Tüp Açma Ameliyatı Nedir? 2020 Fiyatları

Tüp Açma Ameliyatı Nedir? Neden Yapılır?

0 1.053

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüp açma ameliyatı herhangi bir sebeple tüpleri bağlanmış olan kişilere uygulanan bir yöntemdir. Tekrar çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için tercih edilen bir ameliyat yöntemidir. Tüp açma ameliyatı operasyonu fiyatları uygulanış şekline, kullanılan malzemeye ve hastanelerin taleplerine göre farklılık gösterebiliyor. Laparoskopi yöntemi ile yapılabileceği gibi robotik ve açık ameliyat yöntemiyle de bu uygulama yapılmaktadır. Ancak kapalı ameliyat fiyatları açık ameliyat fiyatlarından çok daha yüksektir.

Tüp açma ameliyatı nedir?Tüp açma ameliyatı kimler tarafından uygulanabilir? İşlem başarısı nedir? tüp açma ameliyatı sonrası çocuk sahibi olmak için ek tedavi yöntemleri gerekir mi? Tüm bu alanlarda operasyon yaptırmayı düşünenler araştırma yapıyorlar.

Tüp açma ameliyatı kapalı olarak yapılabilmektedir.
Tüp açma ameliyatı kapalı olarak yapılabilmektedir.

Tüp açma ameliyatı nedir ve Neden yapılır?

Sizde bunu soruyorsanız konu ile ilgili pek çok uzmanın incelemeleri ve bu operasyon için gerekli olan hazırlıklar belirtilmektedir. Tüp açma ameliyatı kadınların fazla tüplerini kapatan ve bloke eden bir ameliyat türünün tedavi edilme ve açılma yöntemidir. Tüp ligasyonu gerçekleştirildiğinde bloke edilen tüpler sayesinde yumurtalar rahime giremez ve sperm tüpleri geçip yumurtaya doğru hareket edemez. Böyle bir durum kalıcı bir doğum kontrolü yani doğum kontrol uygulaması olarak tercih edilmektedir. Bununla beraber bazı kişiler zaman içerisinde fikirlerinin değiştirir ve yeniden çocuk sahibi olmayı istemeleri halinde tüp açma ameliyatı uygulatmaktadırlar. Bu sebeple tüp açma ameliyatı günümüzde tercih edilen ve uygulanan çocuk sahibi olma yöntemleri arasında yer alıyor.

Tüp Açma Ameliyatı Kimlere Ve Nasıl Uygulanır?

Tüp açma ameliyatı tüplerini bağladığı için pişman olan ve yeniden çocuk düşünen çiftler için uygulanan bir yöntemdir. Ancak tüp ligasyonu yapıldıktan sonra tüplerin açılması isteniyorsa veya bu konuda bir kararsızlık oluştuysa fazla vakit geçmeden tüp açma ameliyatı gerçekleştirmek gerekmektedir. Ne kadar erken yapılırsa tüplerin açılma şansı da o kadar çok yükselir ve ne kadar uzun zaman geçerse de ameliyat sonrasında çocuk sahibi olma ihtimali o kadar düşer. Tüp açtırma ameliyatı özellikle genç yaşta tüplerini bağlanmış kadınların tercih edeceği yöntemler arasında yer alıyor. Tüp açma ameliyatı kimlere uygulanır? bu konu ile ilgili araştırma yapabilirsiniz.

Tüp Açtırma Ameliyatı Öncesi Yapılacak Testler Ve Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler?

Hasta yaşı tüp açma ameliyatı nedir? Ameliyat öncesi dikkate alınan en önemli konular arasında neler yer almaktadır? Tüp açma ameliyatı öncesinde kadınlar ve erkekler muayene edilerek değerlendirme yapılır. Kadın yaşı bu noktada en önemli faktörler arasında yer alıyor. Kadınlarda tüpler açık olsa bile yaş ilerlediği takdirde çocuk sahibi olma şansı giderek azalır. Hastalara tüp açma ameliyatı ile vakit kaybetmek yerine tüp bebek tedavisi için yönlendirme daha uygun görülmektedir.

