Siyah Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Siyah Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Hadi birlikte siyah çayın insan üzerindeki etkilerini inceleyelim. İşte siyah çayın faydaları ve zararları...

0 319

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çay hem dünyada hem de ülkemizde çok fazla tüketilen bir içecektir. Çay dünya genelinde sudan sonra en çok tüketilen içecek olarak kabul edilmektedir. Dünya genelinde ise en çok çay tüketen ülke, ülkemiz Türkiye’dir. Siyah çayın birçok faydası ve zararı vardır. Şimdi birlikte siyah çayın faydaları ve zararlarının neler olduğundan bahsedelim.

Siyah Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Siyah çay, antioksidan içerir. Bu özelliği ile ise insan vücuduna birçok faydası bulunur. Şimdi birlikte siyah çayın faydalarını inceleyelim.

Siyah çay, kalp sağlığını korumaktadır. Çayın içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde kalp sağlığı korunur. Siyah çaydan alınan bu fayda sebze, meyve, bitter çikolatadan da alınabilir. Flavonoid adı verilen bu antioksidan grubu bu besinlerde de bulunmaktadır. Yüksek tansiyon, kolesterol, trigliserit, obezite gibi sorunların da üstesinden gelen bu flavonoid antioksidanı, siyah çay sayesinde alınabilir. Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre günde 3 bardak siyah çay içmek kalp hastalığı gelişiminin önüne geçmektedir.

Siyah çay kan basıncını düşürme etkisine sahiptir.

Siyah çay bağırsak sağlığını korur ve iyileştirir. Çünkü siyah çayın içerisinde polifenoller bulunur. Bu iyi bakterilerin büyümesini teşvik eden ve kötü bakterilerin büyümesini engelleyen polifenoller bağırsak dengesini de korur.  Ayrıca siyah çayın antimikrobiyal özellikleri vardır. Bu özelliği sayesinde de vücuttaki zararlı maddeleri öldürür ve sindirim sisteminin iç yüzeyini onarır.

Çay inme riskini de azaltmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ilginçtir ki siyah çayın inme riskini azalttığı görülmüştür. Günde 4 ve ya daha bardak siyah çay içmek %32 oranında inme riskinden uzaklaşmaktadır. Bu konu üzerindeki daha derin araştırmalar devam etmektedir.

Siyah çay kan şekeri seviyelerini düşürme özelliğine sahiptir. Çünkü siyah çay vücutta insülin kullanımını artırmaya yarayan bazı moleküller içerir. Siyah çayın bu etkisi için tatlandırılmamış olarak içilmesi gerektiği detayını da düşmek istiyoruz. Siyah çay vücuttaki insülin aktivitesini 15 kat artırmaktadır. Bu çok yüksek bir orandır ve vücuttaki kan şekerini düşürmek için oldukça etkilidir. Siyah çayda bulunan bazı bileşenler de bu etkiyi artırmaktadır.

Siyah çay kanser hücreleri üzerinde de olumlu etkiler yaratmaktadır. Çay içerisinde bulunan polifenoller sayesinde kanser hücreleri üzerinde iyi etkiler göstermektedir. Hem siyah çay hem de yeşil çay tüketmek kanser hücrelerinde büyümeyi engellemektedir. Ayrıca yeni kanser hücre oluşumuna da engel olmaktadır.

Siyah çayın meme kanseri üzerinde de birçok olumlu etkisi gözlemlenmiştir. Siyah çay hormona bağlı meme tümörlerinin yayılımını engellediği yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Siyah çay odaklanmayı artırmaktadır. Siyah çay içildiğinde uyanıklığınız ve odaklanma düzeyiniz artar. İçerisinde bulunan kafein ve L-theanine adlı molekül sayesinde beyindeki alfa aktiviteleri hareketlenir. Ayrıca gevşeme ve daha iyi odaklanma sağlar.

Her gıdada olduğu gibi siyah çayın da faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Bu nedenle fazla siyah çay tüketmek vücutta bazı olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Şimdi birlikte bir de siyah çayın zararlarına bakalım.

Siyah çay düşük demir emilimine neden olmaktadır. Çay içerisinde bulunan tanen adı verilen bileşik sınıfı besinlerdeki demire bağlanarak sindirim sisteminden demirin engellenmesine neden olmaktadır. Bu da elbette vücutta demir eksikliğine yol açmaktadır. Demir eksikliği birçok insanın sorunudur. Bu nedenle siyah çay tüketimine dikkat etmek gerekir. Özellikle de kahvaltıda besinlerle birlikte aldığınız çay, yediğiniz besinlerdeki demirin faydasını yitirmesine neden olmaktadır. Bu sebeple kahvaltıdan birkaç saat sonra çay tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

Siyah çay uyku kalitesini düşürebilmekte ve kaygı, stresi artırabilmektedir. Çünkü çay yapraklarında kafein bulunur. Aşırı kafein tüketimi ise uykusuzluğa neden olmaktadır. Bu da kişilerde stres, kaygı ve huzursuzluk yaratır. Çayın demlenme süresinin artması içerisindeki kafein etkisinin de artmasına neden olmaktadır.

Fazla siyah çay tüketimi baş ağrısına neden olabilmektedir. Aralıklı şekilde kafein alımı baş ağrısını hafifletebilirken kronik olarak kullanılması dahilinde baş ağrısı artabilir. Kronik baş ağrılarında kafeinin etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle hem kahve hem de siyah çay tüketimini dengede tutmak önemlidir.

Hamilelik sırasında kafein tüketmek risklidir. Kafein içeren içecekler yüksek miktarda tüketildiğinde düşük riski artar. Bu nedenle hamilelik döneminde günlük kafein alımı 200 mg’ın üzerine çıkmamalıdır.

Siyah çayın bağırsak sağlığını düzenlediğini yukarıda bahsetmiştik. Ancak aç karna tüketilmesi mide yanmasına ve mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu zararlardan kaçınmak için siyah çay alımını sınırlandırmanız gerekir.

 

 

Cevap bırakın