Unutkanlığı Gidermek İçin Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

Unutkanlığı Gidermek İçin Uygulanacak Yöntemler Nelerdir? Unutkanlıkla Nasıl Başa Çıkılır? Unutkanlık Nasıl Geçer? Hafıza Nasıl Güçlendirilir?

0 466

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Unutkanlık problemi hepimizin şikayet ettiği ve gündelik unutkanlıktan çok daha ileri seviyeye yani demans hastalığına kadar uzanabilen bir sorundur. En düşük seviyede de olsa en üst seviyede de olsa temelinde yatan problemler hepsinde hafızada başlamaktadır. Eğer unutkanlık üzerine şikayetleriniz varsa ve bir hafıza sorunu tespit edildiyse alacağınız bazı önlemler ve bazı yöntemler ile unutkanlık probleminin ilerlemesine engel olabilirsiniz. Şimdi birlikte unutkanlığı gidermek için uygulanacak yöntemlerin neler olduğuna bakalım.

Unutkanlığı Gidermek İçin Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

Bulmaca Çözün ve Kitap Okuyun

Kare bulmaca çözerken, sudoku çözerken, yap-boz yaparken beynimizi çalıştırırız ve konsantrasyonumuzu artırırız. Bunlar da yeni anıların hatırlanması konusunda bize yardımcı olur. Kare bulmaca çözerken ipucularla beraber önceden öğrenilen bilgiler kullanılır. Sudoku çözerken dikkatimiz yoğunlaşır ve konsantre oluruz. Yap-boz yaparken birbirine benzer şekilleri, renkleri ayırmak, doğru yere yerleştirmek için beynimizi kullanılırız ve bu da yakın hafızaya destekte bulunur. Ayrıca bulmacaları çözerken yapbozları yaparken keyif alırız ve tamamladığımızda bir başarı elde ettiğimiz için mutlu oluruz. Böylelikle de beyne gönderilen sinyaller ile hafıza ve konsantrasyon gelişir.

Bunlar gibi yeni birşeyler okuyup öğrenmek, izlemek de zihin aktivitelerine destek sağlar. Okuduğumuz metinlerdeki konularla ve diğer belirli olaylarla ilişki kurmaya çalışırken hafızamızı kullanırız. Bu ve buna benzer hobiler edinmek hem hafızayı geliştirmek hem de kişisel gelişime katkıda bulunmak açısından oldukça önemlidir.

Stresten Uzak Durun

Aşırı stres problemi konsantrasyon bozukluğuna neden olmaktadır. Bu da hafızayı zayıflatır. Mümkün olduğu kadar stres kaynağından uzaklaşmanız gerekecektir. Bunu egzersiz yaparak, nefes egzersizleri ile, hobiler edinerek, film izleyip, kitap okuyarak, rahatlatıcı müzikler dinleyerek ve sevdiğiniz aktiviteleri yaparak sağlayabilirsiniz. Bu aktiviteler hem başlı başına hafızanızı güçlendirip unutkanlığınızı gidermeye yardımcı olacak hem de stresi azalttığı için ekstra katkıları olacaktır.

Günlük Program Yapın

Günlerinizi planlamak ve programlamak sizi motive eder. Ayrıca planınızı bir kağıda yazıp kolaylıkla görünür bir alana astığınızda neler yapacağınızı düşünmekle ve ya hatırlamakla vakit kaybetmezsiniz. Hem günlük programınızı yaptığınız için herşey belirlenmiş olur hem de unutkanlığınız nedeniyle yapacağınız işlerden geri kalmazsınız.

Sigara İçmeyin

Sigara tüketmek sağlığa oldukça zararlıdır ve bunu hepimiz biliyoruz. Ancak birçok insan sigara tüketiyor ve sigaranın zararlarından biri de hafızayı zayıflatması ve unutkanlığa neden olmasıdır. Sigara kullanmak, beyine yeterince oksijen gitmesini engellemektedir. Beyine yeterli gidemeyen oksijen nedeniyle de hafıza olumsuz etkilenir. Bu nedenle sigara kullanıyorsanız bırakmalı hem unutkanlıktan hem kalp ve damar hastalıklarından kendinizi korumalısınız. Ayrıca bu sadece kendinizi değil çevrenizdeki sevdiğiniz insanları da korumanız anlamına gelmektedir.

 Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak kan akımını ve beyine oksijenlenmeyi artırarak beyin ve hafıza sağlığını korur ve bunun yanında kalp- damar hastalıklarının önüne geçer. Yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, koşmak ve daha birçok egzersiz sizi rahatlatır, stresinizi azaltır, depresyon eğilimini yok eder ve hafızayı güçlendirerek unutkanlığın önüne geçer. Egzersize yeni başlayacaksanız hafif egzersizlerden başlamalı ve farklı bir hastalığınız varsa da doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Akdeniz Diyetini Uygulayın

Akdeniz diyeti daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi oldukça faydalı ve kalp dostu bir diyet türüdür. Bu nedenle beyin ve kalp sağlığı için Akdeniz Diyeti yapmak faydalı olacaktır. Sebze, meyve, balık ve diğer deniz ürünleri, ceviz, zeytinyağı gibi ürünlerin kırmızı etten daha çok tüketildiği Akdeniz Diyeti sizler için unutkanlığı gidermek konusunda da oldukça faydalı olabilir.

Alışveriş Listesi Tutun

Yukarıda bahsettiğimiz günlük işlerinizi programlamak gibi yapacağınız alışverişin de listesini tutmak sizin için faydalı olacaktır. Boş bir kağıdı buzdolabınıza asın ve ihtiyaçlarınız aklınıza geldikçe yazın. Alışverişe çıkacağınız zaman da bu listeyi diğer eksiklerinizle birlikte tamamladığınız da bir sorun yaşamayacaksınız.

Cevap bırakın