Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir? Tüp Bebek Tedavisinde Hangi Hormonlar Kullanılır? Tüp Bebek Tedavisinde Hangi İlaçlar Nasıl Kullanılır?

0 848

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

İlaç teknolojisi zamanla gelişmektedir. Kısırlık alanında  da artık günümüzde birçok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde overlerde yeterli büyüklük ve sayıda folikül gelişir. Bu da gebelik oranını artırır. Ayrıca yumurtalıkların uyarılması için de farklı hormonlar kullanılır. Şimdi birlikte tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir birlikte inceleyelim.

Klomifen

FSH (folikül stimüle eden hormon) salınımını artıran ve kısırlık tedavisinde kullanılan ilk ilaçtır. Adetin 5 ile 9. Günleri arasında kullanılır. Overlerde folikül gelişmesini sağlar.

Human Menopozal Gonadotropinler (HMG)

Menopoz sonrası kadınların idrarından saflaştırılarak elde edilen bu ilaç FSH ve LH (luteinize eden hormon) hormonlarını da içermektedir. IVF ve ICSI için yumurtalıkların uyarılması ve birden fazla folikül elde edilmesi için kullanılmaktadır. Deri altı enjeksiyonu ile uygulanmaktadır.

Uriner FSH

Yine aynı şekilde menopoz sonrası kadınların idrarından saflaştırılarak elde edilmektedir. Bu kez içinde sadece FSH hormonu içerir. IVF ve ICSI için yumurtalıkların uyarılması ve birden fazla folikül elde edilmesi için kullanılmaktadır. Deri altı enjeksiyonu ile uygulanmaktadır.

Rekombinant FSH

Rekombinant FSH preparatları amacı FSH ile yumurtalıkları uyararak birden fazla folikül gelişimini sağlamaktır. Ayrıca IVF ve ICSI için birden fazla yumurta elde etmektir. Deri altına enjeksiyonla uygulanan bir ilaçtır. İlacın artık otomatik doz ayarı yapan kalem şeklinde olanları da bulunmaktadır. Rekombinant FSH %100 saftır ve laboratuvar şartlarında üretilir.

Gonadotropin Relasing Hormon Agonistleri (GnRHa)

Hipofiz bezinden FSH ve LH hormonu salgılanmasına yardımcı olan ve beyindeki hipotalamus adındaki merkezden salınır. Gonadotropin serbestleştirici hormonun sentetik halde elde edilmiş bir formudur diyebiliriz. Kullanım tipleri arasında iğne veya burundan sprey olarak alınabilenleri mevcuttur ve kullanılmaktadır. LH’nın erken yükselmesi durumu foliküllerin tahmin edilen süreden önce çatlayıp, sayı ve kalite olarak yeterli yumurta elde edilme şansını azaltmasına yol açmaktadır. GnRH yönteminin uygulanması ise, yumurtalıkların hormonal olarak uyarımı sırasında, vücudun salgıladığı LH hormonunun bu erken yükselişini önler. Böylelikle hem sayı hem kalite açısından düşük yumurtaların elde edilmesi şansını en aza inmiş olur.

GnRH Antagonistleri

Fonksiyon olarak GnRH analogları ile aynı etkiye sahiptir. Ancak etki gösterme ve kullanım süresi daha kısadır. Bu nedenle hastaların merkeze gelecekleri gün sayısını düşürmeye yardımcı olur. Hem böylelikle tedavinin maliyeti de azaltılmış olur. Enjeksiyon sayısı da daha düşük olacaktır. Bu da bir diğer avantajıdır. Günlük 0.25 mg’lık formu stimulasyonun 6. günü başlanıp, yumurta gelişimini tamamlayana kadar sürmektedir.

Çatlatma İğnesi (Human Koryonik Gonadotropini)

Çatlatma iğnesi, yumurta toplanmasından yaklaşık olarak 35-36 saat önce enjekte edilir. Sonrasında, bu enjeksiyondan tahmini 36-38 saat sonra folikül çatlaması meydana gelir ve yumurtalar salınır. Bu hormonun etkisi; büyümüş foliküller içindeki yumurtaları olgunlaştırarak döllenmeye hazırlamak ve progesteron salgılanmasını başlatmaktır. Doğal bir hormon olan LH’a benzeyen bir ilaçtır. Ayrıca kadında yumurtanın çatlamasına sebep olur. Ancak enjeksiyonunun zamanlaması çok önemlidir. Bu nedenle mutlaka belirtilen zamanda uygulanmalıdır.

Progesteron

Pregesteron hormonu yeterli olarak salınamaz ise embriyonun endometriuma sağlıklı olarak yerleşmesi mümkün değildir. Bu yüzden IVF ve ICSI işlemlerinde endometriumu desteklemek için bu hormon dışarıdan verilir. Ağızdan tablet, vajinal ovül ya da cilt altı iğne formları bulunmaktadır.

Letrazol

Yumurta gelişimi zor olacağı düşünülen ve ya anlaşılan hastalarda kullanılan bir tür ilaçtır. Adetin 2-4. günü başlanır ve günde 2 tablet olmak üzere toplamda 5 gün kullanılır.

Folikasit (Folbiol veya Centrum)

Bebeklerin sakat doğmasını engellemek için tedavinin başlangıcından itibaren günlük olarak verilen bir vitamin türüdür.

 

Cevap bırakın