Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur? Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır? Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Yapılmalıdır? Tüp Bebek Tedavisi Neden Yapılmalıdır?

0 458

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birçok insan infertilite sorunu yani kısırlık yaşayabilir. Bu durum hem erkekten hem de kadından kaynaklanabilen bir sorundur. Çiftlerde tek taraflı sorun olabilirken bazı çiftlerde iki taraflı sorunlar da gözlemlenebilmektedir. Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen fakat infertilite sorunu ile karşı karşıya kalan çiftler için çözüm yolları üretilmiştir. Bunlardan biri de tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi bu sorunun en ileri ve en gelişmiş hale getirilmiş çözüm yöntemidir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler şuan öncelikle tüp bebek tedavisine başvurmalıdır.  Aşılama gibi yöntemler tüp bebek tedavisinden önce uygulanabilir. Doktorunuza danışmalı ve en doğru yöntemi seçmelisiniz.
Tüp bebek uygulamasına ilk olarak 1978 yılında başlanmıştır. Tüp bebek tedavisine başlanan bu adayın tüpleri tıkalı olduğu için bebek sahibi olamamaktadır. Fakat tüp bebek tedavisi sayesinde o yıllarda bebeği olmuştur. O zamandan bu zamana artan teknoloji ve tıp dünyasının ileri doktorları ile tüp bebek tedavisi geliştirilmiştir. Şimdi ise insanlar bu yöntemi kullanarak daha etkili şekilde bebek sahibi olabilmektedirler.

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

 • Tüp bebek tedavisinin en uygun olduğu bireyler tüpleri tıkalı olan bireylerdir. Bu bireyler tüp bebek tedavisi olarak bebek sahibi olabilirler.
 • Tüpleri kapalı olan hastalar haricinde bebek sahibi olamama sorununu yaşayan tüpleri açık hastalarda bulunmaktadır. Tüpler açık olsa dahi daha öncesinde geçirilmiş bir karın cerrahisi, endometriosis (çikolata kisti), enfeksiyon gibi nedenlerle karın içinde oluşan yapışıklıklar tüpler ve yumurtalıklar arasındaki ilişkileri bozabilmektedir. Bu sorunlar rahim filmleri ile ve laparoskopi yöntemi ile saptanabilmektedir. Geçirmiş olduğu bu hastalık ve ya sorunlardan dolayı tüpleri ve yumurtalıkları arasındaki ilişkileri bozulan bireylerde tüp bebek tedavisi olabilmektedir.
 • Yumurtalık kisti olan kısırlık sorunu yaşayabilirler. Kanser ve emdometrioma gibi sorunlar yaşamış bireylerde çocuk sahibi olamayabilir. Yumurtalık rezervini azaltmaya neden olan bu sorunları yaşayan ve bu sorunlar için ameliyat olan bireylerde tüp bebek tedavisi görmek için uygun bireylerdir.
 • Polikistik over gibi yumurtalık problemleri olan hastalar, bu hastalıklar nedeniyle yumurta sayısında kayıp yaşarlar ve kalitesinin azalmasına bu hastalıklar neden olur. Böylelikle kısırlık sorunu yaşayabilirler. Bu durumda olan bireyler için tüp bebek tedavisi uygundur.
 • Genetik problemleri olan çiftler için tüp bebek tedavi uygulaması uygundur.
 • Bazı bağışıklık sistemi problemleri de kısırlığa neden olabilmektedir. Bağışıklık sistemi problemleri olan çiftler için tüp bebek tedavisi uygundur.
 • Diğer yöntemleri denemiş ve sonuç alamamış çiftler tüp bebek tedavisinden yararlanabilirler.
 • Çiftin ilişkiye girmesini engelleyen erkek ve ya kadın tarafından bazı problemler olabilir. Bu tarz problemler yaşayan çiftler için tüp bebek tedavisi uygulanabilir.
 • Doğuştan sperm kanalları gelişmemiş ve ya sonradan geçirilmiş bazı hastalıklar nedeni ile sperm kanallarında sorun olan ve tıkanıklık yaşayan bireyler için tüp bebek tedavisi uygundur.
 • Bazı açıklanamayan kısırlık olguları bulunmaktadır. Yapılan tetkiklere rağmen gebe kalmaya engel olacak herhangi bir problem görülmemesine rağmen açıklanamayan kısırlık yaşayan birçok birey vardır. Bu bireyler de tüp bebek tedavisinden faydalanabilirler. Bu problemi yaşayan bireylere aşılama tedavileri de uygulanabilmektedir. Fakat yine bir çözüm elde edilemezse tüp bebek tedavisi uygulanması doğru olacaktır.
 • Testis tümörü bulunan ve bu sorundan dolayı ameliyat geçiren, kanser tedavisinde kemoterapi ve ya radyoterapi tedavisi almış bireylerde kısırlık görülebilmektedir. Böyle bir durum içerisinde olan bireylere ileride çocuk sahibi olamayabilecekleri bilgisi verilmeli ve tedaviye öyle devam edilmelidir. Fakat bunun da bir çözümü olarak sperm dondurulup saklanma işlemi uygulanabilir. Bu tarz sorunlardan dolayı kısırlık yaşayan bireyler tüp bebek tedavisi uygulayabilir.

Cevap bırakın