Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığında Neler Yapılmalıdır?

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığında Neler Yapılmalıdır? Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı Nedir? Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı Nedenleri Neler?

0 521

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığında Neler Yapılmalıdır?

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı durumu eskiden 3 ve ya daha fazla embriyo transferi ile 10 ve ya daha fazla embriyo transferine rağmen hamilelik oluşmuyorsa tanımlanıyordu. Günümüzde ise 5 ya da daha fazla bölünme evresi transferine ve ya 3’den daha fazla blastokist transferine rağmen gebelik elde edilememesi tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olarak adlandırılmaktadır.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı, bazı bilim adamlarına göre doktorlar tarafından yaratılmış bir kavramdır. Ancak yine de tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı durumunda yapılması gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle kadın ve erkek ile ilgili bazı konular gözden geçirilmelidir. Sonrasında ise işin klinik ve laboratuvar kısmı ile ilgili gözden geçirmeler yapılmalıdır.

Şimdi sırayla tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında neler yapılması gerektiğini inceleyelim.

Kadın ile ilgili gözden geçirilmesi gereken bazı durumlar olduğunu söylemiştik;

Öncelikle bir rahim değerlendirilmesi yapılmalıdır. Rahim iç tabakasına bakılır ve şüpheli bir durum varsa histeroskopi yapılır. Rahimin içerisine doğru büyümüş bazı miyomlar olabilir. Tüp bebek tedavisinin öncesinde histeroskopik olarak bu miyomlar çıkarılmalıdır. Bazen rahim içinde perde durumu söz konusudur. Bu da başarısızlığa neden olabilir. Bu nedenle histeroskopik ile bu perde kesilmelidir.

Kadınlarda tüpün yumurtalık tarafındaki ucunun tam tıkanıklığı durumuna hidrosalpenks adı verilir. Bu sorun içi sıvı dolu bir tüp demektir. Düşük riskini ve dış gebelik riskini artıran bir durumdur. Bu nedenle de başarısızlık ile karşılaşılmasa bile bu sorunlar giderilerek tüp bebek tedavisine başlamak gerekir.

2 ve ya daha fazla düşük yapan kadınlarda pıhtılaşma testi yapılabilir. Ancak ne yazık ki bu testler gereksiz şekilde yapılabiliyor. Gözlemlenen herhangi bir anormal durumda kan sulandırıcı tedaviler ve ya aspirin öneriliyor. Bu testler kesinlikle ilk tüp bebek ve ya tekrarlayan tüp bebek uygulaması öncesinde yapılmamalıdır.

Bir de ERA testi vardır. Bu test ise embriyo transfer zamanlaması ile ilgili bir testtir. Kadından tüp bebek uygulamasından önce endometrial yani rahiö içi tabakası biyopsisi sonrası transfer zamanı optimize edilir. Oldukça önemli bir noktadadır.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında rahmin iç tabakasının gen düzeyi değerlendirilmelidir. Bazı genetik dizilimlerde tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı görülebilmektedir.

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerle ilgili de gözlemlenmesi gereken bazı durumlar vardır;

Erkeklerde genellikle sperm DNA fragmentasyonuna ve ya spermde kromozom testine bakılır. Sperm DNA fragmentasyonu bir anlamda hasar testidir. Kromozom testinde ise 23 kromozom tayini yapılır. Fakat bu iki testin de bakılması önerilmemektedir.

Geriye ise klinik ve laboratuvar ile ilgili gözden geçirmeler kalmaktadır;

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında rahim içine çizik atılması eskiden çok popüler olan bir yöntemdi. Bu yöntemde rahim içine hasar yapılıyor ve embriyonun daha sonra tutunmasının kolaylaştırılması sağlanıyordu. Ancak artık bu yöntem günümüzde desteklenmiyor.

Tüp bebek tedavilerinde genellikle taze transfer yerine dondurulmuş transfer yapılır. Embriyolar dondurularak saklanır. Çünkü taze transfer yapıldığında rahim içi dinlenmez. Ancak embriyo dondurulup saklandığında rahim içi de dinlenmiş olur ve böylelikle de canlı doğum oranları iyileştirilir.

Yumurtaların uyarılması yani ampirik tedaviler de tercih edilen yöntemlerdir. Ancak bu tedavilerin büyüme hormonu kullanımı dışında herhangi bir faydası yoktur. Aspirin, vitaminler, androjenler, steroidler, bitki-alternatif ilaçlar, akapunktur bu yöntemlerden bazılarıdır.

Bahsettiğimiz gibi yapılan bazı rahim içi ve ampirik tedaviler vardır. Fakat bunlar hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle steroid kullanımı, rahim içine çizik atılması ve ya rahim içinin yıkanması, kan sulandırıcı tedaviler, damar genişletici ilaçlar gibi yöntemler tercih edilmemelidir.

 

Cevap bırakın