Tüp Bebek Tedavisinde Kadınlar Nasıl Beslenmelidir?

Tüp Bebek Tedavisinde Kadınlar Nasıl Beslenmelidir? Tüp Bebek Tedavisinde Beslenmenin Önemi Nedir? Tüp Bebek Tedavisinde Neler Tüketilmemelidir?

0 249

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Üreme fonksiyonları birçok faktörden etkilenmektedir. Bu olumlu ve ya olumsuz anlamda olabilir. Bu faktörlerden en önemlilerinden biri de beslenmedir. Aşırı kilo ve ya aşırı zayıflık, yanlış gıda tüketimi, dengesiz kalori almak üreme hücrelerinde bozukluklara sebep olur. Hatta kısırlığa bile yol açabilir.

Yapılan araştırmalarda beslenme alışkanlıklarının doğurganlık üzerindeki etkileri ile ilgili bulgular elde edilmiştir. Bu bulgulara göre doğurganlığı artıran ve tüp bebek tedavisinin başarı oranını artıran besinler bulunmaktadır. Bu besinler tüketilmeli ve sağlıksız besinler uzak kalınmalıdır.

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek için vücudu elverişli hale getirmek önemlidir. Bu beslenmeden de geçmektedir. Bu nedenle vücut için hazırlıklar hamilelikten en az 3 ve ya 6 ay önce başlamalıdır. Çünkü foliküllerin olgunlaşması için 3 ay ve ya üzeri bir zamana ihtiyaç duyulur.

Kadınların yumurta kalitesi, vücudun hamilelik için verimli olduğunu gösteren bir kanıttır. Daha verimli ve kaliteli bir yumurta hücresi doğurganlık için çok önemlidir ve gereklidir.

Tüp bebek tedavisinde çiftler oldukça çaba gösterir. Bu hem manevi hem maddi açıdan da geçerlidir. Tüp bebek tedavisinde hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak için çiftler ellerinden gelen herşeyi yapmak ister. Bunun için yapılacak olan net ve kesin bir kural olmasa da alınan önlemler ve dikkat edilen hususlar tüp bebek tedavisinin başarı oranını artıracaktır. Bunların başında ise beslenme gelir. Şimdi birlikte tüp bebek tedavisinde kadınların nasıl beslenmesi gerektiğini inceleyelim.

Tüp Bebek Tedavisinde Kadınlar Nasıl Beslenmelidir?

Çinko açısından zengin gıdalar tüketmek bu dönemde oldukça faydalıdır. Çinkonun hormon seviyesini dengeleyici özelliği bulunur. Bu dönemde ise vücutta üreme sürecinin düzenlenmesinden sorumlu hormonların uygun bir seviyede olması gerekir. Çünkü hormonal dengesizlik yumurtalıkların öngörülemeyen bazı işleyişlerine sebep olacaktır. Bu açıdan çinko çok önemlidir. Günlük olarak en az 15 mg çinko alınmalıdır. Çinkoyu fındık, süt ürünleri, et ürünler ve patatesten karşılayabiliriz. Çinko açısından zengin olan besinlerdir.

Aynı şekilde folik asit içeren gıdalar tüketmek de çok önemlidir. Çünkü folik asit progesteron seviyelerini yükseltir. Bu da düzensiz yumurtalama riskini azaltır. Bunun yanında doğum kusurları ve ya diğer olası riskleri en aza indirmeye yardımcı olur. Kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de folik asit içeren gıdalar tüketmek önemlidir. Çünkü folik asit sperm sayısını artırmaya yardımcı olmaktadır. Ispanak, mercimek, fasulye, pancar, portakal, brokoli, börülce, kuşkonmaz, brüksel lahanası, avokado gibi besinler folik asit açısından zengin besinlerdir. Bu besinleri çiftler tüp bebek tedavisi döneminde tüketmelidir.

