Sömestr Tatilinde Çocuklarınızla Nasıl Vakit Geçirebilirsiniz?

Sömestr Tatilinde Çocuklarınızla Nasıl Vakit Geçirebilirsiniz? Tatilde Çocuklarımız İle Nasıl Vakit Geçirebiliriz? Pandemi Döneminde Çocuklarımızla Kaliteli Vakit Geçirmek İçin Neler Yapmalıyız?

0 512

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Uzun süredir içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminden dolayı çocuklarımız birçok sosyal faaliyetten mahrum kaldılar ve eğitimlerine de evlerinde devam ediyorlar. Bu dönemde dışarıda koşup eğlenecekleri çoğu vakti ekran karşısında geçirmek zorunda kaldılar. Ancak çocuklarımızın bu süreçten etkilenmesini en aza indirmek için elimizden geleni yapmalı ve en güzel yaşlarını ekran karşısında harcamalarına mümkün olduğunca izin vermemeliyiz. Sömestr tatili de çocuklarımızı sosyalleştirebileceğimiz güzel zaman dilimlerinden biridir. Şimdi birlikte sömestr tatilinde çocuklarınızla nasıl vakit geçirebilirsiniz bunu inceleyelim.

Çocuklarımız koronavirüs pandemisi ile evlere kapandı ve ekran karşısında, belirli uygulamalar ile eğitimlerini sürdürdü. Bu süreçte çocuklarımız ne yazık ki harket alanları kısıtlandığı için koşup eğlenmeye, arkadaşları ile oyunlar oynamaya hasret kaldı. 22 Ocak 2021 tarihinde başlayan sömestr tatilinde çocuklarınızla nasıl geçirebilirsiniz bir bakalım…

Öncelikle bu dönemde çocukların bir tatil içerisinde olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle çocuklar ödevlere ara vermeli ve ödev yapma stresi ve temposu içerisinde olmadan bu 3 haftalık tatilde kendilerini rahatlatmalı ve keyifli zaman geçirmelidir. Hem çocuklarımız kısıtlamalar ile dolu, daha önce bilmedikleri, stresli ve yoğun bir dönem içerisinden çıktıkları için hem de en güzel zamanlarını evde ekran başında kalacak şekilde geçirmek zorunda kaldıkları için onlara ödüller vermeliyiz.

Çocuklarınıza her zaman şefkatle ve anlayışla yaklaşmalısınız. Bu dönemde onun nasıl hisler içerisine girdiğini, ruh halini anlamaya ve tanımlamaya çalışmalısınız. Ona bu dönemde herkesin aynı durumu yaşadığından, bu sürecin kendiniz için de üzücü onun için de üzücü ve sıkıcı geçtiğinin bilincinde olduğunuzdan, onu anlayabildiğinizden ve her zaman yanında olduğunuzdan bahsedin. Böylelikle çocuğunuz kendini değerli ve daha iyi hissedecektir. Güven duygusu da pekişerek sizinle olan bağı kuvvetlenecektir. Çocuklarınızla bu dönemde kaliteli vakit geçirmeli ve kaliteli etkinlikler yapmalısınız. Kendinize meyve tabakları hazırlayarak birlikte bir film izlemek, oyun oynamak, kitap okumak hepinize iyi gelecektir. Hem kaliteli vakit geçirmiş olacaksınız hem de çocuklarınızın duygu durumunu daha iyi tanımlayabilme fırsatınız olacaktır.

