Tırnak Sağlığı Nedir? Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Sağlığı Nedir? Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

0 291

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

El ve ayak tırnaklarının korunması ve sağlıklı olması kişisel bakımın temel taşlarından biridir. El ve ayak bakımının doğru şekilde yapılması gerekir. Aksi taktirde tırnak batmaları ve tırnak mantarları görülebilmektedir. Bakımlı tırnaklar biriyle iletişim kurarken, yeni tanıştığınızda size bir özgüven sağlar. Rahatlıkla el hareketleriyle konuşmanızı kuvvetlendirebilirsiniz. Fakat sağlıksız ve bakımlı tırnaklarınız var ise ellerinizi saklama gereksinimi hissedebilirsiniz. Tırnak bakımını sağlamak için bazı insanlar güzellik merkezini tercih etmektedir. Fakat bu herkes için mümkün olmayabilir. Kimi insanın buna zamanı yokken kimi insanın da ekonomik gücü yoktur. Güzellik merkezlerinde tırnak bakımı yaptıramıyoruz diye tırnaklarımız bakımsız kalacak diye bir kaide yoktur. Evde de rahatlıkla tırnak bakımı yapılabilir. Evde tırnak bakımı yaptıkça alışacak ve en doğru ve güzelde şekilde yapmaya başlayacaksınız. Bu noktadan sonra zaten herkesin kullandığı ellerini ve ayakları için kullandığı ürünleri kullanmayı siz tercih etmeyeceksiniz. Ayrıca maliyet olarak çok çok daha ucuza tırnak bakımınızı yapmış olan özgüvenli bir kadın olacaksınız. Manikür el bakımına verilen isim iken pedikürde ayak bakımına verilen isimdir. Manikür ve pedikür yapmak için gerekli olan uygulamaları sizin için anlatacağız ve tırnaklarınızın güçlenmesi ve sağlıklı kalması için size tüyolar vereceğiz;

Tırnak bakımı yapmak her kadını daha iyi hissettirir ve bakıma ayırdığınız zaman sizin için bir terapi gibi gelebilir. Önce zevk aldığınız bir müzik açın ve tırnak bakımı için kullanacağınız ürünleri bakım yapacağınız alana dizin. Bu sizin işinizi kolaylaştırır ve daha fazla motive ederek daha çok zevk almanızı sağlar.

Tırnaklarınızdan Ojeleri Düzenli Temizleyin

Tırnaklarımızın daha güzel ve bakımlı görünmesi için oje süreriz. Fakat ojelerin 2 günden fazla tırnakta tutulmaması gerekir. Tırnakların hava alması engellenmemelidir. Ojelerinizi sildikten sonra birkaç gün tırnaklarınızı dinlendirmelisiniz. Ojelerinizi çıkarırken de tırnaklarınıza zarar vermeden çıkarmalısınız. Özellikle kullanacağınız oje çıkarıcının kaliteli olması ve gereklidir. Oje çıkarıcı  döktüğünüz pamuğu tırnağınıza yerleştirmeli ve aşağıdan yukarı tek hamlede ojenizi çıkarmalısınız. Bu tırnak etlerinize bulaşmasını engeller ve çıkarmanızı kolaylaştırır. Ayrıca tırnak yapınızın bozulmasına engel olur.

Tırnakların Kısaltılması

Tırnakların düzenli olarak kısaltılması ve uygun boyda olması tırnak sağlığı için önemlidir. Bunun için de doğru tırnak makası kullanılmalıdır. Tırnak makası keskin olmalıdır ve kesmek istediğimiz yeri tek hamlede kesmemizi sağlamalıdır. Keskin olmayan bir tırnak makası tırnaklarımızı kısaltmak isterken tırnaklarımıza zarar vermememize neden olabilir. Bu sebeple tırnak makası seçerken keskin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Tırnak makasını kullanmadan önce kesinlikle sterilize etmelisiniz ve tırnak makasınız sadece size ait olmalı bir başkasıyla bu kişi aile fertlerinizden biri olsa bile ortak tırnak makası kullanmamanızı öneririz. Tırnaklar kesilirken önce düz bir şekilde kesilmeli ve ardından köşeli kenarları törpü ile yuvarlanmalıdır. Ya da tırnağınıza vermek istediğiniz şekile göre tırnak kesimi yapmalısınız. Tırnak bakımına buradan başlayabilirsiniz..

Törpüleme

Tırnakları törpülemek tırnak sağlığını korur. Bunun haricinde tırnaklarınızın düzgün şekle sahip olmasını sağlar. Evde tırnak bakımı yaparken es geçilmemesi gereken temel adımlardan biri tırnakları törpülemektir. Tırnak törpülerken sert hareketlerle törpü yapılmamalıdır. Özenli ve nazik bir şekilde tırnaklar törpülenmelidir. Tırnaklar tek yönlü olarak törpülendiğinde tırnakların kırılma olasılığı en aza indirilir. Bu sebeple tırnaklarınızı gel git hareketleri ile değil de tek yönlü olarak törpülemenizi öneririz.

Tırnak Eti Peelingi

Törpüleme aşamasından sonra tırnaklar ve tırnak etleri sertleşir. Tırnak etlerini yumuşatmak tırnakların daha sağlıklı hale gelmesini ve daha iyi görünmesini sağlar. Bu nedenle tırnaklarda peeling uygulaması yapılmalıdır. Tırnak peelingi için eczanelerde ve ya kozmetik mağazalarında satılan tırnak eti peelinglerinden faydalanabilirsiniz ve ya evde yapacağınız doğal  tırnak eti peelinglerini kullanabilirsiniz.

Tuzlu su karışımı tırnaklardaki ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur ve peeling etkisi yaratır. Tırnaklarınızı tuzlu ılık suda bekletebilir ve tuz partikülleri ile tırnak etlerinize masaj yapabilirsiniz. Tuzlu ılık su yerine birkaç damla limon suyu damlatılmış ılık suda ellerinizi bekletmek de tırnak etlerinizi yumuşatacaktır. Tırnak etleri yumuşadıktan sonra itme çubukları ile itilmelidir. Bu tırnakların daha estetik görünmesini sağlar. Fakat tırnak diplerindeki etler kesinlikle kesilmemelidir. Bu tırnakların mikrop kapmasına neden olabilir. Tırnak etleri tırnakları mikroplardan korumaktadır.

Tırnakların Nemlendirilmesi

Tırnaklar için tüm adımlar tamamlandıktan sonra ellerinizi bol su ile yıkamalı ve sterilize etmelisiniz. Ayrıca kullandığınız ürünleri de kullandıktan sonra aynı şekilde temizleyip öyle yerine koymalısınız. Bu işlemleri de tamamladıktan sonra tırnaklarınıza nemlendirici sürmelisiniz. Tırnaklarınızı nemlendirmek güçlenmesini sağlar. Bunun için badem yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi yağlardan faydalanabilir ve ya bu yağların bulunduğu içeriklere sahip olan kremleri kullanabilirsiniz. Bu nemlendirme tırnaklarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır.

Tırnaklarınıza nemlendirici uygularken tırnağınıza iyice yedirmeli ve masaj yaparak uygulamalısınız. Tırnaklar ve eller nemsiz kalmamalıdır. Çantalarınızda mutlaka bir nemlendirici bulundurmalı ellerinizi yıkadıktan sonra temiz ellerinize nemlendirici kremler kullanmalısınız. Tırnak bakımınızı böylelikle tamamlamış olacaksınız.

 

 

Cevap bırakın