Sistit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sistit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Sistit Belirtileri Nelerdir? Sistit İlaçsız Geçer Mi?

0 238

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sistit Nedir?

Sistit daha çok kadınlarda görülen, idrar yolu enfeksiyonunun bir etkisi olarak ortaya çıkan bir mesane türü enfeksiyondur. Sistit bazen ağrılı ve acılı şekilde geçebilmektedir. Hafif vakalarda genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşir ancak sıklıkla sistit problemi yaşayan kişiler uzun süreli bir tedavi sürecine girmek durumunda kalabilirler. İdrar yolu enfeksiyonları genellikle bağırsakta bulunan ve idrar yoluna bulaşan bakteriler nedeniyle olur. Bu nedenle de tedavi geniş kapsamlı yapılmalıdır.

Sistit tedavi edilmeyip ertelendiği sürece daha kötü bir hal alır ve enfeksiyon böbreklere kadar ulaşarak farklı sağlık sorunlarına kaynak olur.

Sistit normalde bağırsak ve sindirim sisteminde bulunan ve zararsız olan bakterilerin mesaneye ulaşması sebebiyle meydana gelmektedir. Bu bakteriler dışında mesanenin tahriş olması ve zarar görmesi de sistite neden olabilmektedir.

Sistite neden olan diğer faktörleri sıralayacak olursak;

 • Kemoterapi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Aktif cinsel hayat
 • Genital bölgenin arkadan öne doğru silinmesi
 • Mesane taşı
 • Hamilelik
 • Östrojen eksikliği
 • Diyabet
 • Genital bölgeyi parfümlü sabun ve ya jellerle temizlemek vb.

Sistit Belirtileri Nelerdir?

Sistit belirtileri zaman zaman çoğu kişinin başına gelebilecek durumlar olabilir ve sistitten kaynaklı ortaya çıkmayabilir. Ancak bu belirtilerden birkaçının yaşandığı durumlarda ve ya rahatsız edici bir durumda olduğunda muhakkak bir uzmandan yardım alınmalıdır. Sistit belirtilerini sıralayacak olursak;

 • İdrarda yanma
 • Sık idrara çıkma
 • Ani şekilde idrara sıkışma
 • Sürekli idrar varmış hissi
 • Kasık ağrısı yaşamak
 • İdrarda kan olması
 • Koyu idrar rengi
 • İdrarda kötü koku
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı

Çocuklarda da sistit görülebilir bir durumdur. Fakat yetişkinlere göre daha farklı belirtiler ile gösterir ve yetişkinlerinki kadar net belirtiler olmayabilir. Genellikle yüksek ateş, iştahsızlık, halsizlik, kusma gibi belirtiler görülebilmektedir.

Sistit teşhisi idrar tahlili sayesinde kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Tekrarlayan sistit vakalarında ise mikrop cinsinin belirlenmesi gerekir.

Sistit Nasıl Tedavi Edilir?

Sistit bazı durumlarda kendiliğinden geçebilmekle birlikte genellikle tedavi gerektirmektedir. Tekrarlayan ve kronik olan sistit tedavi edilmediğinde oluşan enfeksiyon böbreklere kadar ulaşabilir ve ciddi sağlık problemleri yaşanabilir.

Sistit olunduğunda öncelikle bol bol sıvı alımı yapılmalı, dinlenilmeli ve bölge sıcak tutulmalıdır. Fakat bu şekilde geçmeyen sistitlerde kesinlikle uzmandan yardım alınmalıdır.

Sistit problemi yaşarken idrar hissi geldiğinde hemen tuvalete gidilmelidir. Ayrıca genital bölgenin arkadan öne temizlenmesi yanlıştır. Önden arkaya doğru temizlik yapmak sistit ihtimalini azaltır. Genital bölge temizlenirken de parfümlü ürünler ve tahriş edici kimyasallar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sistit oluşumunu engellemek için cinsel ilişkinin ardından mesanedeki idrar en kısa sürede boşaltılmalı ve tercihen sistit belirtilerinin olduğu dönemde de cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Sistit problemi yaşayanlar karın üzerine ve ya kasıklara sıcak su uygulaması yaparak ağrıları hafifletebilir. Ayrıca hem sistiti engellemek için hem de hijyen açısından pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli, genital bölgeyi tahriş edecek köpük banyoları gibi aktivitelerden kaçınılmalı, genital bölgede bir problem varsa hemen tedavi ettirilmelidir. Sistitten kaçınmak için ıslak mayo ile kalınmamalı ve soğuk alınganlığı, üşütme gibi hastalıklardan mümkün olduğunda uzak kalınmalıdır.

Sistit tedavisinde kullanılan farklı türde ilaçlar vardır ve en doğru ilaç tedavisi için kesinlikle bir uzmandan tavsiye almak gerekir. Eczaneden reçetesiz şekilde alınıp kullanılan ilaçlar çok daha kötü bir hal almasına neden olabilir.

Sistit tedavisi için bir üroloji uzmanından yardım almakta fayda vardır.

Sistiti tedavi etmek için bitkisel yöntemlere başvurmak isteyen birçok hasta vardır. Ayrıca bitkisel yöntemlerle ilaçsız sistiti tedavi etmek de dünyada ve ülkemizde de oldukça yaygındır. Kızılcık suyu sistit problemine bilimsel olarak kanıtlanmasa da iyi gelmektedir. Sistit tedavisi esnasında da şeker tüketimini kısıtlamak faydalı olacaktır. Ayrıca gazlı/alkollü içeceklerden, çikolata, kafein, baharatlı yiyecekler, domatesten bu dönemde uzak durulmalıdır.

Sistit probleminde ısırgan otu ve yaban mersini gibi idrar söktürücü bitkiler tüketmek iyi gelecektir.

Cevap bırakın