Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Artırıcı Yöntemler Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Artırıcı Yöntemler Nelerdir? Tüp Bebek Uygulaması Nasıl Başarılı Olur? Tüp Bebek Merkezi Nasıl Seçilmelidir?

0 212

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Artırıcı Yöntemler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde her unsur ayrı ayrı önemlidir. Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için uzmanlık ve deneyim çok önemlidir. Ayrıca bunun yanında laboratuvar ortamının donanımı da büyük etkiye sahiptir. Tüp bebek laboratuvarları tüp bebek tedavisinin başarısında %80 etki gösterir. Embriyoloji laboratuvarlarının en üst düzeyde donanıma sahip olması gerekir.

Tüp bebek tedavisi uygulamak isteyen çiftlerin faktörleri de oldukça önemlidir. Kadının yumurtalıklarının uyarılması ve tedavinin doğru zamanda uyarılması gerekir. Ayrıca tedaviye yardımcı çatlatma iğnesi ve ilaçların da kullanımı başarıyı artırmaktadır. Çünkü yumurta uyarımı iyi olursa ve çatlatıcı iğne kullanımının ardından çiftlerin de yumurta ve spermleri sağlıklı olduğu sürece iyi bir laboratuvar ortamında tüp bebek tedavisi gayet iyi sonuçlar verir.

Bu nedenle tüp bebek merkezi seçimleri de oldukça önemlidir. Teknolojik donanıma sahip ve kendini güncelleyen tüp bebek merkezleri seçmek önemlidir.

Seçilecek olan tüp bebek merkezinde tek düze işlemler uygulanıyor olmamalıdır. Her çift farklıdır ve kişiye özel uygulamalar, yöntemler seçilmelidir. Buna dikkat eden bir kurum seçmeniz tüp bebek tedavisinin başarını artıracaktır.

Seçeceğiniz tüp bebek merkezinin uluslararası hizmet kalite standartları içerisinde olduğunu kanıtlar bir sertifikası ve belgesi olmasına dikkat etmelisiniz.

Tüp bebek uygulamasının temel unsurlarının tamamı yerine getirilmelidir. Bu uygulamaların ardından bireylerde bir olumsuzluk meydana gelmezse tüp bebek tedavisi başarılı olacaktır. Ancak tüp bebek merkezinin bu sıralamayı ve uygulamayı tam yaptığından emin olmalısınız. Tüp bebek uygulamasının 4 temel parçası;

  1. Yumurtalıkların uyarılması
  2. Son çatlatma iğnesi
  3. Embriyonun rahim içine yerleşmesi/devamının desteklenmesi
  4. Laboratuvar ortamı

Tamamlandığında başarı en iyi oranda sağlanacaktır.

Tüp bebek tedavisinin başarısını artırmak için anne adayının yaşı önemlidir. Yaş ilerledikçe tüp bebek başarı oranı da düşer. Bu nedenle tüp bebek tedavisi için geç kalınmamalıdır.

Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce Preimplantasyon genetik tarama (PGT) yapmak önemlidir. Çünkü anne ve ya baba adayında yapısal ve ya kromozomal bir problem varsa bunun varlığı tespit edilmiş olacaktır. Bu tespitler sonucunda öncelikle olan sorunlar giderilir ve sonrasında tüp bebel tedavisi denenir.

Seçeceğiniz tüp bebek merkezinde embryoscop yöntemi kullanılmasına dikkat etmeniz tüp bebek tedavsinin başarısını artıracaktır. Tekrarlayan bir tüp bebek tedavisi başarısızlığı var ise embriyoların sürekli izleme sistemi ile izlenmesi gerekir. Böylelikle olgulara ulaşıp daha doğru bir tedaviye gidilebilir.

Cevap bırakın