Turpun Faydaları Nelerdir?

Turpun Faydaları Nelerdir? Turpun Sağlığa Etkileri Nelerdir? Turpun İçerisinde Hangi Vitaminler ve Mineraller Bulunur?

0 142

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Turp, özellikle kış mevsiminde salatalıkların vazgeçilmez parçalarından biridir. Zengin C vitamini içeriği ile de sağlık için oldukça faydalıdır. Yüksek antioksidan içeriğinde sahip olan turp, içerisinde birçok mineral ve vitamin bulunduran bir sebzedir. Turp, kalorisi düşük olduğu için hem beslenmede hem de diyet listelerinde sıklıkla yer verilen bir besindir ve birçok şekilde kullanılabilmektedir.

Turpun Faydaları Nelerdir?

Turp, C vitamini açısından oldukça zengin bir sebzedir. Turp yüksek C vitamini içeriği ile depresyon, diş eti sağlığı cilt sorunları, saç sorunları ve bunun gibi bir çok sorunla başa çıkabilir.

Turp kanseri önlemek konusunda oldukça önemli bir yardımcıdır. Gribal enfeksiyonlarda, kalp ve damar hastalıkların ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla başa çıkılmasında C Vitamini oldukça önemlidir. Turp, hastalıklardan korunmak için ve ve takviye edici besin olarak tüketilmesi gereken bir sebzedir.

Turp sağlıklı bir fosfor kaynağıdır. Fosfor eksikliği vücutta halsizliğe neden olur. Turp tüketimi ile bu sorunun üstesinden gelinebilir. Fosfor tüketimini kontrollü hale getirmek gerekir çünkü fazla kullanımında kalsiyumun emilimini zorlaştırmaktadır.

Turpun faydaları saymakla bitmemesiyle birlikte besin lifi açısından da oldukça zengindir. Besin lifleri sayesinde sindirim ve boşaltım sistemi düzene girer ve olası rahatsızlıklar önlenir. Turp sayesinde diyabet riski azalır, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçilir, kolon kanseri riskinden uzaklaşılır. Turp sindirim sisteminin düzenlenmesinden kaynaklı olarak kabızlık probleminin ortadan kalkmasına da yardımcı olur. İdrar sökücü özelliği ile böbrekler için oldukça faydalıdır. Böbrek yolunda oluşabilecek olası enfeksiyonlara karşı koruma kalkanı oluşturur. Turp bunların haricinde solunum yolu enfeksiyonlarını engeller. Astım, bronşit, soğuk algınlığı, alerjik reaksiyonlar ve solunum yolları problemleri gibi birçok sorunun üstesinden gelmek konusunda size yardımcı olur.

Turpun içerisinde A,C,K ve B6 vitaminleri yüksek oranda bulunmaktadır. Turpun içerisindeki mineraller ise magnezyum, fosfor, potasyum, folat, kalsiyum, demir, çinko, bakır, selenyum, mangenez olarak sıralanabilir.

Turpun diğer faydalarını da bir liste halinde sıralayacak olursak;

 

  • Ağız kokusunu önler,
  • Sivrisinek ısırığına sürüldüğünde ve güneş yanmalarında kaşıntıyı ve şişliği almaya yardımcı olur,
  • Kan dolaşımını hızlandırır,
  • Ateş düşürme konusunda etkilidir,
  • Antioksidan açısından önemli bir konumdadır,
  • Oksidatif stresi azaltır. Bu sayede kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar,
  • Yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları azaltır,
  • Kabızlığa çok iyi gelir,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı vücut direncini artırır,

şeklinde sıralayabiliriz.

Cevap bırakın