Vajinismus Nedir?

0 266

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vajinismus ülkemizde her 10 kadından birinde görülen bir sorundur. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar genellikle çekincelerden dolayı uzmandan yardım almaz ve ya kendiliğinden geçeceğine inanır. Ancak vajinismus sorunu yaşayan kadınlar muhakkak bir uzmandan yardım almalıdır.

Vajinismus Nedir?

Kadınlarda cinsel ilişki sırasında vajina girişi çevresindeki kasların kasılması sonucunda ilişkinin ağrılı geçmesi ve ya o an gerçekleşmesinin mümkün olmaması durumuna vajinismus denir.
İstem dışı gerçekleşen bu kasılmalar ve refleksler sadece cinsel ilişki sırasında değil, doktor muayenesi, kişisel kontroller ve ya tampon yerleştirme esnasında bile gerçekleşebilmektedir. Bu spazmlar vajinas girişini kapatır ve cinsel ilişkiyi imkansız hale getirebilir. Gerçekleşen bu kasılmalar cinsel ilişkiye ve ya tedaviye engel olduğu gibi kişilerde solunum sorunlarına kadar uzanabilmektedir. Cinsel ilişki gerçekleştirmekten ve ya diğer faaliyetlerden vazgeçildikten sonra kaslar gevşer ve sorun ortadan kalkar. Ancak yinelendiğinde vajinismus sorunu yine ortaya çıkar. Her kadında vajinismus farklı aksedebilir. Kimisinde hiçbir temas ve ya cismin girmesine izin verilmezken kimisinde doktor muayenesinde vb. durumlarda sorun görülmez, sadece cinsel ilişki esnasında sorun görülür.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Her kadında her belirti görülmeyeceği gibi belli başlı en sık görülen belirtiler bulunmaktadır. Bazı kadınlarda tek bir belirti varken bazı kadınlarda birden çok belirti görülür. Vajinismus belirtilerin neler olduğuna bakalım;

  • Cinsel ilişki ensasında kasılma, kendini geri çekme ve bacaklarda kapanma
  • Cinsel ilişkiden kaçınmak
  • Cinsel ilişki esnasında telaşlanmak ve paniklemek
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Smear testi esnasında kasılma ve yaptıramama
  • Vajinal muayene olamama

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda vajinismus cinsel istek duymamaktan kaynaklanmaz. Cinsel arzu olsa bile kasılmalar istem dışı gerçekleşir. Vajinismus sorununun temelinde ilginç, yanlış ve sağlıksız cinsel mesajların bilinçaltına gitmesi, vajinal kasılma reflekslerini gerçekleştirir. Vajinismusun nedenleri arasında cinsel ilişki sırasında ağrı yaşama korkusu, hamile kalma korkusu, cinsel kötüye kullanım, aşırı heyecan, yetersiz cinsel ilişki bilgisi, evdeki huzursuz ve ya şiddet ortamı, güvensizlik, cinsel istismar öyküsü bulunur.

Vajinismus belirtilerini kendinde gören kadınlar bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından destek almalıdır. Basit bir jinekolojik muayene ve değerlendirme ile vajinismus teşhisi konulabilmektedir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus tedavi edilemeyen bir sorun değildir. Her şehirde vajinismus sorunu ile ilgilenecek bir kadın doğum uzmanı bulunmaktadır. Psikologlar da bu konuda kadınlara destek olup süreci kolaylaştırmaktadır. Vajinismusun tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

Himen’in Alınması

Vajinismus problemi ile karşı karşıya kalan birçok kadın kızlık zarı olarak adlandırılan “himen”in alınması ile çözüme ulaştırılabilir. Ancak bu tedavi yöntemi beraberinde farklı sorunları da getirebilmektedir ve ya sorun daha da artabilmektedir. Çoğu zaman kızlık zarının alınması nedbe dokusu oluşmasına ve böylelikle de daha çok ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Rijit ve ya kalın himen durumunda cerrahi operasyonlar gerçekleşebilir ancak bu da vajinismus sorununun bütünüyle halledileceği anlamına da gelmez.

Psikoterapi

Psikoterapi yöntemleri sayesinde vajinismus problemi ortadan kaldırılabilmektedir. Gevşeme teknikleri sayesinde psikoterapi sonuç vererek vajinismus sorunun ortasından kaldırılmasına yardımcı olur. Gevşeme tekniklerinin öğrenilmesi gerekmektedir. Gevşeme teknikleri öğrenilmeden sadece psikoterapi ile sorunun üstesinden gelinemez. Gevşeme tekniklerini bilmek kişinin bu problemi yaşadığı anda kendi kendine de başa çıkabilmesini ve bu yöntemi bilmesi sayesinde kendini daha rahat ve güvende hissetmesini sağlar. Kalp atışlarını yavaşlatmak, kasları gevşetmek, solunumu dengelemek ve tansiyonu kontrol altında tutmak vajinismusun önüne geçer. Vajinismus sorununda kasılan şey hem kişinin kendisi hem de pelvik tabanlı kaslarıdır. Bu nedenle bu kasları gevşetme yöntemleri de işin içine girmektedir.

Cevap bırakın