Vitiligo Hastalığı Nedir?

Vitiligo Hastalığı Nedir? Vitiligo Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Vitiligo Hastalığının Nedenleri Nelerdir? Vitiligo Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

0 570

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vitiligo hastalığı kesin olarak sebebi bilinmemekle birlikte pigment kaybından dolayı oluşan bir hastalıktır. Pigment kaybına bağlı olarak vücutta açık renkli alanlar oluşur. Bu nedenle bireyde farklı renkler tek vücutta bulunur. Vitiligo hastalığı bir deri hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Halk arasındaki adı ise ala ve alaca olarak bilinmektedir. Bu hastalık her yaşta görülebilmektedir fakat yüksek oranla 20 yaşından önce vitiligo hastalığının belirtileri başlar.

Vitiligo hastalığı yaygın görülen bir hastalıktır. Yaklaşık olarak her 100 kişiden 1 ve ya 2’sinfe vitiligo hastalığı görülür. Bu hastalık hastalarda herhangi bir fizyolojik soruna neden olmamakla birlikte sadece cilt görünümünü etkiler. Bu hastalığın vücuttaki belirtileri hastadan hastaya değişmektedir. Kimi hastada cilt farklılıklarının tonları birbirine yakınken kimi hastada ise daha belirgindir.

İnsan vücudundaki bazı hücreler, cilde rengini veren pigmentlerin üretiminden sorumludur. Bu hücrelerin zarar görmesi ve ya iyi çalışmaması pigment oluşumunu da olumsuz etkiler. Bu olay sonucunda da vitiligo hastalığı meydana gelir. Hastadan hastaya renk farklılıklarının düzeyi değiştiği gibi cilt yüzeyindeki bölgeler de farklılık gösterebilir. Kimi insanda tüm vücutta görülürken kimi insanda sadece belirli bir bölgede görülebilmektedir.

Bu hastalıkta yaşanılan en büyük sorun hastaların farklı ve eşit olmayan cilt görünümünden dolayı psikolojik olarak etkilenmeleridir. Bu nedenle lekelerin fark edildiği anda tedavi sürecine başlanması gerekmektedir.

Vitiligo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vitiligo hastalığı çocukluktan yetişkinliğe uzanan her süreçte ortaya çıkabilmektedir. Hastalık belirtileri genel olarak güneşe maruz kalındığında daha fazla ortaya çıkar. Güneş ile temas edilmesi halinde vücudun bölgelerinde hastalığın belirtisi olan beyaz lekeler daha fazla görülür. Esmer tenli kişilerde de bu hastalığın belirtileri daha belirgin olarak görülebilmektedir. Bu nedenle siyahi insanlarda vitiligo hastalığına sahip olan bireylerin vücutları inek desenine benzer şekilde görülmektedir. Bu ise kişiyi çok özel kılmaktadır.

Vitiligo hastalığının en genel ve yaygın belirtisi deride belirli noktaların normal cilt tonuna göre daha beyaz olmasıdır. Bu durum zamanla da oluşabilir. Zamanla oluşabildiği gibi yine aynı şekilde bulunduğu bölgede daha büyük ve belirgin hale gelebilir. Vitiligo bir iç organ hastalığı değildir ve sadece deriyi etkiler. Bu nedenle de ciltte oluşan beyaz lekeler haricinde başka bir belirtisi yoktur.

Vitiligo Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Vitiligo hastalığı vücuttaki bazı renk pigmentlerinden sorumlu  hücrelerin yeterince çalışmaması ve ya zarar görmesinden dolayı tene renk pigmentini yeterince verememesinden kaynaklanır. Bunun haricinde oluşumunda rol oynayacak başka faktörlerde vardır;

  • Anemi (Kansızlık)
  • Diyabet
  • Sedef hastalığı
  • Guatr
  • Stres
  • Ateşli hastalıklar
  • Güneş yanıkları
  • Genetik faktörler

şeklinde bu faktörler sıralanabilir.

Vitiligo Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Vitiligo hastalığının tedavisindeki temel amaç cilt renginin eski haline getirilmesi ve cilt tonunun eşitlenmesidir. Hastalığın oluşum sebebi bu noktada tedaviyi kolaylaştırabilir. Oluşum sebeplerine bağlı etkenler ortadan kalktığında tedavi daha mümkün hale gelir. Bağışıklık sistemini baskılayıcı ajanlardan faydalanmak gibi farklı tedavi yöntemleri vardır.

Bir uzman hekimden destek alarak tedavi görülmelidir. Bu tedavi cilde doğal rengini vermekten sorumlu olan melanositlerin uyarılmasını hedefleyen ışık tedavisi sayesinde uygulanabilmektedir. Işık tedavisi, melanositlerden deriye rengini veren melanin adlı pigmentin üretimini destekler ve leke oluşumunu önler. Bunun haricinde mevcut lekelerin yok olmasını da sağlar.

Vitiligo hastalığına sahip kişilere ek olarak antioksidan tedavisi de uygulanmaktadır. Bu tedavinin amacı stresi azaltarak faktörleri de azaltmış olmaktır. Ayrıca hastalığın tedavisinde bazı kremlerden de faydalanılabilir. İçerisinde bulunan bazı maddeler sayesinde hastalığa bağlı olarak gelişen lekelerin giderilmesine ve ya yeni leke oluşmasına bu kremler engel olur.

Bir diğer tedavi yöntemi ise depigmentasyondur. Bu yöntem ile deri yüzeyindeki tüm pigmentler yok edilir ve tüm vücut beyaz renkte eşitlenir. Bu yöntem vücudun çoğu bölgesinde lekeler bulunuyorsa tercih edilebilir. Fakat kısıtlı lekelerden dolayı bu tedavi yöntemine gitmek uzun süreli bir tedavi gerektirebilir.

Vitiligo hastalığına sahip kişiler güneşe çıktığında lekelerin olduğu bölgeler çok rahat kızarabilir ve hasar görebilir. Bu nedenle güneş ışınlarına maruz kalınacağı zaman yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

 

Cevap bırakın