Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel Perhiz Gerekli Midir?

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel Perhiz Gerekli Midir? Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişkiye Girilir Mi? Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Cinsel İlişki Sakıncalı Mıdır?

0 555

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel Perhiz Gerekli Midir?

Eşler arasında cinsel ilişki günlük yaşamın bir parçasıdır. Ancak bazı durumlarda cinsel ilişkiyi göz ardı etmek gerekebilir. Bu durumlardan biri de tüp bebek tedavisine başlamaktır.

Tüp bebek tedavisine karar verilmesi zorlu bir süreçtir. Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak da karar vermek kadar çiftleri yorar. Çünkü birçok şeye daha fazla özen göstermek gerekir.

Tüp bebek tedavisi kısırlık tedavileri arasında en güvenilir ve başarı oranı en yüksek olan tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde her aşama hassasiyet ile ilerletilir. Tüp bebek tedavisinde öncelikle yumurtalar geliştirilir ardından ise gelişen yumurtalar toplanır. Sonrasında sperm örneği alınır ve yumurta ile spermin döllenir. Daha embriyo transferi gibi farklı aşamalar vardır. Bu aşamalar başarılı şekilde yürütüldüğünde ise amaca ulaşılır. Fakat bu aşamalar esnasında çiftlerin dikkat etmesi gereken önemli hususlar vardır ki bunlardan biri de cinsel ilişkidir.

Elbette tüp bebek tedavisi sürecinde cinsel ilişki tamamıyla kısıtlanmaz. Fakat bazı durumlarda ve bazı aşamalarda cinsel perhize girilmesi ve ya cinsel ilişkinin kontrollü olması gerekir.

Tüp bebek tedavisinin aşamalarına göre cinsel perhiz gerekliliği durumunu bir inceleyelim;

Yumurtalıkların Geliştirilmesi; bu aşamada kadınlara çoklu yumurta folikülleri üretmeye teşvik etmek adına hap ve ya enjeksiyon ile doğurganlık ilaçları verilmektedir. Kadın bu aşamadayken yumurtalıklarında ürettiği birçok yumurta folikülleri nedeni ile cinsel ilişkiye girdiği esnada rahatsızlık hissedebilir. Çünkü bu dönemde tüm genital organ ve yumurtalıklar hassaslaşır. Bu nedenle de ağrı oluşabileceği için cinsel ilişki bu aşamada önerilmemektedir.

Sperm Numunesinin Toplanması; bu aşamada erkeklerden tüp bebek işleminde kullanılacak olan sperm numunesi alınacağı için, numune alınmadan 3 gün önce cinsel perhize girilmesi gerektiği söylenir. Bu nedenle bu aşamada 3 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Yumurta Toplama; Bu işlem cerrahi bir operasyondur. Fakat gözünüzde büyük bir işlem olarak canlanmasına gerek yoktur. Ancak küçük bir cerrahi işlem olsa dahi tıbbi bir komplikasyonu önlemek adına belirli bir süre cinsel ilişki olmaması gerekir.

Embriyo Transferi; Sperm ile yumurta döllendikten sonra embriyoya dönüşmektedir. Sonrasında da rahime transfer edilir. Bu aşamada cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Kadın kendini iyi hissedene kadar ayrıca embriyonun rahime yerleşmesine izin vermek adına cinsel ilişkiye ara vermek gerekir. Sonrasında ise cinsel ilişkiye girmekte bir sakınca yoktur.

Çoğul gebelik bu gibi durumlarda risklidir. Bu nedenle yumurtalık uyarımı sırasında korunmasız cinsel  ilişkiye girmek çoğul gebeliğe neden olabileceğinden dikkat edilmesi gereken bir konudur. Prezervatif kullanmak gerekir. Yumurtalıkların aşırı uyarımı tüp bebek tedavisinde ciddi yan etkiler oluşturacağı için bu konuda hassas davranılmalıdır.

Yumurtalıkların toplanması aşamasından sonra da cinsel ilişki yaşanması önerilmemektedir. Çünkü herhangi bir enfeksiyon riskine karşı korunmak gerekir. Tüp bebek tedavisi esnasında kadının vajinal bir enfeksiyon yaşaması asla olmaması gereken bir durumdur. Bu nedenle bu aşamada cinsel perhiz gereklidir.

Bu durumların yanında embriyo transferinden bir süre sonra cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat yine de bu kararı hekiminizin vermesi gerekir. Çünkü her çift farklıdır ve hekiminiz bir süre cinsel ilişkiye ara vermenizi öneriyorsa buna uymanızda fayda vardır.

Cevap bırakın