Stres Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Stres Yönetimi Nasıl Sağlanır? Stres Yönetimi Nedir? Stres Yönetimi İçin Öneriler Nelerdir?

0 279

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bazen elinizden hiçbir şey gelmediğini, sorumluluklarınızın sonu gelmeyecek gibi düşünürsünüz. Herşey sizin çok zorlaşır. Fakat siz düşündüğünden çok daha güçlü ve yeteneklisiniz aslında.  Stres yönetimi sorumlulukları almakla, yaşam tarzınızı, duygularınızı, sorunlarınızla başa çıkma şeklidir.

Stres yönetimi sağlarken yapmanız gereken bazı püf noktalar vardır;

 • Stresle ilgili yazılar okuyun ve stres yönetimi hakkında bilgi edinin.
 • Kendinizi iyi hissedebilmek adına ihtiyacınız olan uykuyu alın ve güne öyle başlayın.
 • Her gün zevk alacağınız bir etkinlik ile uğraşın.
 • Alkol, nikotin ve kafein alımını en aza indirin.
 • Stres faktörü bazen sizin elinizde olmadan gelişir ve değiştiremezsiniz. Bu durumda ondan kaçın, değiştirmeyi, düzenlemeyi ve ya kabullenmeyi öğrenin.
 • İnsanlarla yüz yüze görüşmeye özen gösterin. Telefon, mail yerine yüz yüze görüşme sağlayın.
 • Vücudunuzu uzun süre hareketsiz bırakmayın ve sık sık hareket edin.

Stresle Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Strese neden olan alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı değiştirin. İş değişmek, yeni bir eve taşınmak, sevdiklerini kaybetmek gibi yaşam değişikliklerinin ardından stres  kaynağını belirlemek kolaydır. Fakat günlük hayatta bu zorlaşır. Stres seviyesini artıran düşüncelerinizden, duygularınızdan ve davranışlarınızdan kaçınmalısınız.

Stres olmanıza gerçekten kaynak olan nedenleri tanımlamak işinizi kolaylaştıracaktır. En son ne zaman mola verip derin bir nefes aldınız? Stresinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Sizce karakterinizin bir parçası mı?

Bu soruları kendinize sorarak cevaplayın. Stresin neden olduğu faktörleri bulduğunuzda stres kontrolü yapmak daha kolay olacak.

Her stresli hissettiğinizde bir deftere içinizi açmak ve stres nedenlerinizi yazmak stresle başa çıkabilmenizi sağlar. Düzenli bir şekilde günlüğünüze aşmanız gereken kalıpları, kaygıları, stresleri yazın. Mesele stresinizin kaynağını düşünün sizce ne olabilir? Bulun ve yazın tahmin de olsa… Ardından Bu stresin bedeninizdeki etkileri fiziksel mi oldu yoksa duygusal mı bunu belirleyin ve yine not edin. Buna nasıl tepki verdiğinizi günlüğünüze ekleyin ve son olarak kendinizi iyi hissetmek o an stresinizi atmak için ne yaptınız ve ya ne yapmadınız yazın. Böylelikle önünüzde bir şablon oluşacak ve analizleriniz kolaylaşacak.

Günlüğünüze yazdığınız ve oluşturduğunuz bu şablon üzerinde stresle başa çıkma yöntemleriniz doğru mu yoksa yanlış mı karar verin. Stresle başa çıkmak için yaptığınız faaliyetler ne kadar etkili oldu, etkili olduysa ne kadar süre sonra oldu belirleyin. Eğer az etkili yöntemler ise farklı yöntemler deneyin. Sizi uzun vadede tatmin edebilecek stres yönetimi kaynakları bulun.

Bazı insanlar stresle başa çıkmak için hep iyi faaliyetler göstermez. Bunun yerine sağlığa zarar verici yöntemler seçebilirler. Mesela;

 • Sigara içmek
 • Aşırı alkol tüketmek
 • Sosyal çevreden soyutlanmak
 • Sağlıksız yiyecekler tüketmek
 • İşlerinden kaçmak ve ertelemek
 • Karşılaşılan sorunları çözmek için günün her dakikası düşünmek ve onun üzerine uğraşmak
 • Çok uyumak

olarak sıralanabilir.

Hareket edin, insanlarla iletişim kurun, eğlenin ve gevşeyin, sağlıklı bir yaşam tarzı seçin… Böylelikle stres yönetimini sağlamış olacaksınız.

Hareket etmek ve fiziksel aktiviteler göstermek stres etkilerini azaltmak konusunda oldukça etkilidir. Stresiniz hafifler, gerilim ve öfkelerinizden kurtulursunuz. Egzersiz yapmak endorfin hormonunun serbest bırakılmasını kolaylaştırır. Bu hormonda iyi hissetmenizi ve ruh halinizi değiştirmenizi sağlar. Günlük endişelerinizden kurtulursunuz. En az 30 dakika günlük olarak egzersiz yapmalısınız. Bu sayede enerji seviyeniz artar. Bu süreyi zamanla artırabilirsiniz. Hem fiziksel sağlığınızı korumak için hem de stresle başa çıkabilmek için bu yöntem oldukça faydalıdır.

Rahat ve sevdiğiniz kıyafetlerinizi giyin ve yürüyüşe çıkın. Eğer bir evcil hayvan besliyorsanız onunla gezin ve oynayın. Markete yürüyerek gidin ve dönün, havayı hissedin. Etrafı inceleyin ve doğanın güzelliklerinin farkına varın. Eğer egzersiz yapmak için sizinle birlikte olacak bir arkadaşınız varsa birbirinizi teşvik edin ve birlikte egzersizler yapın. Çocuklarınız var ise masa tenisi gibi eğlenceli aktiviteler yapın. Böylece stres yönetimini sağlamış olacaksınız.

Cevap bırakın