Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Yöntemler Nelerdir?

Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Yöntemler Nelerdir? Soğuk Algınlığının Geçmesi İçin Evde Hazırlanabilecek Kürler. Soğuk Algınlığını Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçirebiliriz?

0 192

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Soğuk algınlığı şuan içiresinde olduğumuz mevsim geçişlerinde çoğu insanın karşılaştığı bir durumdur. Soğuk havaların gelmesiyle birlikte hissedilen baş ağrıları, burun akıntıları, boğaz ağrıları ve vücut kırgınlıkları gibi birçok belirti soğuk algınlığı geçirdiğimizin haberini veriyor. Korona virüsün de ortaya çıkmasıyla ve son günlerde ülkemizde yeniden vaka sayılarının artmasıyla birlikte hepimiz hastanelere gitmekten korkar olduk. Bu nedenle çok ağır şekilde soğuk algınlığı geçirmediğimiz sürece hepimiz evlerimizde hazırladığımız doğal yöntemlerle soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkları atlatmak istiyoruz. Bizde sizlerle soğuk algınlığına iyi gelecek doğal yöntemleri paylaşmak istiyoruz. İşte soğuk algınlığına iyi gelecek evde hazırlayabileceğimiz doğal yöntemler;

Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sarımsak Kürü

Sarımsağın anti bakteriyel özelliklere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Sarımsak akciğer ve karaciğeri kuvvetlendirici etkilere sahiptir. Mide ve bağırsaklarda oluşan mikropları ve virüslerin dezenfekte etmek konusunda da oldukça güçlü bir yardımcıdır. Sarımsak soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların ortadan kaldırılmasında da oldukça etkilidir. Bunun için evimizde sarımsak kürü hazırlayabilir ve bu hastalıklardan en hızlı şekilde kurtulabiliriz.

Bir adet sarımsağı iyice ezin ardından üzerine iki çay kaşığı limon suyu ekleyin. Bir tatlı kaşığı bal ve yarım çay kaşığı kırmızı biber de ekledikten sonra bütün malzemeleri iyice karıştırın. Bu karışımı soğuk algınlığı probleminden kurtulana kadar her gün tüketin. Günlük olarak hazırlamanız sizin için daha faydalı olacaktır fakat haftalık bir kürde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yediğiniz yemeklere ve salatalara da sarımsak eklemeyi unutmayın. Sarımsak tüketimi soğuk algınlığından kurtulmak için size yardımcı olacaktır.

Zencefil

Zencefil soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir besin ve toz hali ile bir baharattır. Doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilmektedir. Zencefil tüketimi bu dönemde sizi çabuk ayağa kaldıracak ve soğuk algınlığını en hızlı şekilde atlatmanıza yardımcı olacak  yöntemlerden biridir. Taze zencefili ham olarak ve ya çaylarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Bunun haricinde zencefilli bir kürde hazırlayabilirsiniz. Zencefil, karanfil ve tuzu karıştırarak hazırlayacağınız bu karışımı günde iki çay kaşığı tüketmeniz sizi kısa sürede toparlayacaktır. Her içtiğiniz çaya muhakkak zencefil eklemelisiniz ve balın içine toz zencefil karıştırarak tüketmelisiniz.

Bal

Bal vücuda olan pek çok yararının yanında soğuk algınlığı içinde oldukça faydalıdır. Bal tüketimi soğuk algınlığının neden olduğu bakteri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur. Boğazınızda olan tahrişleri gidermekte ve ağrılarınızın azalmasında oldukça etkilidir.

Bir çay kaşığı bala birkaç damla limon suyu ekleyin ve karıştırın. Ardından bu karışımı kısa aralıklarla tüketin. Soğuk algınlığınızın ortadan kalkması için yapacağınız bu karışım oldukça faydalı olacaktır.

Tarçın

Tarçın tüketimi soğuk algınlığının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Boğaz ağrısı ve boğaz kuruluğu gibi soğuk algınlığının yanında gelen rahatsızlıkların tedavisinde de oldukça etkilidir. Bir bardak kaynar su içerisine bir yemek kaşığı toz tarçın ekleyin. İçine katacağınız bir kaç adet karanfille birlikte bu çayı 15 dakika kadar demlenmeye bırakın. Hazırladığınız bu çayı her gün tüketebilirsiniz. Bu sayede soğuk algınlığından en hızlı şekilde kurtulabilirsiniz. Biraz daha etkili bir çay elde etmek istiyorsanız içerisine bal ve zencefil de ekleyebilirsiniz. Her gün bu çayı tüketmekle birlikte günde en fazla 3 kez tüketmenizi tavsiye ederiz.

Tavuk Suyu Çorbası

Tavuk suyu çorbası kış günlerinin vazgeçilmez çorbalarındandır. Evde hazırlayacağınız bir tavuk suyu çorbasıyla soğuk algınlığı, grip gibi sorunları en hızlı şekilde atlatabilirsiniz. Tavuk suyu güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığını yok eder. Gündelik hayatta tüketmeniz de olası hastalıkları engellemeye yardımcı olur. Hem besleyici hem lezzetli hem de tedavi edici etkileri ile tavuk suyu harika bir çorbadır.

İki bardak tavuk suyu üzerine üç bardak su ekleyin, ardından bir çay bardağı tel şehriye ve tuz ekledikten sonra dilediğiniz baharat ile tatlandırın. Kırmızı biber ve bolca karabiber hastalığınızı atlatmak konusunda size daha fazla yardımcı olacaktır. Üzerine bolca limon ekleyip afiyetle tüketebilirsiniz.

Su ve Meyve Tüketimini İhmal Etmeyin

Bol miktarda su tüketimi ve C vitamini içeren meyvelerin tüketimi de soğuk algınlığını atlatmanıza oldukça yardımcı olacaktır. C vitamini vücutta oluşan bakteri ve virüsleri gidermeye yardımcı olurken bol miktarda su tüketimi de meyveler gibi vücutta oluşan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklar yaşadığınızda kesinlikle bol miktarda su tüketmeli ve meyve yemelisiniz.

Cevap bırakın