Vajinal Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Vajinal Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Vajinal Kaşıntı Neden Olur? Vajinal Kaşıntı Nasıl Geçer?

0 218

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vajina tahriş edici kimyasallara maruz kaldığı durumda kaşınmaya başlar, o bölgenin dengesini bozmuş ve tahriş etmiş olduğu için hem vajinada hem vulvada kaşıntılı dökülmelere neden olur. Sabun, vajina spreyleri, kremler, merhemler, deterjanlar, yumuşatıcılar, kokulu tuvalet kağıtları tahrişe neden olan bazı kimyasallardır.

Vajinal kaşıntının birçok farklı nedeni olabilir. Bunları birlikte inceleyelim.

Vajinal Kaşıntı Nedenleri

Cilt Hastalıkları

Egzama ve ya sedef gibi cilt hastalıkları genital bölgede kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilmektedir. Egzama astımlı ve ya alerjisi bulunan kişilerde görülen bir döküntülü sorundur. Egzama olan bölgede döküntü, kızarıklık, kıvrımlı ve pürüzlü bir cilt dokusu görülür. Bu durum genellikle vücudun diğer bölgelerinde görülse de egzama, vajinal bölgede de görülebilmektedir ve vajinal kaşıntıya sebep olur.

Mantar Enfeksiyonu

Candida mantarı vajinada bulunan fakat büyümesi durumunda sorunlara yol açan bir mantardır. Enfeksiyon oluşturur ve bu enfeksiyon fazla antibiyotik kullanımına bağlı olarak gelişebilir.

Bakteriyel Vajinoz

Bakteriyel vajinoz vajina kaşıntısının bir diğer nedenidir. vajinal mantar gibi o bölgede doğal oluşan bakterilerin iyi ve kötü bakteri arasındaki dengesizlikten kaynaklanır. Kötü kokulu akıntı, kaşıntıya neden olur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Korunmasız ilişkiye ve ya sağlığından emin olmadığınız biriyle ilişkiye girilmesi durumunda hastalık bulaşabilir ve vajinal kaşıntıya neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sarı ve ya yeşil akıntıya ayrıca idrar yaparken ağrıya neden olur.

Menopoz

Menopoz kadınların vücutlarında östrojen salgılanmasının bittiği ve regl olmamaya başladıkları döneme denir. Belirli bir yaştan sonra başlayan menopozun ardından vajinal kaşıntı görülebilmektedir. Kuruluk görülür ve kaşıntı ile tahriş olur.

Vajinal kaşıntı artık sizin günlük yaşamınızı uykularınızı etkileyecek kadar şiddetli bir hal aldıysa bir doktora muhakkak görünmeli ve nedenini öğrenmelisiniz. Vajinal kaşıntılar genellikle çok ciddi sorunlardan oluşmaz ve basit tedavi yöntemleri ile halledilebilir.

Eğer;

 • Vulva üzerinde kabarcıklar ve ya ülserler görüyorsanız
 • Genital bölgede ağrı ve ya hassasiyet varsa
 • Cinsel kızarıklık ve ya şişme yaşıyorsanız
 • İdrar yaparken zorlanıyorsanız
 • Vajinal akıntınız varsa

ve bu semptomlar bir haftadan uzun sürüyorsa bir doktora danışmanızda fayda var.

Vajinal Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Doktorunuz gerekli muayeneyi yaptıktan sonra vajinal kaşıntınızın altında yatan sebebi bulur ve buna uygun bir tedavi seçer.

Eğer vajinal bir mantardan kaynaklanıyorsa ilaçlarla tedavi uygulayabilir. Merhem, krem ve ya hap olarak farklı çeşitlerde size tedavi uygulanabilir. Doktorunuzun verdiği talimatları uygulamak sizin vajinal kaşıntıyı en kısa sürede atlatmanızı sağlayacaktır.

Antibiyotikler, antiviraller ve antiparazitikler ile tedavi uygulanabilir. İlaçlarınızı düzenli olarak almanız ve enfeksiyonunuz ve ya hastalığınız geçene kadar bir cinsel ilişki içerisinde olmamanız önerilmektedir.

Menopozdan kaynaklanan bir vajinal kaşıntı varsa östrojen kremi, tablet ve ya vajinal halka ile tedavi uygulanır.

Diğer nedenlerden kaynaklanan vajinal kaşıntılar zaten genellikle kendini direkt olarak belli eder. Sizler bu sırada iltihabın azalması ve rahatlama hissi almak için steroid kremler ve ya losyonlar kullanabilirsiniz. Fakat sınırlı ve belirli bir oranda olmalıdır. Aşırı kullanımı farklı sorunlara neden olabilmektedir.

Vajinal kaşıntı iyi bir hijyenle ve yaşam tarzı alışkanlıklarının doğru olmasıyla yüksek oranda halledilebilir bir durumdur. Vajinal kaşıntıyı önlemek, tahriş ve ya enfeksiyon oluşmasını engellemek istiyorsanız;

 • Genital bölgenizi temizlerken ılık su tercih etmeli ve nazik bir şekilde o bölge için yapılmış temizleyicileri kullanmalısınız. Asla şampuan, duş jeli gibi ürünler o bölgeye temas ettirilmemelidir. İntim jeller kullanılmalı eğer kullanılmak istenmiyorsa da sadece ılık su ile yıkanmalıdır.
 • Vajinal spreyler ve ya kokulu kremler gibi yine şampuan, duş jeli, kokulu sabun/losyon/köpük gibi ürünlerle aynı olumsuz etkileri yaratacak bakım ürünlerinden kaçının.
 • Yüzme ve ya egzersiz sonrası mutlaka o bölgeyi ılık su ile yıkayın kurulayın ve yeni bir iç çamaşırı giyin. Bölgenin havasız kalmaması gerekmektedir.
 • İç çamaşırlarınız pamuklu olmalıdır ve hergün değiştirmeniz gerekmektedir.
 • Bol bol yoğurt tüketin. Bu maya mantarı enfeksiyonlarına yakalanmanızı engeller.
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın. Böylelikle karşı taraftan gelecek ve ya sizden ona gidecek bir zararı önlemiş olursunuz.

Cevap bırakın