Vajinismus her 10 kadından birinde görülen bir problemdir. Halk dilinde kadınlarda cinsel ilişkiye girme korkusu olarak da bilinen vajinismus birçok kişi tarafından ayıplanma korkusu ile dile getirilemeyen bir sorundur. Bu problem birçok çiftin cinsel hayatını hatta ilerleyen safhalarda evlilik hayatını bile etkileyen bir durumdur.

Vajinismus probleminin çözüme ulaşması sanıldığı kadar zor değildir ve kesin tedavisi de mümkündür. Bu nedenle vajinismus problemi yaşayan kadınlar bu problemden korkmamalıdır. Ancak vajinismus konusunda doktorunuz tarafından verilen tedavi yöntemine uymanız ve önerilere kulak vermeniz gerekmektedir. Böylelikle vajinismus problemi kolaylıkla atlatılabilmektedir. Şimdi birlikte vajinismus tedavisinde nelere dikkat edilmelidir inceleyelim.

Vajinismus Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ülkemizde istatistiklere bağlı olarak kadın nüfusunun %10’unda vajinismus problemi gözleniyor. Ancak birçok kadın bu cinsel ilişkiye girememe sorununun neyden kaynaklandığını bile bilmiyor ve ya bilse bile ayıplanmaktan çekinerek tedaviye başvurmuyor. Bu da ikili ilişkide sorunların büyümesine neden olabiliyor. Vajinismus problemi psikolojik etmenler nedeni ile de oluşabilecek bir problemdir. İstenmeyen evlilikler, kadının kendini hazır hissetmemesi gibi birçok faktör vajinismusa neden olabilmektedir.

Vajinismus tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlardan bahsedelim.

Öncelikle vajinismus tanısı konulduğunda bu problemi çözmeye kararlı ve odaklı olunmalıdır. Çünkü bu problemde ilk ve en önemli adım kararlı olmaktır. Vajinismus problemi istikrarlı şekilde tedavi edilmediğinde yeniden en başa dönen bir sorundur. Bu nedenle sabırla tüm adımlar takip edilmelidir. Ancak kadın bu kararı verirken kendi üzerinde bir baskı hissetmemeli ve bu sorunu çözmeyi gerçekten kendisi istemelidir. Bu problemin çözüleceğine olan inanç vajinismus yaşayan kadında olmalıdır. Yani ilk adım kararlı olmaktır.

Bir diğer adım ise birçok problemde olduğu gibi bu problemde de geçerlidir. Vajinismus tedavisine erken başlamak işleri çok daha kolaylaştırır. Tedaviye erken başlanması doğru orantılı olarak çözüme de o kadar kısa sürede kavuşulması anlamına gelmektedir. Vajinismus probleminin çözüme geç başvurulması eşler arasında artık boşanmaya dayanacak kadar büyük problemlerin oluşmuş olması demektir. Erkek bu sorunu artık kendi üzerine alınmaya başlayabilir ve evlilikler son bulabilir. Ayrıca sorunun ilerlemesi halinde de kadında özgüven problemleri görülmeye başlanır. Bu nedenle vajinismus tedavisine erken başlamak çok önemlidir ve işleri bir o kadar kolaylaştırır.

Vajinismus problemi yaşayan kadınlar ve partnerleri bu problemi aşmak için daha çok zarar verme ihtimali bulunan çözüm arayışlarına gidebilirler. Kas gevşetici ilaçlar, alkol kullanmak, lokal anestezik pomatlar ile sorunu çözmek için yanlış çabalar sarf ederler. Ancak bu yollar daha fazla zarara uğratabilir. Özellikle uyku sırasında deneme ve ya hipnoz etme gibi yöntemler oldukça saçma ve yanlıştır. Vajinismus problemini daha ileriye taşır.

Vajinismus problemi için en doğru adımlar sırası ile sağlam karar vererek tedaviye başlamaktır. Bu tedaviye başlama süresi ne kadar erken olursa çözüme de o kadar kısa sürede ulaşılacaktır. Vajinismus problemini daha ileriye taşıyacak yanlış çabalardan kaçınılmalı ve doktorunuzun öneri ve tedavilerine uyum sağlamalısınız. Ayrıca tedaviye eşinizle birlikte katılmanız da psikolojik açıdan çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacak ve sorunu kısa sürede atlatmanızı sağlayacaktır. Bu problemi çift olarak birlikte yaşadığınız için tedaviye de çift olarak katılmanız faydalı olacaktır. Ayrıca vajinismus sadece kadın kaynaklı bir sorun değildir. Bu durumda kadının rolü kadar erkeğin de rolü olabilir. Eşler uyum içerisinde birlikte tedavi olmalıdır.