Yaşları uygun olsa bile hem kadınlar hem de erkekler için kalıtsal bir hastalık veya sonradan nükseden bir hastalık bulunuyorsa ve bu hastalık gebeliği engelleyecek belirgin problemlerden biri ise yapılan ameliyat tek başına gebeliğin oluşması için yeterli olmayacaktır. Bu sebeple gereksiz bir ameliyat yapılması yerine hastaya tedavi yöntemleri uygulanarak direkt olarak gebe kalmasını sağlayacak bazı operasyonlar uygulanabilir.

Tüp açma ameliyatı yapılmadan önce değerlendirilmesi gereken yöntemler arasında tüp bağlama ameliyatının tipi söz konusu olacaktır. Laparoskopi ile tüp bağlama ameliyatı gerçekleştirildiğinde kadınlarda hangi yöntemle tüplerin bağlandığı konusu da büyük bir önem taşımaktadır. Kadınlarda genellikle tüpler elektrik enerjisi kullanılıp yakılır ve bu da tüp açtırma ameliyatının başarısını düşüren bir yöntemdir. Ancak sezaryenle birlikte tüp bağlama işlemi gerçekleştirildi ise tüp açma operasyonu daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilir ve çocuk sahibi olma imkanı da yükselir. Histeroskopik olarak yapılan tüplerin tıkanması ameliyatında ise tüp açma ameliyatı şansı bulunmuyor ve günümüzde sistem çok sık kullanılmayan bir yöntemdir.

Tüp bağlama ameliyatı sonrası hastalarda kalan tüp uzunluğu ameliyat başarısını etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Kalan tüp uzunluğu 2 santimetrenin altındaysa tüpler açılmış olsa dahi gebelik şansı düşük olur. Ancak tüm bu faktörler gözden geçirilerek hasta yapısı uygun görüldüğü takdirde gereksiz girişimlerden kaçınılmaz ve hem hastanın hem de ülke ve aile ekonomisi için önemli olan kararlar verilir. Bu şekilde hastanın yaşam kalitesini de düşürmeyecek şekilde tedavi yöntemi uygulanır.

Tüp açma ameliyatı ve bu operasyonun başarısını etkileyen en önemli faktörler arasında daha önceden yapılan tüp kapama ameliyatının yöntemidir. Bunun dışında kadın yaş oranı, ameliyatlar arasında geçen sürenin uzun olup olmaması ve kalan tüp uzunluğu ameliyat başarısını birebir etkileyen yöntemler ve faktörlerdir. Bu bağlamda tüp açma ameliyatı hakkında merak edilenler ve ameliyatın sonuçları ve başarısı ile ilgili pek çok kişide araştırma yapıyor.

Kapalı tüp ameliyatında uzmanlar kamerayla ameliyatı takip eder
Kapalı tüp ameliyatında uzmanlar kamerayla ameliyatı takip eder

Tüp Açtırma Ameliyatı Sonrası Gebelik Oluşma Oranı Yüzde Kaçtır?

Tüp açma ameliyatının başarılı olup olmaması için pek çok faktör bulunuyor. Hasta için tüp bağlama ameliyatının yapıldığı tarihten bu yana geçen zaman tüp bağlama ameliyatının uygulanış şekli, tüp bağlama operasyonunun başarısı tüp açtırma ameliyatının başarısını etkiler ve % 40 ile % 80 arasında başarı oranı bulunmaktadır.

Tüp bağlama ameliyatı klip ve bant yöntemleri ile gerçekleştirildiği takdirde geri dönüşüm oranı oldukça yüksek ve hızlı olacaktır. Özellikle doğum sırasında veya doğum sonrasında tüpünden bir parça alınan kadınlar da ameliyat başarısı oranı daha da yüksektir. Ancak endometriozis, fibroidler ve pelvik inflamatuar hastalıklar sebebi ile yapılan ameliyatlar sonrasında sıkar dokusuna neden olan bazı durumlar tüp açma ameliyatının başarısını azaltmaktadır.

Tüp Açma Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Tüp açma ameliyatı fallop uzunluğu kontrol edilmek üzere ilk olarak tedbirler alınarak yapılır. Bu konuda öncelikli olarak hekim tarafından ilaçlı film talep edilebilir ve test sayesinde rahime çok yakın bağlanmış veya uzunluğu çok az olan tüpler test edilip gereksiz cerrahi işlemlerin engellenmesi mümkün olur.

Tüp açma ameliyatı nedir? Bu ameliyat için laparoskopik ameliyat veya açık ameliyat ya da robotik ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilebilir. Laparoskopik olarak yapılacak bu ameliyat elbette açık ameliyatlara göre daha az riskli olur. Bunun yanında robotik tüp açma ameliyatı da açık ameliyata göre avantaj sağlar. Ancak robotik ameliyat fiyatları günümüzde oldukça yüksektir. Bu nedenle aynı zamanda laparoskopik ameliyat yöntemine göre de bir üstünlüğü olmaması açık ameliyata göre hastaların laparoskopik ameliyatı tercih etmelerine neden olur. tüp açma ameliyatı gerçekleştirilirken karın içine girilip hasarlı tüp bölümleri alınır ve sağlıklı tüpler uç uca dikilerek rahim ağzından sıvı verilerek geçiş kontrolü yapılır. Ameliyat bittikten 2 ay sonra ilaçlı film çekimi gerçekleştirilerek tüplerin açılıp açılmadığı kontrol edilir.

Tüp Açma Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?

Tüp açma ameliyatı 2 ile 3 saat arasında sürer ve ayakta tedavi prosedürü uygulanarak gerçekleştirilir. Mikro cerrahi teknikler kullanıldığında da uygulamaya gerçekleştirir. Bu ameliyat sonrasında kadınların aynı gün evlerine gönderilmesi mümkün olur. Ameliyat sonrası 24 saat içinde duş alabilirsiniz ve duş sonrası dikişlerinizin bulunduğu bölgeyi fazla ovalamadan dikkatli bir şekilde kurularak duşunuzu tamamlamalısınız. Normal ve günlük aktivitelerinize kendinizi iyi hissettiğiniz takdirde başlayabilirsiniz.

Tüp Açma Ameliyatı İle İlgili Riskler

 

Tüp açma ameliyatı anestezi ile uygulanan bir yöntem olduğu için bazı problemler meydana gelebilir. Özellikle alerjik reaksiyonlar görülebilir ve ameliyatın yapılış şekline göre ortaya çıkabilecek komplikasyonlar değişiklik gösterir. Tüp açma ameliyatı nedir araştırılmalı, ameliyat yöntemleri hakkında bilgi alınmalı ve güvenilir bir klinikten bu konuda destek almak gerekmektedir. Laparoskopik ameliyatlarda karbondioksit gazının bağlı olarak komplikasyonlar meydana gelebilir. Ayrıca tüm ameliyatlar için geçerli olmakla birlikte bağırsak ve idrar torbası problemleri ortaya çıkabilir. Enfeksiyon veya kanama riski görülebilir. Sağlıklı ve iyi bir sağlık öyküsü olan hastaların gebe kalması mümkün olur.

Tüp Açma Ameliyatı Fiyatları

Tüp açma ameliyatı nedir? Tüp açma ameliyatının fiyatları nedir? Hangi yöntem de ne kadar ücret ödemek gerekiyor? gibi pek çok soru işareti ile karşı karşıya kalmaktasınız. Tüp açma ameliyatının yapılış şekline göre değişse de 10.000 TL ile 40.000 TL arasında bu işlem ücreti değişmektedir. Açık veya kapalı yapılan ameliyat fiyatları 10.000 TL ile 20.000 TL arasında değişirken robotik yöntemlerle ameliyat talep edildiğinde astronomik rakamlar gündeme gelebiliyor. Konu ile ilgili tercih edeceğiniz klinik ve sizlere hizmet verecek olan hekimin bu alandaki başarısı da fiyatların artışında etkili olabilir.

Cevap bırakın