Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Doğrular Nelerdir? Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Bir Uygulamadır?

0 424

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüp bebek tedavisi ile ilgili birçok bilgi ortada dolanır. Ancak bu bilgilerin hepsi doğru değildir. Tüp bebek tedavisi hakkında birçok doğru bilinen yanlış vardır. Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yardımına koşan bir yöntemdir. Bu yöntem hakkında bilinen yanlışların düzeltilmesi gerekir. Şimdi birlikte tüp bebek tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışların neler olduğunu inceleyelim.

Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisi Ağrılı Bir Tedavidir

Tüp bebek tedavisi ağrılı bir tedavi değildir. Tüp bebek tedavisi üç aşamadan oluşmaktadır. Başta ilaçlarla yumurtalar geliştirilir. Bu aşamada herhangi bir ağrı söz konusu değildir. İkinci aşamada ise yumurtalar toplanır ve laboratuvar ortamında eşlerden alınan spermle döllenir. Bu hafif ağrılı bir işlemdir. Son aşamada ise laboratuvarda gelişen embriyolardan uygun olanların seçilmesi ve rahmin içine yerleştirilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem yaklaşık 10 dakika sürer ve ağrısız bir işlemdir. Yani genel itibari ile tüp bebek tedavisi ağrılı bir tedavi değildir.

Tüp Bebek Tedavisi İstirahat Süreci Gerektirir

Tüp bebek tedavisi sonrası dinlenmek ve istirahat süreci geçirmek tüp bebek tedavisinin başarı oranını artırmaz. Bu konuda bazı doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Ancak istirahatin tüp bebek tedavisine bir etkisi yoktur. Sadece işlemler sonrası o günü yoğun geçirmemek kişinin daha rahat olmasına yardımcı olur.

Her Yaşta Tüp Bebeğe Başvurulabilir

Ne yazık ki istenilen her yaşta tüp bebeğe başvurulamaz. Çiftlerin en az 1 yıllık bir deneme sürecinin ardından hala gebelik oluşmuyorsa bu durumda tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Sonrasında ise önemli olan kadının yaşıdır. Yaş ilerledikçe tüp bebek tedavisinin başarı oranı azalmaktadır. Çünkü yumurta kalitesi ve rezervi azalır.

Spermi Olmayan Erkekler Baba Olamaz

Sperm hücreleri kadınlardan farklı olarak doğduktan sonrasın da üretilmeye devam etmektedir. Artık bu çağlarda uygun koşullar dahilinde yapılan cerrahi operasyonlar ardından %50 oranında sperm elde edilebilmektedir. Yani sperm hücresi olmayan erkekler baba olamaz düşüncesi yanlıştır.

Tüp Bebek Tedavisi Kesin Olarak Başarılıdır

Tüp bebek tedavisinde başarı olanı ortam koşullarına göre farklılıklar göstermektedir. Mesela kadınlarda ilerleyen yaşlarda tüp bebek başarısı düşer. Sperm ve yumurta kalitesi de tüp bebek tedavisinin başarı oranını etkiler. Bu nedenle tüp bebek tedavisi kesin olarak başarılıdır demek yanlış olur.

Tüp Bebek Tedavisi Erken Menopoza Girmeye Neden Olur

Yumurtaların tedavi ile toplanıyor olması yani tüp bebek tedavisi erken menopoza girmeye neden oluyor gibi bazı doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormonlar Kanser Riskini Artırır

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonlar ve ilaçların kanser riskini artırma gibi bir yan etkisi yoktur. Aileden birinde bir meme kanseri öyküsü varsa tüp bebek tedavisinde kullanılacak ilaçlar bu duruma göre düşük dozda ve düzenli kontrollerle kullanılır.

Cevap bırakın