Okul programıyla ve oluşan eksikleri tamamlama stresiyle yoğun geçen bir okul döneminin ardından sömestr tatilinde ertelenen aktiviteleri yapmanın tam zamanı! Bu dönemde evde birlikte geçireceğiniz günlerde sorumlulukları paylaşmanız, birlikte birşeyler yapmanız çok değerlidir. Birlikte bir yemek yapmak, sofrayı hazırlamak, saksıya çiçek ekmek, bir aleti tamir ederken yardım istemek, kirli çamaşırları renklerine göre ayırmak, bulaşıkları dizmek yani kısacası sorumlulukları paylaşmak çocuğunuza hem çok daha özgüvenli hissettirecek hem sorumluluk bilincinin oturmasını sağlayacak hem de birlikte eğlenerek işlerinizi halletmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu işleri ortaklaşa yaptığınız zaman çocuğunuzda birlikte yaşamanın cinsiyetten bağımsız birçok sorumluluk getirdiğinin bilincini oluşturur. Kız ve ya erkek herkesin ev işlerinde aktif olması gerektiği bilinci çocuklarınızda oluşur. Bu da çocuklarda oluşturulması gereken çok önemli bir bilinçtir.

Sömestr tatilinde çocuklarınızla vakit geçirirken yaratıcı aktiviteler bulmalı, oyunlar oynamalı ve bu tarz faaliyetlere daha fazla zaman ayırmalısınız. Çocuklarınızın ilgi alanlarını tespit ederek bu alana yönelik faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Böylelikle hem çocuğunuz daha fazla zevk alacak hem de yatkın olduğu alanda kendini geliştirme fırsatı bulacaktır. Mesela çocuğunuz resim yapmaktan hoşlanıyorsa onunla birlikte resimler çizebilir, boyayabilirsiniz ve ya dans varsa onunla dans edebilir ve birkaç figürü birlikte öğrenebilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerden yaratıcı eşyalar hazırlayabilirsiniz. Mesela evinizde kullanmadığınız kartonları, kutuları ve ya kavanozları boyayarak, dışını kumaşla kaplayarak kumbaralar yapabilirsiniz. Buna benzer birçok fikir bulabilirsiniz.

Çocuklar oyun oynamaktan hoşlanırlar. Her çocuk özeldir ve kendi hayal gücü vardır. Çocuğunuzun hayal gücüne, fikirlerine yönelik kitaplar, çizgi romanlar, karikatür romanlar bularak birlikte okuyabilirsiniz. Bunun gibi drama oyunları ile de karakterleri canlandırabilirsiniz.

Çocuklarınız bu dönemde evde durmaktan sıkılmış olacaktır. Bu nedenle onlarla sık sık doğa yürüyüşlerine, gezintilerine çıkmanızda fayda vardır. Bu dönemde eğer seviyorsanız kış kampı yapabilir ve ya günübirlik kış mevsiminin tadını çıkarabileceğiniz yerlere gidebilirsiniz. Bu gibi imkanlarınız yoksa birlikte koşu yoluna gidip yürüyüş yapabilir ve egzersiz hareketleri ile hem spor yapıp hem eğlenebilirsiniz.

Bu dönemde çocuklarımız yeterince hareketsiz kaldığı için sık sık hareket etmelerini sağlamak hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri için oldukça önemlidir. Bu nedenle hareket etmesini destekleyecek faaliyetlere yoğunlaşmanız fakat bunu sosyal mesafe çerçevesi içerisinde yapmanız önemlidir.

Bu dönemde çocuklarımız arkadaşlarından da oldukça uzak kaldı. Bu nedenle sosyal mesafe kuralları çerçevesinde yakın arkadaşı ile görüşmesini saplayabilirsiniz. Bu bilgisayardan, görüntülü konuşma ile ve ya dışarıda, parkta tehlike arz etmeyecek bir yerde yüz yüze görüştürebilirsiniz.

Bu dönemde eğer evcil bir hayvanınız yoksa dışarı çıktığınızda çocuklarınızın sokak hayvanları ile ilgilenmesine izin verin ve onları birlikte besleyin. Evinizde boş bir zamanınızda birlikte yapacağınız bir hayvan kulübesi hem güzel vakit geçirmenizi sağlar, hem soğuk kış günlerinde hayvanların sığınması için bir alan oluşturur hem de çocuklarınızda iyilik yapma, yardımlaşma, vicdan ve merhamet bilincini oluşturur.

 

Cevap bırakın