Suni Sancı Nedir? Suni Sancı Nasıl Yapılır?

Suni Sancı Nedir? Suni Sancı Nasıl Yapılır? Suni Sancı ve Doğum Sancısı Arasındaki Farklar Nelerdir? Suni Sancı Neden Yapılır?

0 472

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Suni Sancı Nedir?

Halk arasında suni sancı olarak bilinen, tıp dilindeki adıyla indüksiyon doğum sırasında ve öncesinde sıkça yapılan bir uygulamadır. Normalde kadın beyninde salgılanan oksitosin hormonu rahimde kasılmalar oluşmasını sağlar ve doğumun habercisidir. Beyinde salgılanan oksitosin hormonu anne adayının doğumun ilerlemesinde yardımcı olması için gerekli olan kasılmaları sağlayan bir hormondur. Suni sancı uygulanmadan yapılan doğumlarda oksitosin hormonu salgılanır. Aksi halde ise suni sancı uygulanır.

Suni Sancı Nasıl Yapılır?

Suni sancı doğum esnasında ve ya öncesinde doğum olması gereken vakitte oksitosin hormonunun salgılanmaması ve ya yeterli salgılanmaması durumunda uygulanan bir uygulamadır. Yaygın olarak anne adayının kolundan damar yolu açılması yardımı ile takılan serumun içerisine karıştırılarak uygulanır. Belirli aralıklarla ve belirli bir hızda bir süre verilir. Oksitosin hormonu anneye enjekte edilirken doğru verilmesine ve hangi aralıklarla ve hızda ne kadar miktarda verileceğine dikkat edilmesi gerekir. Oksitosin hormonu bazen doğum başlamaya yakınken bazen ise doğum sırasında eksikliği fark edilince verilir. Bebeğin ve annenin bu durumdan olumsuz etkilenmesi durumu göz önünde bulundurularak hem annenin hem de bebeğin kalp atışları ve nabzı kontrol edilmelidir. Eğer olumsuz bir durum gözlenirse dozajı azaltılmalı ve ya gerekli işlem yapılmalıdır. Ayrıca annenin rahim kasılmalarının durumuna bağlı olarak da karar verilmelidir. Anne adayının rahim kasılması çok denecek düzeye geldiğinde oksitosin hormonu enjektesi durdurulmalıdır.

Suni Sancı İle Doğum Sancısı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her anne adayı birbirinden farklı bir hamilelik ve doğum süreci geçirir. Ayrıca anne adaylarının ağrıyı ve acıyı algılama şekilleri de birbirinden farklı olabilir. Bazı anne adayları doğum sancısını yeterince hissederken bazı anne adayları ise suni sancı uygulanmasına rağmen ağrı hissetmez. Suni sancıda, doğum sancısında salgılanan oksitosin hormonunun aynısı anneye enjekte edilir. Yani suni sancı ve doğum sancısı arasındaki tek fark kimi anne adayının oksitosin hormonunu kendisinin salgılaması kimi anne adayının ise dışarıdan enjekte edilerek oktisotin hormonunu almasıdır. Anne adayında epitural anestezi uygulanmışsa, yani ağrısız doğum uygulaması yapılmışsa suni sancı olu olmaması herhangi bir farklılık yaratmaz çünkü anne adayı zaten sancıyı rahim bünyesinde hissetmez.

Suni Sancı Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Suni sancının her doğumda uygulanmaması gerekir. Anne adayı yeterli miktarda oksitosin hormonu salgılayamıyorsa, bebeğin sağlığı riskteyse ve bebeğin anne karnında fazla kalmasından dolayı yaşanacak karında ölüm ihtimali varsa suni sancı uygulanır. Bu açıdan annenin ve bebeğin oksitosin hormonu enjektesine ihtiyaç duyup duymadığı birçok açıdan değerlendirilip öyle karar verilmelidir. Bu noktada bebeğin kalp atışlarına, ultrasonda görülen durumuna, doppler ve biyofizik profil gibi durumların değerlendirmesi ile ortaya çıkan sonuçlara dikkat edilmelidir. Eğer suni sancı gerekiyorsa bu durumlar değerlendirildikten sonra uygulanmalıdır.

Anne adayı daha önce riskli bir doğum gerçekleştirdiyse ve ya rahim ameliyatı geçirdiyse suni sancı verilmesi konusunda iyi kararlar verilmelidir. Bu durumlarda suni sancı sorun teşkil edebilir ve suni sancıya engel olabilir. Anne adayı daha öncesinde sezaryen doğum yöntemini seçerek doğum yaptıysa yeni doğumda suni sancı verilememektedir. Anne adayının rahim kasılmaları yeterliyse ve ya rahim ağzı suni sancı için uygun durumda değilse suni sancı verilmesi tercih edilmemelidir. Normalde doğum bebeğin 40. haftasında olur. Fakat aksi bir durum olarak doğum, gebelik haftasından önce başladıysa, bebeğin akciğer gelişimi yeterli olmayabilir. Bu noktada suni sancı uygulaması kesinlikle yapılmamalıdır. Fakat bebeğin ve annenin hayati riski var ise suni sancı uygulaması yapılabilir.

Cevap bırakın