Su İçmenin Önemi Nedir?

Su İçmenin Önemi Nedir? Su İçmek Neden Bu Kadar Önemli? Suyun Faydaları Nelerdir? Detoks Suyu Tarifi

0 262

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüm doktorlar, uzmanlar, diyetisyenler suyun öneminden bahseder. Su tüketiminin insan vücudu ve sağlığı için çok önemli ve faydalı olduğundan bahsederler. Günlük içmemiz gereken suyun miktarının vücudumuza göre ölçüleri bile vardır. Peki su içmenin önemi nedir? Bu sorunun cevabını inceleyelim.

Vücudumuzun %75’i sudan oluşur. Vücuttaki bu oranın %3’ünün kaybolması kan hacminin azalmasına ve hareketlerin kısıtlanmasına neden olmaktadır. Suyun insan vücudu için pek çok önemi ve görevi vardır. Bu görevlerden biri ise vücudumuzun ısı dengesini sağlıyor olmasıdır. Su tüketimi metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye de yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki zarar verici maddelerin ve toksinlerin atılmasını da sağlamaktadır.

Su tüketimi besinlerin sindirim, emilim ve hücrelere taşınmasına yardımcı olmaktadır. Bunun haricinde cildin elastik yapısını korur ve cilde canlı bir görünüm kazandırır. Az su tüketen insanların cilt tabanında bir kararma varmış gibi görünür. Fakat günlük alınması gereken su miktarı düzenli olarak alındığında ciltte canlı ve parlak bir görünüm oluşur.

Su tüketimi organların dış etkenlerden korunmasına yardımcı olmaktadır. Dışarıdan gelecek zararları engelleyerek organlar su tüketimi sayesinde korunur ve daha uzun ömürlü olur.

Kilo alıp verirken vücutta olan sorunlar vardır. Bir tanesi kilonun verilmesiyle boş kalan derilerin sarkması bir diğeri ise kilo alırken oluşan deri çatlaklarıdır. Su tüketimi ile çatlaklar kalıcı hale gelmeden onarılır. Deri sarkması da su tüketimi ile en aza indirilebilir. Su tüketimi azaldıkça yağ üretimi artacağı için bol su tüketmek gerekir.

Kabızlığın nedenlerinden biri de az su tüketimidir. Kabızlık beraberinde kilo verememe sorununu da getirir. Bu iki sorunu yaşamak istemiyorsanız düzenli ve yeterli su içmelisiniz. Çünkü düşük su tüketimi nedeniyle bağırsaklardan su çekilir ve bu da kabızlığa neden olur.

Günde içilen su miktarı alınan her kalori başına 1 ml olarak hesaplanabilir. Eğer 2000 kalori aldıysam 2000 ml su içmem  gerekir gibi düşünülebilir. Ayrıca yemek yemeden ve yedikten 30’ar dakika önce ve sonra su içmek gerekir. Bu sayede mide çabuk boşaltım yapabilir.

Su tüketimi artırmak ve su içmeyi akıl edebilmek için su göz önünde bir yere konulmalıdır. Dışarı çıkarken çantanızda ve ya arabanızda muhakkak su bulundurmalısınız. Su içmek için motive olmak istiyorsanız ilgi çekici ve motive edici tarzınıza uygun su şişeleri edinmelisiniz. Her gece yatmadan önce ve sabah kalktığınızda da bir bardak su içmelisiniz.

Su içmek solunum yollarının nemlenmesine de yardımcı olmaktadır. Az su tüketimi hem alerjik reaksiyonları tetikler hem de enfeksiyon etkenlerinin solunum yollarına yapışmasına neden olur. Ayrıca kuru öksürük gibi rahatsızlıkların çözümünde de su tüketimi önemlidir. Solunum yolu enfeksiyonlarından uzak kalmak için su tüketilmesi gerekiyor.

Tüm dünyayı saran koronavirüs riskide az su tüketiminde daha fazla ortaya çıkıyor. Su tüketimi sayesinde solunum yolları temizlendiği ve nemlendiği için virüslerin bu zemine yapışma ihtimali azalıyor. Özellikle bu dönemlerde bol su tüketmeye bu nedenlerden dolayı çok dikkat etmek gerekiyor.

Su tüketimi beyin omurilik sıvısının dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu özelliği sayesinde de baş ağrılarının oluşumunu engellemektedir. Az su tükettiğimizde başımızın ağrımaya başladığını fark ederiz. Buna engel olmak için günlük almamız gereken suyu almalıyız.

Detoks sular kilo vermek isteyen kişiler için birebirdir. Metabolizmayı hızlandırır ve daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. 1 litre su içerisine birkaç limon dilimi, bir tutam maydanoz, dilimlenmiş yarım salatalık ve nane yapraklarını atarak bir gece buzdolabında bekletin ve ertesi gün tüketin. Bu sayede metabolizmanızı hızlandıracaksınız.

Cevap bırakın