Çinko, folik asit ve sırada demir var…

Demir açısından zengin besinler tüp bebek tedavisi sürecinde tüketilmelidir. Özellikle kadınlar adet döngülerinde demir kaybederler. Zaten birçok kadın demir eksikliği probleminden yakınır. Demir eksikliği günlük hayatta bazı zorluklar yaşatır. Bunun başında halsizlik, iştahsızlık gelir. Demir içeren gıdalar tüketmek önemlidir. Demir yumurtalama ve yumurta sağlığı açısından çok önemlidir. Sağlıklı yumurtalara sahip olunduğunda hamile kalmak da kolaylaşır. Demirin fayda sağlaması haricinde eksikliği başlı başına sorunlar yaratır. Demir eksikliği durumunda erken doğum, düşük doğum ağırlığı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Kabak çekirdeği, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler demir açısından zengin olan besinlerdir.

Tüp bebek tedavisinde kadınlar sağlıklı yağlar tüketmelidir. Tabiki aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir. Ceviz, zeytinyağı, mısır, chia tohumu ve keten tohumu  yağının içerisinde sağlıklı yağ asitleri  bulunmaktadır ve bunlar yumurta hücresinin kalitesini artırmaktadır. Ayrıca sağlıklı yağlar tüp bebek tedavisi sürecinde enerji depolamaya da çok yardımcı olur.

Protein alımı hayatımızın her döneminde gereklidir. Ancak tüp bebek tedavisinde kadınların protein içeriği zengin olan besinler tüketmesi çok önemlidir. Çünkü vücutta protein olduğu sürece yumurtalıklarda sağlıklı yumurtalar gelişir. Ayrıca protein alımı vücudun gelişmesine yardımcı olur ve anlık enerji sağlaması açısından da hamile kalma ve tüp bebek tedavisi sürecinde tüketilmelidir.  Yumurta, et, süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler protein açısından zengin olan gıdalardır.

Tüp bebek tedavisinde kadınların sıvı alımı konusunda çok hassas olmaları gerekir. Hergün uygun ve gerekli miktarda su alınmalıdır. Bu döllenme ve hamilelik için çok önemli bir faktördür. Ayrıca vücutta bulunan su optimal düzeyde vücudun farklı elemanlar arasında iyi bir denge sağlamasına da bağlanır.

Bunların yanında tüp bebek tedavisi esnasında yenmemesi gereken besinler de vardır. Bu besinleri sıralayacak olursak;

 • Trans ve doymuş yağlar (kızartılmış gıdalar, işlenmiş gıdalar, margarin ve unlu mamullerde sıkça bulunur.)
 • Kafein (200 mg’dan fazla kafein tüketilmemelidir.)
 • İyi pişmemiş yumurta (Salmonella virüsü riskinden dolayı tüketilmemelidir. Mayonez, krema, salata sosu gibi gıdalarda bulunur.)
 • Rafine şekerler
 • Alkol
 • Sigara
 • Bazı deniz mahsülleri (ıstakoz, alabalık ve bu gibi yüksek oranda cıva bulunan deniz mahsülleri tüketilmemelidir.)

Peki tüp bebek tedavisinde kadınların muhakkak tüketmesi gereken besinlerin neler olduğunu biliyor musunuz? Bunları da sıralayacak olursak;

 • Yeşil yapraklı sebzeler (Doğurganlık için gerekli olan demir, folik asit ve antioksidanlar yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.)
 • Lahana (esansiyel vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Ayrıca östrojen metobolizmasını da düzenler.)
 • Brokoli (C vitamini açısından çok zengindir. Yumurta hücrelerinin olgunlaşmasına yardım eder. Ayrıca hamilelik döneminde fetüsün gelişimini etkiler.)
 • Patates
 • Muz (B6 açısından zengindir.)
 • Ananas (Manganez açısından zengindir.)

Şeklinde sıralayabiliriz.

Cevap bırakın