Uyku Felci Nedir?

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Neden Olur? Uyku Felci Nasıl Geçer? Uyku Felcinin Tedavisi Var Mı?

0 200

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Uyku Felci Nedir?

Uyku felci, bir uyku bozukluğu türüdür. Uyku felci konusu herkes için bir merak konusudur. Uyku düzeni değişen kişilerde, anksiyete bozukluğu yaşayanlarda, uzun süre sırt üstü uyuyanlarda, madde bağımlılığı olan, ağır depresyon yaşayan ve ya gün içerisinde strese maruz kalan kişilerde  uyku felci görülmesine daha fazla rastlanır.

İnsanların uykuya daldığı esnada ve uyuma esnasında beyinde bazı değişimler olur. Bu değişimler ile sarmallar şeklinde bir uyku süreci yaşanır. Bu sarmallar REM uykusu ve non-REM uykusundan oluşmaktadır. Her biri yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir. Bu 90 dakikanın sonunda her biri bittiğinde diğer sarmal başlar.

Uyku felci bu bahsettiğimiz uyku türlerinden REM uykusunda meydana gelmektedir. Uyku esnasında kaslarımız felç durumundadır. Uyku felcinde ise beyin herhangi bir nedenle uyanır. Fakat beyin uyandığı sırada kaslar hala felç durumundadır ve kaslar hareket edemez. Bu nedenle hareket edilemez, ses çıkarılamaz, gözler açılamaz. Kişi kendisinin üzerinde sanki biri oturuyormuş gibi hisseder. Bunun nedeni ise kasların felç durumunda olmasıdır.

Uyku felci halk arasında genellikle “karabasan” olarak adlandırılmaktadır. Kişiler inanca göre karabasan geldiğini ve üzerine birinin oturduğunu zanneder ve içten içe kendini korkutur. Oysaki böyle bir durum söz konusu değildir. Tamamıyla tıbbi bir durumdur ve kasların beyinden önce hala uyku durumundan çıkmaması uyku felcine neden olur.

Uyku felci birkaç saniye içerisinde son bulabildiği gibi birkaç dakika boyunca da devam edebilir. Kişiler bu sorunu çok sık yaşıyorsa artık can sıkıcı hale gelebilir. Ancak bunun tedavisi mümkündür. Uyku felci tedavi edilebilir bir sorundur. Rem uykusu ile non-Rem uykusunun sarmalını ve döngüsünü bozmadan uyku sürecini düzene sokan ilaçlar vardır. Bu ilaçların kullanımıyla bu sorun ortadan kalkar. Uyku felci sorunu yaşayan kişiler muhakkak doktora danışıp ilaç kullanmalıdır. Doktor kontrolü olmadan gelişigüzel şekilde bu ilaçları kullanmak durumu daha kötüye sürükleyebilmektedir.

Antidepresanların uyku felcini engellediği ile ilgili bazı söylentiler bulunmaktadır. Fakat antidepresanların kullanımı uyku felcini engellememektedir. Bu yönde birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Antidepresanlar depresyonu tedavi eden ilaçlardır. Dolayısıyla da depresyon kaynaklı uyku sorunu yaşayan kişilerinde uyku problemleri ortadan antidepresan kullanımı ile kalkmaktadır. Fakat bu antidepresanların uyku felcini önlediği anlamına gelmez ve yanlış kullanımı kişide farkı sorunlara neden olur.

Uyku felcini önlemek aslında mümkündür. Bazen tüm çabalara rağmen gerçekleşse de bazı noktalara dikkat ederek uyku felcinden kaçınmış oluruz;

Uyku felcine yakalanmamak için uykuya yan yatış pozisyonunda dalmak faydalı olacaktır. Yüz üstü ve ya sırt üstü yatış şeklinde uyku felci görülme olasılığı daha fazladır.

Uyku felcinde stres önemli bir kaynaktır. Stresli halde uykuya dalmak uyku felcine neden olabilmektedir. Bu nedenle stresli bir gün geçirdiyseniz uyumadan önce ılık bir duş alıp sakin müzikler dinleyerek kendinizi rahatlatıp sonra uykuya geçmelisiniz.

Uyku felci esnasında hareket edilemez, konuşulamaz ve ya göz açılamaz. Ancak uyku felci esnasında bir bölgenizi hareket ettirmeye çalışmak ve buna odaklanmak faydalı olacaktır. Eğer bir bölgenizi hareket ettirebilirseniz uyku felci ortadan kalkacaktır.

Dediğimiz gibi uyku felci hemen herkesin başına gelmiş gayet doğal bir durumdur. Karabasan geldi gibi farklı düşünceler ile kendinizi paniğe sokmamanız gerekir. Uyku felci geçici bir durumdur ve en fazla dakikalar içerisinde geçer ve fiziksel hareket edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın