Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nasıl Artar?

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nasıl Artar? Şimdi Birlikte Bu Önemli Konuyu Biraz Daha Detaylı İnceleyelim...

0 324

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nasıl Artar?

Tüp bebek tedavisi sayesinde artık günümüzde birçok insan bebek sahibi olabiliyor. Tüp bebek tedavisi sayesinde bebek sahibi olmak için bazı şartlar gereklidir. Bu şartların sağlanması tüp bebek tedavisinde başarı oranını artar. Hadi şimdi tüp bebek tedavisinde başarı oranı nasıl artar birlikte inceleyelim.

Öncelikle tüp bebek tedavisinde bir ekip çalışması hali olması şarttır. İlk tüp bebek 1978 yılında dünyaya gelmiştir. O günden bugüne tüp bebek tedavisinde birçok gelişme oldu. Yeni ilaçlar bulundu ve yeni yöntemler keşfedildi. Tüp bebek tedavisi için ekip çalışması halinin olması şart derken kastedilen, aslında dünyada tüp bebek tedavisinin uygulanışı aynı olsa da uygulayan hekimler, hastane şartları, personeller, anne ve baba adanın da birbiri ile uyum içinde hareket etmesi ve özverili olmasıdır.

Çünkü tüp bebek tedavisi bir ekip işidir. Dengelerin bozulması ve eksiklik olması tüp bebek tedavisinin başarısını olumsuz anlamda etkiler. Hekim ve hastanın birbiri ile iletişimi de oldukça önemlidir. Karşılıklı bir güven kurulması hem anne adayını çok rahatlatır hem de doktoru daha çok mutlu eder. Hedefe ulaşmak bu şekilde daha kolaydır.

Anne adayının yaşı da tüp bebek tedavisinin başarını yüksek oranda etkiler. Anne adayının yaşının 35 altında olması gerekir. Yumurta rezervinin iyi olması ve tüplerin açık olması tüp bebek şansını artıran bir faktördür.

Ayrıca anne adayının daha önce karın içi operasyon geçirmemiş olması gerekir. Endometriozis, pelvik abse gibi yapışıklık yaratıcı hastalıkların olmaması da büyük önem taşır. Anne adayına daha önce tüp bebek tedavisi yapılmamış olması, herhangi bir kronik ve genetik hastalığın bulunmaması ve ya daha önce kanser tedavisi görmemiş olması da tüp bebek tedavisinin başarı oranını artırmaktadır.

Bunun yanı sıra baba adayının sperm kalitesi de tüp bebek tedavisinin başarısını etkilemektedir. Babadan alınan sperm sayısı çok önemlidir. Alınan spermlerin hareketi ve şekli de normal olmalıdır. Sperm kalitesi ve miktarı ne kadar iyi ise hamile kalma oranı da o kadar artar. Ayrıca baba adayının herhangi bir genetik ve kronik rahatsızlığının olmaması da büyük bir etkiye sahiptir. Yine baba adayının da anne adayı gibi kanser tedavisi görmemiş olması ve sürekli bir ilaç kullanma zorunluluğu olmaması tüp bebek tedavisinin başarı oranını etkiler.

Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlerin dikkat etmesi gereken bazı özel durumlar vardır. Mesela tedaviye başlamadan en az 3 ay önce sigara ve alkol kullanımının bırakılması bunlardan biridir. Hem anne hem de baba adayının sağlıklı beslenme planı uygulaması gerekmektedir. Özellikle de anne adayının beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, stresten uzak durma, ideal kilo, sigara ve alkolden uzak durma gibi önemli noktalar tüp bebek tedavisinin başarı oranını artırır. Tüp bebek tedavisine başlarken yukarıda saydığımız tüm noktalara dikkat etmek bu tüp bebek tedavisi başarısını artırır.

Cevap bırakın