Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Önyargılar Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Önyargılar Nelerdir? Tüp Bebek Tedavisi Hakkındaki Yanlışlar Nelerdir? Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar.

0 714

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak isteyip olamayan bir çok kişinin yardımına koşan bir tedavi yöntemidir. Fakat bu tedavi yöntemi hakkında bazı insanların önyargıları bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi hakkında oluşan bu önyargılar insanların bu tedavi yöntemini uygulamak istememesine ve ya gerek görmemesine neden olmaktadır. Tüp bebek tedavisi hakkında önyargılar nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Birçok insan tüp bebek tedavisi, kısırlık ve üreme yöntemleri hakkında doğru bilinen yanlış bilgilere sahiptir. Özellikle kısırlık konusunda bu tarz yanılgılar daha fazladır. Kısırlığın sadece kadınlara özgü bir sorun olduğu düşünülmektedir. Bu düşünce ise tedaviyi olumsuz etkilemekte ve sekteye uğratmaktadır. Tüp bebek tedavisi hakkında önyargılar bulunmaktadır. Bunlara bakacak olursak;

Menisi gelen erkeğin sağlıklı olduğunun düşünülmesi bu önyargılardan biridir. Menisi gelen erkekte üreme kapasitesinin bulunduğu düşüncesi yanlıştır. Erkekte meni ve çeşitli sorunların görülmemesi kısırlık olmadığı anlamına gelmemektedir. Menisi gelen erkeklerde de kısırlık görülebilmektedir.

Kısırlık sadece orta yaşlarda ve ya ilerleyen yaşlarda görülen bir sorun değildir. Genç yaşlardaki insanlarda da kısırlık görülebilir. Fakat böyle bir yanılgıya düşen birçok insan bulunmaktadır ve bu yanılgıdan dolayı bir tedavi yöntemi arayışına girmeyen insanlarda bulunur. Yaşa bağlı kısırlık da söz konusudur fakat bu yalnızca kısırlık sebeplerinden biridir. Kısırlığın temel sebebi yaş değildir.

Tüp bebek tedavisi her yaşta olmaz düşüncesi de insanlarda yer eden bir düşüncedir. Tüp bebek tedavisi için ise yaş önem taşır. Erken yaşta tüp bebek tedavisi yapılması sonuç elde edilmesini kolaylaştırır. Fakat ilerleyen yaşlarda da bireyler bebek sahibi olmak isteyebilir ve bu yaşlarda da tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Yapılan araştırmalara göre 35 yaş altındaki kadınlarda tüp bebek tedavisinin etkili olma ihtimali %35 iken 44 yaştan sonrasında bu oran %3’e düşer.

Tüp bebek tedavisinin sonuç veren bir tedavi olmadığını düşünen çiftlerde bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi çiftlere kesin olarak bebek sahibi olacağının garantisini vermez fakat bu yöntem ile bebek sahibi olma şansını yakalayan bir çok insan bulunmaktadır.

Cevap bırakın