koyun  ya da temiz bir beze buz küplerini koyun. Ardından bu buz torbalarını ayak bileklerinize ağrıyan ve şişen bölgelere koyup hafif masaj yapın. Bu işlemi ayaklarınızda uyuşma hissedene kadar yapmaya devam edin. Ardından bir kaç saat dinlenin ve buz terapisini masaj ile birlikte tekrarlayın.

Ayağı ya da Ayak Bileğini Bandajlamak

Eğer bir sakatlığınız var ise doktorunuz tarafından size şişliği ve eklem hareketlerini engellemek için bandaj kullanımı önerecektir. Ayağınızın hasar gören kısmını ve çevresini bandajlamak ayağınızın daha fazla şişmesini engeller ve hareketlerinizi kısıtlayacağı için tedavi sürecini hızlandırır. Bir ayak sakatlığı yaşadığınızda ayağınızı bandajlamalısınız. Bandaj sarmadan önce de kremler ile masaj yapabilirsiniz. Bandajınız kan dolaşımını çok engellemeyecek şekilde sarılmalıdır. Kan dolaşımının azalması şişliği arttırır.

Beslenme düzeni de ayak bileklerinize binecek yükü azaltacaktır. Fazla tuz kullanımından kaçınmalısınız. Aşırı tuz kullanımı vücudun su tutmasına neden olur. Bol su tüketilmeli ve sağlıksız yiyecek-içeceklerden kaçınılmalıdır.

Cevap bırakın