Varis Çorabı Nedir? Ne İşe Yarar?

Varis Çorabı Nedir? Ne İşe Yarar? Varis Çorabı Nasıl Kullanılmalıdır?

0 384

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Varisleri olan kişiler, ağrılarından ve şişliklerinden dolayı yakınırlar. Varis çorabı bu kişilerin ağrılarını azaltmak için kullanılan uzun, sıkı çoraplardır. Varis rahatsızlığına uygun şekilde tasarlanmış ve üretilmişlerdir. Peki varis çoraplarının, varis rahatsızlığı üzerinde ne gibi etkilerinin olduğunu birlikte inceleyelim;

Ağrıları Rahatlatır

Varis çorabı varis hastalığı için kalıcı bir çözüm değildir. Nasıl ki bir yerimiz ağrıdığında ağrı kesici içip o ağrıdan bir an önce kurtulmak isteriz ve nedenini göz ardı ederiz. Varis çorabı kullanımı da böyledir, varis olan bölge ağrır ve sızlar varis çorabı giyildiğinde ise ağrı baskılanır. Bir noktaya kadar varis çorabı ile ağrılarınızı hafifletebilirsiniz fakat hastalığa çözüm üretilmediği sürece bir noktadan sonra varis çorabı da etkisini yitirecektir.

Kan Dolaşımını Düzenler

Varis çorabının amacı bacakları sıkarak ağrıyı hafifletmek ve cildin dışına çıkmış olan damar görünümünü yok etmek, damarları stabil tutmaktır. Bu nedenle varis çorabı bacakları sıkar. İnsanlar bu durumdan şikayetçi olabilmektedir. Fakat böylece kan dolaşımı düzene girer ve bacak rahatlar.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılmalıdır?

Varis çorabı güne başlarken, uyandıktan hemen sonra giyilmeli ve güne öyle devam edilmelidir. Bu çoraplar bilekten zor geçmekte ve varis hastalığı olan kişiyi zorlamaktadır. Fakat özenli şekilde giyilirse zorluk en aza indirilir. önce ayağa mutfak eldiveni giyilip çorap öyle geçirilirse ve ardından eldiven çıkarılırsa işlem daha kolay hale gelir. Her sabah bunu yaptıkça alışacak ve günden güne daha az zorlanacaksınız. Çorap bacaklarınızın şekillenmesine de destek olacağı için artık giymek daha kolay olacak. Çorapları giyerken ve kullanırken katlamamak ve kıvırmamak gerekir. Bu şekilde kullanımı daha zor hale gelir. Bacağı boğar ve bir fayda sağlamaz.

Varis çorapları giyildiklerinde bacakta bir baskı ve sıcaklık hissi uyandırır. Bu durum sıcak havalarda varis çorabını kullanmakta zorluk yaşatabilir çünkü sıcaklık yaz günlerinde daha çok hissedilir. Fakat bacağınızdaki ağrılar hafifliyor, şişlikler iniyor ise bu çorabın kişiye yararlı olduğunun işaretidir. Eğer etkisini görüyorsanız kullanmaya devam etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Varis Çorabını Kimler Kullanabilir?

Varis çorabı sadece varisleri olan kişiler tarafından kullanılmaz. Farklı nedenlerle farklı çeşitlerini insanlar kullanabilmektedir. Hangi amaçlarla, kimler tarafından kullanıldığını inceleyelim;

  • Bacaklarındaki derin noktalarda pıhtı ve ya varisi olan kişiler
  • Ailesinde varis ve ya pıhtı sorunlarının görüldüğü kişiler önlem amaçlı
  • Yeni ameliyattan çıkmış kişiler
  • Bacaklarını hareket ettirmekte zorlanan ve ya yatalak hastalar
  • Uzun süre ayakta ve ya oturarak durmak zorunda olan kişiler
  • Hamile kadınlar
  • Uzun süre yolculuk yapacak kişiler
  • Bacaklarındaki kılcal damar görüntüsünden rahatsız olan kişiler
  • Bacaklarındaki kılcal damar görüntüsünün oluşmasını ertelemek isteyen kişiler

varis çorabı kullanmaktadır.

Cevap bırakın