Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Davranır?

Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Davranır? Üstün Zekalı Çocuklar Diğer Çocuklara Göre Daha Farklıdır ve Daha Farklı Hissederler. Üstün Zekalı Çocuklar İle İlgili Konuşalım...

0 257

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Davranır?

Tüm ebeveynler çocuklarının hareketlerini zekice bulur. Tüm çocuklar zekidir ve beyinleri bir şeyleri almaya biz yetişkinlerden çok daha müsaittir. Bazı çocuklar diğer çocuklara göre çok daha üstün bir zekaya sahiptir. Bu üstün zekalı çocukların görülme oranı %2 civarındandır. Dahi diyebileceğimiz çocuklar ise 1000’de 1’dir.

Üstün zekalı çocuklar diğer çocuklara göre daha farklı özellikler gösterebilir. Aile ve öğretmenin görüşmeleri sonucunda ve en sonunda da zeka testleri ile üstün zekalı çocukların tanısı konulabilir. Çocuklara okula başlamadan önceki dönemde bir zeka testi yapılması oldukça faydalı olacaktır.

Üstün zekalı çocuklar çok daha hassas bünyeye sahiptir, sinir uçları da çok daha gelişmiştir. Nöronları ve snaptik bağları da daha gelişmiştir.

Üstün zekalı çocuklar bazı olaylara karşı daha fazla tepki gösterebilirler. Bezini doldurduğu zamanlarda, battaniyenin yapısı rahatsız ettiğinde ve ya kıyafetlerin etiketleri rahatsız ettiğinde bunu hemen dile getirirler. Bunlar kesin olmamakla beraber üstün zeka belirtileri olabilir.

Üstün zekalı çocuklar 3-4 yaşlarında olsalar dahi normal bir insan gibi tepkiler verebilirler. Bu çocukların çok daha olgun tavırlarına şahit oluruz. Ayrıca kelime hazneleri de oldukça geniştir.

Üstün zekalı çocuklar ailelerin yanlış tutumlarına karşı da çok daha hassastır ve bu konuda onları eleştirirler.

Eğer çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu biliyorsanız bu konuda çocuğunuzun bulunacağı eğitim kurumunu, öğretmenini bilgilendirmeniz gerekir.

Üstün zekalı çocuklar ile iletişim kurmak diğer çocuklara göre daha farklı olabilir. Bunlardan bahsedecek olursak;

  • Sağlıklı, güçlü ve zengin bir iletişim dili kurmak gerekir.
  • Akran zenginliği imkanı verilmelidir. Kendi gibi farklı gelişim özellikleri taşıyan akranları ile iletişim kurması sağlanmalıdır.
  • Resim, spor, müzik gibi alanlarda çocuğun yeteneği saptanmalıdır.
  • Kafasında tasarladığı projeleri hayata dökmesine yardımcı olmalısınız.
  • Akıl oyunları, bulmacalar, stratejiler gibi zihinsel aktiviteler yapmalarını sağlamalısınız.
  • Günlük olaylar hakkındaki düşüncelerini almalı ve siz de paylaşmalısınız.

Üstün zekalı çocuklar diğer çocuklara göre daha farklı davranış özellikleri gösterebilir. Ancak üstün zekalı çocuklara anormal gözü ile bakmamak gerekir. Üstün zekalı çocuklar için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır;

Öncelikle üstün zekalı çocukların farklı davranışlarına karşı onun üstün zekalı olmasını çocuğa fazla hissettirmemek gerekir. Diğer çocuklardan daha “üstün” olduğu düşüncesi yerleştiğinde çocuğunuzda diğer akranlarını aşağılama, beğenmeme, altta görme gibi durumlar ile karşılaşılabilir.

Çocuğunuz üstün zekalı olduğunun farkında değilse bu konuda onu bilgilendirmenize gerek yoktur. Eğer farkında ise de olayları daha kolay algıladığını ancak diğer arkadaşlarının da buna benzer resim yapma, şarkı söyleme gibi yetenekleri olduğunu ona hissettirmelisiniz. Böylelikle bir ayrışım gerçekleşmez.

Üstün zekalı çocukların hayal güçleri çok zengin olabilir. Ancak çocuklarımızın bu özelliğini kısıtlamamak gerekir. Neticede her çocuk hayal kurmayı sever. Biz saygılı şekilde çocukların gerçekçi olsa da olmasa da hayallerini dinlemeliyiz.

Çocuklarımız bize soru sorduklarında geçiştirici cevaplar vermemeli, cevaplamalı ve kendisinin keşfedebileceği şeyleri kendisinin bulup çözmesine izin vermeliyiz. Üstün zekalı çocukları da beyin jimnastiğine itmek mantıklı olacaktır.

Cevap bırakın