Trans Yağların Sağlığa Zararı Nedir?

Trans Yağların Sağlığa Zararları Nedir? Trans Yağ Kullanılmalı Mıdır? Alternatifleri Nelerdir?

0 652

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günlük hayatımızda tükettiğimiz pasta, kurabiye, bisküvi, kızartmalar, şekerlemeler vb. birçok yiyecekte trans yağ bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kafe ve restoran gibi işletmelerde de tercih ediliyor. Fast food zincirinde çok yaygın olarak kullanılıyor. Trans yağları hepimiz farkında olarak yada olmayarak sıklıkla tüketiriz. Trans yağlar bitkisel yağlara hidrojen ilave ederek elde edilmektedir. Yağların oda sıcaklığında katı kalabilmesi için bu işlem uygulanır. Fakat bu sağlığa oldukça zararlıdır.

Trans yağların kullanım kolaylığı, fiyat olarak ucuzluğu ve uzun süre kullanılabilir olması bizi trans yağlara itmektedir. İşletmeler içinde birden fazla kullanılabildiği için en çok tercih edilen yağlardır.

Dünya nüfusunun 2/3’lik bölümü trans yağlara maruz kalmaktadır. Bu ülkeler genelde gelişmemiş yada gelişmekte olan ülkelerdir. Gelişmiş ülkelerin kimilerinde trans yağ kullanımı yasaklanmıştır. Fakat ekonomik anlamda zayıf olan ülkelerde insanlar ihtiyaçlarını daha az gelirle karşıladığı için bu durum mümkün değildir.

Trans yağlarının kullanımının insan sağlığa zararları yaklaşık 30 yıldır insanların ve uzmanların dikkatini çekmektedir ve bu durum insanları harekete geçirmiştir. Günlük yaşamımızda çok fazla yiyecekte trans yağ ve margarin kullanılmaktadır. Çikolatalar, patates cipsleri, kurabiyeler, bisküviler, çorbalar, bulyon tabletleri, soslar, şekerlemeler, hamur işleri vb. birçok üründe trans yağ bulunuyor. Ürünleri seçerken içerisinde trans yağ olup olmadığına varsa ne oranda olduğuna dikkat etmelisiniz. Üzerinde “Trans Yağ Yoktur.” ibaresi gördüğümüz ürünleri tercih etmeli ve tüketmeliyiz. Zaten bu ibare trans yağın  bulunduğu ürünlerde de %1 oranının üzerinde olmadığı sürece kullanılmaktadır.

Trans Yağların Zararları Nelerdir?

Trans yağların yüksek oranda kullanılması ölümlere sebep olmaktadır. Trans yağlar insan sağlığı için en kötü yağlar olarak kabul edilmektedir.

 • Trans yağlar kalp ve damar hastalıkları riskini arttırmaktadır.
 • Yumurtalık ve meme kanserine sebep olabiliyor.
 • İnsülin direncini düşürüyor.
 • Gebelikte düşük riskini arttırıyor.
 • Gebelik zehirlenmesine neden olabiliyor.
 • Bebeklerde görme ve zihinsel sorunlara neden olabiliyor.
 • Anne sütünü olumsuz etkiliyor.
 • Diyabet gelişimine katkı sağlıyor.
 • Kilo alımına ve obeziteye neden oluyor; Yurt dışında bazı ülkelerde fast food zinciri çok daha gelişmiştir ve insanların fast food tüketimi normale göre çok daha fazladır. Dikkat edildiğinde fast food tüketiminin fazla olduğu ülkelerde obezite daha fazla görülmektedir.
 • Sinir sistemi bozukluklarına neden olabiliyor.
 • Doğurganlık seviyesini düşürebiliyor.
 • Alzheimer, parkinson gibi pek çok hastalığa zemin hazırlıyor.
 • Karaciğer fonksiyon bozukluklarına neden oluyor.
 • Çocuklarda gelişimi yavaşlatıyor.
 • Kolestrol seviyelerini olumsuz etkiliyor.

Trans Yağlar Yerine Hangi Yağları Tercih Etmeliyiz?

Doğal yağlar vücudumuzun işleyişi için oldukça önemlidir. Oranını ayarlamak kaydıyla kullanımında bir sıkıntı yoktur. Aksine insan sağlığına faydalıdır. Peki bu yağlar nelerdir?

Zeytinyağı

Zeytinyağı yağ asit dağılımı olarak incelendiğinde doymamış yağ içeriği (%86) daha fazladır. Doymamış yağ kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Genellikle salata yapımında ve ege mutfağında kullanılır. İnsan sağlığına birçok yararı vardır. Doymuş yağ kullanmak yerine zeytinyağı kullanmak çok daha faydalı olacaktır.

Ayçiçek Yağı

Ayçiçeği bitkisinden elde edilmektedir. Ayçiçek yağında, doymamış yağ asidi (%87) doymuş yağ asidi oranına göre çok daha yüksektir. Bu sebeple trans yağlara göre insan sağlığı için daha faydalıdır. Yüksek E vitamini içerir.

Soya Yağı

Soya yağında doymamış yağ asidi oranı (%84) daha yüksektir. B ve E vitamini ayrıca demir, kalsiyum, çinko bakımından oldukça zengindir. Trans yağ kullanmak yerine soya yağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Fındık Yağı

İçerisinde %92 doymamış yağ asidi bulunmaktadır. Yağlar arasında en hafif olan yağ çeşididir. A, E, B1 ve B2 vitaminlerini içerisinde bolca bulundurur. Trans yağ yerine tercih edilebilir.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın