Tüp Bebek Aşılama Yöntemi Nedir? Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır? Fiyatları Nedir?

Tüp bebek aşılama yöntemi ve 2020 fiyatları hakkında daha çok şey öğrenin

0 404

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuk sahibi olamayan pek çok çift farklı yöntemlerle çocuk sahibi olabilmeyi sağlayabilmektedir. Ancak uygulanacak tedavi yöntemleri ile çok basit bir şekilde bebek sahibi olabilmeniz mümkün olacaktır. Tüp bebek aşılama yöntemi son derece basit bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Tüp bebek tedavisi ve tüp bebek aşılama yöntemi ile ilgili bilgi almak isteyen yüzlerce hatta binlerce insan bulunuyor. Aşılama erkek sperm hücresinin alınıp kadının rahmi içine bırakılması yöntemidir. Aşılama işlemi basit bir işlem olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken pek çok nokta da içeriyor. Erkekten alınan spermler gelişmiş enjektör iğneler yardımı ile rahim içinde bırakılır ve yüksek ihtimalle döllenme meydana gelir. Aşılama yöntemi ile çiftlerin çocuk sahibi olma ihtimalleri yüzde yirmi oranında artmaktadır.

Doğal yöntemlerle gebe kalamayan pek çok çift çareye farklı tedavi yöntemlerinde arıyor. Bu tedavi yöntemlerinden biri olan tüp bebek aşılama yöntemi nedir, nasıl uygulanır, tedavi süresi ne kadardır? gibi akla pek çok soru işareti geliyor. 

Uzun yıllardır uygulanan bu yöntem tam olarak tüp bebek tedavisi olarak düşünülmemelidir. Bu nedenle pek çok konuda farklıdır ve çiftler bu konuda nasıl bir sonuç alabileceklerini merak etmektedirler.

Tüp bebek tedavisi olmamakla birlikte uygulanabilecek bir yöntem olan tüp bebek aşılama yöntemi aşılama süreci ile başlar aşılamadan sonra kısa bir süre içerisinde gebelik elde edildiği takdirde normal bir gebelik evresinin yaşanması mümkün hale gelir. Ancak tüp bebek aşılama yöntemi yapılabilmesi için çiftlerin bazı özellikleri taşıyor olmaları gerekiyor.

Tüp Bebek Aşılama Kimlere Uygulanır?

Aşılama yöntemini kullanabilmek için bazı kriterlere sahip olmak gerekiyor. Tüp bebek aşılama yönteminde erkeğin sperm kalitesi kadında da yumurta üretiminin sağlanıyor olması şartı aranmaktadır. Yapılan ön muayeneler esnasında kadın ve erkek yapısı incelenir. Aksi halde verimsiz yumurta ve sperm bulunursa aşılama yöntemi yeterli olmayacağı için farklı tedavi yöntemlerine yönelmek gerekir. Kısırlık tedavisi gören çiftlerde tedavi sonuçları beklenerek kısırlık tedavisinin yürütüldüğü aşamada aşılama yöntemi uygulanmaz. Tüp bebek aşılama yöntemi öncesinde hem kadının hem de erkeğin gerekli testleri yaptırması gerekiyor ve bu testlerde ortaya çıkabilecek herhangi bir olumsuzluk aşılamanın yapılıp yapılmayacağı konusunda karar vermekte etkili oluyor. Anne ya da baba adaylarında herhangi bir sorun bulunuyorsa ve aşılama yapılırsa sonuç olumlu olmayacaktır. Bu durum da hem çiftleri psikolojik açıdan yoruyor hem de kesin sonuç vermemesi aşılama yapılmadan önceki tetkiklerin hekim tarafından yapılması gerekiyor.

Tüp Bebek Aşılama Süreci

Aşılama tedavisi son yıllarda sıklıkla duyduğumuz tüp bebek tedavisinden farklı bir yöntemdir. Tüp bebek aşılama tedavisi başlatılmadan önce çiftlerin normal yollardan gebe kalması için her türlü yöntemi denemesi gerekiyor. Korunmasız ve düzenli olarak 1 yıl boyunca ilişki yaşadıktan sonra stressiz bir dönemde çocuğa sahip olmadıkları takdirde yapılan testler sonucu aşılama yöntemi kullanılabilmektedir. 

Aşılama yöntemi son derece basit ve hızlı bir yöntemdir. Tıbbi olarak teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi sayesinde enjektörler yardımıyla hem acısız hem de ağrısız bir işlem sağlanacaktır. Baba adayından alınan sperm anne adayının rahmine son derece gelişmiş enjektörlerle transfer edilir ve döllenmenin gerçekleşmesi için gerekli ortam hazırlanır. Bu dönemde ilaç kullanımı da hekim tarafından tavsiye edilebilir.

Tüp Bebek Aşılama Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek aşılama yöntemi çocuk sahibi olmak isteyenler için tıbbın sağlamış olduğu en büyük kolaylıklar arasında yer alıyor. Aşılama tedavisi yapılmadan önce çiftler tarafından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Erkek sperminin kaliteli ve verimli olabilmesi için sigara alkol ve benzeri alışkanlıklardan uzak kalması gerekiyor. Çünkü bunlar sperm sayısını ve kalitesini olumsuz yönde etkiler. Ayrıca kullanmış olduğu ilaçları içmemesi gerekmektedir. İlaçlar da sperm kalitesini etkileyen bir durumdur. Bazı durumlarda enfeksiyonlar gebeliğin önüne geçmektedir. Bu tür olumsuz etkenler tüp bebek aşılama yöntemi öncesinde araştırılmalı ve işlemin başarısız olmasının önüne geçilebilmektedir. Tüp bebek aşılama işlemi uygulanacak olan anne adayında genital bölgeye aşılama işleminden 48 saat süre önce hiçbir losyon, krem veya benzeri maddeler uygulanmamış olmalıdır. Çünkü aşılama yapılırken rahime ulaşma anında losyon ve krem kalıntıları işlem kalitesini düşürerek mikrobik enfeksiyonlara ve etkilere neden olabilmektedir. Bu da aşılama tedavisinde ciddi bir risk teşkil eder ve aşılama süreci öncesinde ve sonrasında doktorun tavsiye ettiği ürünler ve uygulamalar dışında hiçbir uygulama gerçekleştirmemek gerekir.

Tüp Bebek Aşılama İşlemi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek aşılama yöntemi birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebilecek bir yöntemdir. Ağrısız ve acısız olarak uygulanan bu yöntem oldukça basittir. Özellikle çiftlerin korktuğu yöntemlerden biri olmasına rağmen her çift bu yöntemi denedikten sonra korkulacak bir durum olmadığını görmektedir. Tüp bebek aşılama yöntemi tamamlandıktan sonra 10-20 dakika arasında anne adayının dinlenmesi sağlanır. Geçen bu zaman diliminden sonra anne adayı günlük yaşamına devam edebilir.

Tüp bebek aşılama işlemi son yıllarda tıpta geliştirilmiş en başarılı yöntemler arasında yer alıyor. Anne ve baba adaylarının çocuk sahibi olabilmesine yüzde yirmi oranında katkı sağlayan bu yöntem tüp bebek tedavisine göre daha az maliyetli ve daha kısa süren bir yöntemdir. Ancak aşılama işlemini gerçekleştiren hekimlerin özenli ve titiz davranması hastanın uygulama öncesinde tedavi için uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Aşılama Yöntemi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek aşılama tedavisi için öncelikli olarak muayene gerekir. muayene pozisyonu alan kadının vajina bölgesine enjektör yardımı ile yapılacak transfer işlemini kolaylaştırmak için bazı ekipmanlar yerleştirilir. Gelişmiş bir enjektör yardımıyla babadan alınan sperm birkaç saniye içerisinde kadın rahmine yerleştirilir. Böylece aşılama operasyonu tamamlanır. Kolay ve zahmetsiz olan tüp bebek aşılama yöntemi için yumurta ve sperm hücresinin tüp bebek tedavisinde olduğu gibi aşamalar geçirmez. Yalnızca tedavi öncesinde hekimin önerdiği ilaçları kullanmak ve sperm ile yumurtanın yeteri kadar olgunlaşmasını sağlamak için ilaç kullanımı tavsiye edilebilir.

Tüp Bebek Aşılama Yöntemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek aşılama işlemi sonrasında herhangi bir ağrı veya sancı hissetmeleri halinde hemen hekime başvurmalıdırlar. Tüp bebek aşılama yöntemi sonrasında meydana gelen şikayet çok az olsa da söz konusu haline gelebiliyor. Bu durumların ciddi boyuta taşınmaması için hekim önerilerine uygun davranmak ve herhangi bir problem de hekim tavsiyelerini uygulamak gerekir.

Tüp Bebek Aşılama Yöntemi Maliyetli Mi?

Tüp bebek aşılama yöntemi fiyatları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız destek alacağınız klinikten bu konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Aşılama yöntemi ile ilgili pek çok bilgi online adresler üzerinden sağlanırken içerisinde bulunduğunuz sağlık durumunuz ve uygulanacak yöntemin başarılı olmasını etkileyecek faktörler değerlendirilerek işlemin maliyeti hesaplanmaktadır. Ön muayene sonrasında fiyatlar konusunda bilgi alabilmeniz mümkün olacaktır. Tüp bebek aşılama yöntemi ile pek çok çift normal yollarla çocuk sahibi olamamış olsa da kısa bir süre içerisinde anne ve baba olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

Tüp Bebek Aşılama Yöntemi İçin Klinik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek aşılama yöntemi bütün dünyada kabul görmüş başarı etkisi yüksek yöntemlerden bir tanesidir. Tüp bebek aşılama işlemi için seçilecek merkezin teknolojik donanım açısından kendini geliştirmiş olması gerekir. Alanında uzmanlığını kanıtlamış bir hekim ve ekibe sahip olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu merkezin bugüne dek uygulamış olduğu tüm yöntemler de elde etmiş olduğu başarı durumu da incelenmelidir. Bu konuda başarılı bir görünüm sergileyen ekip ve klinikten tüp bebek aşılama yöntemi ile ilgili destek alabilirsiniz. İlk muayene işleminizi gerçekleştirdikten sonra da fiyatlar konusunda daha kesin bir bilgi alabilmeniz mümkün olacaktır. tüp bebek tedavisi yöntemine göre daha düşük maliyetli bir işlem olacaktır.

Cevap bırakın